ГДБОП разби схема за “китайско карго” с щета за бюджета над 30 милиона лева

16 Октомври 2025 | 15:44
1 коментара
Криминално
България
ГДБОП разби схема за  китайско карго” с щета за бюджета над 30 милиона лева
ГДБОП арестува 24 души за данъчни и митнически измами

Дейността на организирана престъпна група е нанесла над 30 милиони лева щета на бюджета по схемата “китайско карго” 

Служители на ГДБОП от цялата страна участваха в провеждането на мащабна специализирана полицейска операция за пресичане дейността на организирана престъпна група, създадена с користна цел и ощетила бюджета с над 30 милиони лева по първоначални изчисления. ✔️Акцията по линия превенция и борба срещу контрабандата на стоки и данъчни измами е проведена на 14 октомври 2025 г. под надзора на Софийска градска прокуратура. Реализирана е успешно благодарение на взаимодействието между ГДБОП и чужди партньорски служби. ⚠️

Подробности за операцията на антимафиотите дадоха на брифинг в Съдебната палата днес Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София и Йордан Пешев, заместник-директор на ГДБОП. Те уточниха, че дейността на групата е разследвана от 2023 г. до момента. ✔️

Установено е, че е контролирала канал за внос на китайски стоки, предназначени за българския пазар, които, след договаряне с производителя са доставяни на пристанище Пирея в Гърция, откъдето с камиони са транспортирани до България. С цел избягване плащането на мита и данъци, чрез контролирани търговски дружества, вносът им е бил документално оформян посредством неистински или подправяни документи. ????‍♂️

В акцията са участвали над 60 разследващи полицаи и над 40 полицейски екипи, служители на НАП и 5 наблюдаващи прокурори от СГП. ✔️ В хода й са арестувани 24 души - български и чужди граждани от китайски и арабски произход. ✔️ Извършени са над 100 действия по разследването - огледи на местопроизшествие, претърсвания на частни адреси, офиси на търговски дружества, автомобили и лични обиски. ✔️

Проверени са документи и композиции, удостоверяващи вноса на стоки с произход Китайска народна република (КНР). ✔️ Предприети са обезпечителни мерки от страна на НАП по отношение на установени складове, съхраняващи стоки от типа “китайско карго”. ✔️ Иззети са множество веществени доказателства: мобилни телефони, компютърни конфигурации и електронни устройства, счетоводна, транспортна и друга документация, тефтери, записки, флаш-памети, електронни подписи, печати, дебитни карти и парична суми в еврова и левова валута, сред които около 300 000 лв. в кеш. ✔️

Проведени са множество разпити на свидетели, включително анонимни. ⚖️ Привлечени като обвиняеми са общо 8 лица за участие е организирана престъпна група, създадена с користна цел и цел извършване на данъчни престъпления и изпиране на пари. Задържането им е удължено на 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор. Предстои внасяне на искане за постоянна мярка “задържане под стража” на петима от обвиняемите, като двама се издирват, а един е с постановена мярка “парична гаранция” поради влошено здравословно състояние. ✔️

Четирима от обвиняемите са идентифицирани като организатори на групата, а другите четирима - изпълнители.
ГДБОП разби схема за  китайско карго” с щета за бюджета над 30 милиона лева
ГДБОП разби схема за  китайско карго” с щета за бюджета над 30 милиона лева
ГДБОП разби схема за  китайско карго” с щета за бюджета над 30 милиона лева
ГДБОП разби схема за  китайско карго” с щета за бюджета над 30 милиона лева
ГДБОП разби схема за  китайско карго” с щета за бюджета над 30 милиона лева

Добавени коментари

911 публикува:
16 Октомври 2025 | 17:39
Добро утро ! Тези схеми работят около 30 години ,само ,че първо се вкарваха през пристанището на Хамбург ,а сега и през Пирея .Много митничари се облажиха ,а и веригата стига до министерства и партийни каси .Явно тия които са заловени не са си платили мизата .Всичко е прах в очите на обикновенните хора .Явно се задават избори и ще трябват много пари за да се купи ромския вот .

Добавете Вашия коментар

TOP