Гаф на матурата в 10. клас, дадоха сгрешени формули без скоби
Гаф беляза националното външно оценяване по математика в 10. клас днес. То започна нормално в 9 часа. След като учениците работили известно време, в 9,44 часа директори били известени, че има грешка в предоставените формули – липсват скоби. Дадено е указание да се изтегли, разпечата и раздаде нов файл.
На запитване от училища дали при това положение се удължава времето за работа на учениците и с колко, отговорът в 9,57 часа бил отрицателен.
Впоследствие обаче дошло второ указание – за начало на изпита да се счита второто раздаване на формулите.
Част от учениците обаче вече били напуснали изпитните зали.
Според разказа на ученици от Математическата гимназия, грешката е в Хероновата формула. Те дори не я забелязали до момента, в който квесторите им раздали нов свитък с формулите, които имат право да използват, и им казали, че могат да работят още 40 минути. Според десетокласничка от елитното школо, формулата може да се приложи за решаването на една от задачите, но са възможни и решения по други начини.
Първите, които излязоха от изпита малко след 10 часа в други училища, се оплакаха от трудни задачи и признаха, че са приложили системата на тотото в 15-те въпроса с избираем отговор. Другите две задачи в изпитния формат са със свободен разширен отговор.
Едната е с числов израз с неравенството и няколко подточки. А другата е геометрична – за триъгълник, вписан в окръжност, като в него също има вписана друга окръжност. Сред заданията е да се намери радиус и лице,пише „Марица“.
„Досега изпитните варианти бяха по-лесни от пробните, на които сме се упражнявали. Но този път като че ли беше обратно“, споделиха ученици от 10. Б клас – паралелка с профил предприемачество в СУ „Черноризец Храбър“.
За да не е трудно, трябва да се учи, каза Даниел от същия 10. Б. Той е от отличниците и се затруднил малко на геометричната задача, другата със свободен отговор смята, че е решил. В една от задачите с избираем отговор обаче се натъкнал на нещо съвсем непознато.
Решавахме пробни варианти, но математиката винаги е по-трудна от изпитите по другите дисципилини, добави десетокласникът.
Връстниците му нямат и особена мотивация да се готвят усилено за националните външни оценявания в края на първи гимназиален етап, защото в масовия случай резултатите за тях са без значение – продължават автоматично в 11. клас. Постиженията на изпитите са важни само за десетокласниците от обединените училища, които с тях кандидатстват в допълнителния прием в гимназиите. И сред тях обаче не всички продължават за диплома за средно образование, голяма част спират да учат на този етап.
Повече притеснения от матурите в 10. клас предизвиква вторият държавен зрелостен изпит, който учениците ще държат по един от профилиращите предмети след 2 години.