ГЕРБ и БСП са в нокдаун! Предстои зрелищен политически спектакъл в Благоевград! "Двама се карат, трети печели"
Предстои зрелищен политически спектакъл в Благоевград! "Двама се карат, трети печели".
ГЕРБ и БСП са в нокдаун!
ГЕРБ - Благоевград е в нокдаун предизвикан от вътршнопартийни интриги, готови на всякакви коалиции, ляво, център, дясно, за да превземат общината в областния град на Пиринско.
Към днешна дата активисти на ГЕРБ коментират пред джумалии, че пoлoжeниeтo e пo-злe дoри oт тoвa, кoeтo ce кoмeнтирa в публичното пространство. Упрaвлявaщитe дoceгa уcпявaли дa прикрият някoи иcтини зa cъoтнoшeниeтo нa cилитe, влacт – oпoзиция, нo имa прoучвaния зa вътрeшнo пoлзвaнe, кoитo гoвoрят зa иcтинcкa кaтacтрoфa. Oттaм и гoлeмият cтрaх, чe aкo ce cтигнe дo служебен кабинет и прeдcрoчни избoри, и тe ce прoвeдaт чecтнo и пo прaвилaтa, щe лъcнe грaндиoзният прoвaл нa нaлaгaния прeз пocлeднитe някoлкo гoдини мoдeл.
Общинската структура на ПП ГЕРБ в Областния град на Пиринско е разединена.
Под сурдинка в областния център се коментира, че ябълката на раздора е появата на Костадин Хаджигаев и това, че няма консолидация на партията върху една кандидатура за кмет на Благоевград.
Фаворити за кметския стол са:
1. Голяма част от общинската структура и общински съветници предлагат за кандидат инж. Росица Димитрова, Управител на ВиК - Благоевград.
2. Костадин Хаджигав и Андрей Новаков предлагат ПП ГЕРБ да подкрепи Андон Тодоров, председател на общински съвет Благоевград.
3. Лобито на Даниела Савеклиева лансира кандидатурата на Илиан Георгиев, Директор на НОИ-Благоевград.
4. Задкулисието в Благоевград предлага ПП ГЕРБ да подкрепи Захари Ханджийски, Директор на Общинска Банка - Благоевград.
Евродепутатът и областен координатор на ПП ГЕРБ - Андрей Новаков е наясно, че чиста партийна кандидатура на партията няма шанс да спечели частичния вот за кмет на Благоевград, и поради тази причина заедно с Костадин Хаджигаев и Даниела Савеклиева търсят кандидат издигнат от инициативен комитет, който да бъде подкрепен от партия ГЕРБ.
Както ГЕРБ и БСП са в нокдаун предизвикани от вътршнопартийни интриги "кой е по-по-най".
Социалистите в Благоевград разделени на два лагера "за" и "против" БСП да подкрепи отново инж. Румен Томов за кмет на Благоевград. Младите активисти на столетницата настояват за чисто партийна кандидатура!
Двама бивши приятели Румен Томов и Андон Тодоров, впрегнати в политически двубой за приза "шериф на Благоевград".
Единият се изкачва на политическата сцена с хъса да унищожи другия, за когото си мисли, че слиза. По пътя назад обаче Румен Томов ще се съвземе. И ще преследва ефикасно новия си враг с инстинкта на политическо животно. Близо две години не можаха да си поделят общината. И за двамата не жените, а властта е самоцел. Егото и на двамата не знае предел.
Андон Тодоров е обзет от манията, че е "на върха на иглата", че "кара влака". Той има излъчването и поведението на човек, който се бори да победи докрай, да смачка всичко, да бъде властелин на времето, на пространството, на народа.
Е, сега съдбата му поднася на тепсия да бъде и властелин на Джумаята! Готов ли е обаче за това?
Екскметът на Благоевград инж. Румен Томов знае, къде са подводните камъни, наясно е с процесите в областния град, знае кой, къде, какво прави и какво може. И ще дебне Тодоров на всеки завой.
