Евростат: България заема 18-то място в ЕС по алкохолен дял в потребителската си кошница
България заема 18-то място в Европейския съюз по алкохолен дял в потребителската си кошница, показва доклад на Евростат за 2016 година, който общваща 25 страни-членки.
България е и сред страните-членки с най-голям спад на разходите за пиене през 10-годишния период 2006-2016 година Миналата година сме похарчили общо 1,6 процента за алкохол от общите потребителски разходи. Естония, Латвия и Литва са с най-голям алкохолен дял в потребителската си кошница, а с най-малък дял са Италия, Гърция и Испания.
Според статистиците през 2016 година европейците са похарчили за алкохол почти 130 млрд. евро, което представлява 0,9% от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС. Делът пък пиячката в потребителските разходи достигна средно 1,6 процента. При първите три държави Естония, Литва и Литва харчовете за пиене от общото потребление са достигнали съответно 5.6, 4.8% и 4.2 процента. Следват ги Полша и Чехия, където въпросният показател е 3,6 процента. В десетката са също Финландия, Унгария, Румъния, Словакия и Люксембург. След тях вървят Швеция, Кипър, Франция, Словения, Дания.
Непосредствено пред нас е Великобритания, а след нас е Белгия. Тези две страни имат нашия показател по харчове за пиене – 1,6 процента. Следващите страни са Германия, Португалия, Австрия, а на последните три места са Италия, Гърци и Испания, където алкохолните харчове са под един процент. В последната Испания те са 0,9% от потребителската кошница. Интересна е статистика за 10-годишния период 2006-2016. Тя показва, че делът на алкохолните напитки в общите разходи на домакинствата остава приблизително стабилен в по-голямата част от държавите-членки.
Любопитното е, че най-голям спад за въпросния период имат най-пиещите през 2016 година страни-членки. В Литва алкохолните разходи са намалели от 5,2% през 2006-та до 4,2 през 2016-та, което е спад с един процент.
Втора по спад е България с половин процент, но същия показател имат и Латвия (втора) и Финландия (шеста) в рейтинга за най-високи разходи през миналата година.
На обратния полюс най-висок растеж на разходите за пиене през този период е регистриран в Кипър – от 1,6% през 2006 година до 2,0% през 2016-та, което е увеличение с 0,4 процента. За 2016-та обаче островът се намира в средата на класацията, а не в челните й места. Следва Чехия със същото увеличение - от 3,2% до 3,6 процента. В същото време тази страна е далеч по-напред в класацията за алкохолните разходи през 2016-та – тя е на пето място. / РИА-Новости