ГД "Модерна България": Гласуването на дълга да е поименно

19 Февруари 2015 | 13:18
0 коментара
Политика

Гражданското непартийно движение "Модерна България" настоява гласуването по заема "Борисов" да стане пред очите на нацията и всеки депутат да поеме лична отговорност за вота си. Това означава да се гласува със "ставане от място при поименно извикване по азбучен ред и отговаряне със "за", "против" и "въздържал се", на основание чл. 63, ал. 2, т. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, а самото заседание да се излъчва пряко по обществените медии. Преди това обаче управляващите трябва да дадат конкретни и обосновани отговори на следните десет въпроса:

1. За какво точно ще бъдат похарчени 4 милиарда, с които управляващите твърдят, че щели да финансират дефицита за 3 години? За образование? За здравеопазване? За социална политика? Или за купуване на въоръжения и захранване на обръчи от фирми на управляващите, които ще се отплащат по време на предизборните кампании, които предстоят?

2. Кой и в рамките на каква публична процедура избра банките-агенти по дълга?

3. Имало ли е интерес от други банки и по какви критерии са предпочетени точно тези банки, с които се е договорил финансовият министър, а не други?

4. Какви комисионни (конкретно с числа и проценти, а не с общи приказки за "търговски тайни" и "банкови практики") ще получат тези банки, тоест ще им се плати от българските данъкоплатци?

5. Защо подписването на дълга от министерството на финансите е извършено в пълна тайна и непрозрачно без предварително да бъде информирано Народното събрание, което е единственият конституционен орган, който може да разрешава поемането на държавен дълг?

6. Ако е вярно твърдението на Четворната коалиция, че нямало "нов дълг", а с 12 милиарда от заема "Борисов" щели да плащат "стари дългове", защо дълговото бреме на България преди година е около 17-18%, а за 2017 г. е определено на 34%?

7. В общата структура на дълга на България в края на 2014 г. заемите за инвестиции са едва около 10-12 %. Останалото е харчене, което не води до развитие. Какъв е процентът от новия дълг "Борисов", който ще бъде инвестиран в икономиката?

8. Защо се нарушава Законът за държавния бюджет, в който се определя лимит на дълга за 2015 г. - 6,9 млрд. лв.?

9. Къде в предизборните програми на партиите от Четворната коалиция пише, че ще вкарат страната в нова дългова спирала? Преди изборите говореха, че ще направят някакви фамозни реформи, от които икономиката щяла да цъфне. Говореха, че няма да допуснат "гръцки сценарий“. Нито дума за гигантски нови дългове нямаше. Защо излъгаха? Трик?

10. Какви са гаранциите, които дава Четворната коалиция, че не вкарва България в "гръцки сценарий"?

Добавете Вашия коментар

TOP