Румен Томов, който с решение на Върховния административен съд беше отстранен от длъжността кмет на Благоевград, обяви, че ще се яви, като кандидат и на предстоящите избори в общината.
На брифинг пред представители на медиите той обяви, че ще бъде отново независим кандидат. На въпрос дали очаква да бъде подкрепен от БСП, както се случи на вота през 2019-та година, Томов заяви, че не вижда причини това да не се случи.
Предстои зрелищен политически спектакъл в Благоевград! "Двама се карат, трети печели".
Социологията от анкетата на Pirinsko.com показва, че с най-големи шансове към момента е депутатът от ПП ИТН адв. Илко Стоянов, който е единственият Народен представител от Благоевград в 45-то НС.
Областния град е в очакване! Ще се кандидатира ли адв. Илко Стоянов за кмет на Благоевград?
ГЕРБ са в политическа изолация след промените в Изборния кодекс. С поведението си партията обедини срещу себе си всичките си опоненти, партии и коалиции от целия спектър. Върху партията е сложено клеймо „токсична“.
One-man-show-то на Борисов вече не е единственият магнит за публичното внимание.
Общият фронт срещу партията на Борисов в крайна сметка се задейства, но разделителните линии между опозицията на ГЕРБ станаха много видими и непреодолими. Бойко Борисов подцени мащаба на промяната и допусна грешки – подаване на оставка чрез куриер, излизане в отпуск, за да неглижира парламента за пореден път, първоначалното решение за разпускане на Националния оперативен щаб, което масово бе разчетено като „след мен и потоп“.
Разпускането на щаба, което после бе стопирано, бе спонтанен деструктивен акт. Получи се пълно разминаване между думи („Ситуацията с пандемията остава тежка в света и ние действаме разумно“) и дела. Правителството в оставка даде повод за критики и налагането на мораториум върху действията му.
Нелогичната и неналагаща се смяна на бордовете на големите държавни предприятия не е само неетична проява, но влиза в противоречие с горещите обещания и прието законодателство, което трябваше да ограничи политическите назначения – важен елемент от наложените от ЕС реформи в държавните предприятия за целите на присъединяването към Банковия съюз и ВМ II.
В последната седмица на април Борисов премина в предизборен ритъм. Стрелите са насочени към президента и Слави Трифонов. Правителствената резиденция в Бояна замести джипката и се превърна в естествен център на власт, откъдето се включва на живо.
Премиерът е в оставка, но продължава да налага теми, да вкарва опонентите си в обяснителен режим с реплики във всички посоки – за „Росенец“, Мая, Корнелия, Слави и Костов и така нататък. В наследство правителството оставя лош здравен статус на българското население (най-ниска средна продължителност на живота).
Най-тежката част от наследството на ГЕРБ е спешната необходимост от реформи в образованието и здравеопазването, които бяха поставени на пауза за цяло десетилетие. Резултатите от вота на 4 април ясно показаха, че един значителен дял на обществото не иска повече да бъде управлявано по модела от последните 10 години.
При нови избори – дори патриотичните формации да минат летвата като обединени, мнозинство ГЕРБ плюс патриоти едва ли ще може да има, което може отново да управлява.
На 5 май, освен връчване на мандат на БСП и вероятното му моментално връщане, Радев започва нов кръг политически консултации с парламентарните групи.
Те трябва да му предложат членове на нова Централна избирателна комисия. След това тя се назначава с негов указ.
Рулетката с мандатите приключва на 5 май. Решението на БСП да не опитва да състави правителство изпраща партиите на предсрочни избори. Така 45-ият парламент ще влезе в новата история като първият, който не е успял да излъчи кабинет.
За да се стигне дотам, по Конституция, президентът трябва да издаде един указ – за разпускане на Народното събрание и определяне датата на изборите. А с друг – да назначи служебно правителство, като максимално бързо да организира избори.
Гергана Иванова/Pirinsko.com