Европол: България лидер в трафика на амфетамини и цигари сред престъпните групи в ЕС

09 Юни 2021 | 06:14
0 коментара
Общество

Близо 40% от престъпните мрежи, действащи в ЕС, участват в търговията с незаконни наркотици; около 60% от активните в ЕС престъпни мрежи използват насилие като част от престъпния си бизнес; 68% използват основни методи за пране на пари като инвестиране в собственост или стоки с висока стойност; две трети от престъпниците редовно използват корупция; над 80% от престъпните мрежи използват легални бизнес структури; използването на корупция и злоупотреба със законни бизнес структури са ключови характеристики на тежката и организирана престъпност в Европа.

Това сочи публикуван днес доклад на Европол, озаглавен EU SOCTA 2021: „Оценка на заплахата от тежки и организирани престъпления в Европейския съюз“.

Докладът е резултат от подробен анализ на заплахата от тежка и организирана престъпност, пред която е изправен ЕС, като предоставя информация за практикуващите, вземащите решения и по-широката общественост. Като оценка на заплахата SOCTA е ориентиран към бъдещето документ, който оценява промените в тежкия и организиран престъпен пейзаж. SOCTA 2021 предоставя общ преглед на текущото състояние на знанията за престъпните мрежи и техните операции въз основа на данни, предоставени на Европол от държави-членки и партньори, и данни, събрани специално за SOCTA 2021.

Всички престъпни дейности, оценени в SOCTA 2021, имат сериозно въздействие върху ЕС. Някои явления обаче са особено заплашителни и изискват спешни съгласувани действия за справяне с тях, сочи докладът.

Около 40% от престъпните мрежи, действащи в ЕС, се занимават с повече от една основна престъпна дейност. Една четвърт от престъпните групи са активни повече от десет години. Една трета от престъпните мрежи са активни по-малко от три години. Естеството на организираната престъпност е наистина глобално. Повече от 180 националности участват в дейности по организирана престъпност в ЕС. 65% от престъпните групи, действащи в ЕС, са съставени от членове на различни националности. Повече от 50% от всички докладвани заподозрени организирани престъпници, действащи в ЕС, са граждани на държави извън ЕС. Половината от тези граждани извън ЕС произхождат от страни в съседство на ЕС, като региона на Западните Балкани, страните от Източна Европа и Северна Африка. По-голямата част от престъпните мрежи (около 60%) използват насилие като част от престъпния си бизнес. Около една четвърт от престъпните мрежи рутинно използват насилие и сплашване по обиден, планиран, преднамерен начин. В някои случаи тези престъпни мрежи използват нападатели и похитители, предоставящи услуги за убийства и сплашване. В някои случаи на изнудване престъпните мрежи наемат членове на други престъпни мрежи, за да извършват насилствени атаки, когато жертвите отказват плащане. Почти 70% от престъпните мрежи са активни в повече от три държави.

Групи с повече от 100 членове се базират предимно на семейни или кланови структури като италиански мафиотски кланове или престъпни групи, произхождащи от туристически общности.

По-голямата част (80%) от престъпните дейности, извършвани от престъпни мрежи, включват наркотици, организирана престъпност срещу собствеността, различни видове измами и престъпления, експлоатиращи хората като стока. Тези видове тежка и организирана престъпност са определени като особено заплашителни въз основа на оценка на тяхната заплаха, въздействие и бъдещо развитие. Търговията с кокаин, канабис, синтетични наркотици и нови психоактивни вещества (NPS) е ключова заплаха за ЕС поради до нивата на свързано насилие, генерираните милиарди евро печалби и значителната вреда, причинена от него. Мобилните групи за организирана престъпност (MOCG), които извършват кражби в целия ЕС, жертват милиони граждани на ЕС. Различни схеми за измами генерират милиарди евро печалби и значително подкопават икономиката на ЕС. Пандемията от COVID-19 действа като катализатор за появата на нови схеми за онлайн измами. Трафикът на хора е ключова заплаха за ЕС. Няколко части от процеса на трафик са преминали онлайн, от набиране на жертви до реклама на незаконни услуги. Престъпните мрежи помагат на незаконните мигранти да получат статут на законно пребиваване.

Престъпни локации и транспорт

Жертвите на трафик на хора обикновено се експлоатират в градските райони, където има по-голяма потенциална клиентска база. Столиците и големите градове действат като центрове по основните пътища за контрабанда на мигранти. Отдалечените райони осигуряват повече анонимност, благоприятстваща други престъпни дейности. Линиите за незаконно производство на тютюн обикновено се изграждат в големи складове в отдалечени индустриални райони, в близост до транспортни центрове като магистрали, гранични контролно-пропускателни пунктове или пристанища. Отдалечените райони в провинцията са идеални места за изхвърляне на химически отпадъци от производството на синтетични наркотици, токсични отпадъци от пране на горива и други отпадъчни продукти. Кражбите на строителна и селскостопанска техника е по-вероятно да се случат в селските райони. Археологически обекти и места за религиозно поклонение, разположени в отдалечени райони, са обект на кражби и грабежи. Трафикът на хора с цел трудова експлоатация често се извършва в селските райони, където се намира селскостопанско производство. Летищата са ключови транзитни пунктове за стоки и хора, както законни, така и други. Престъпниците често използват основните летища на ЕС, както и по-малките регионални летища, обслужващи нискотарифни авиокомпании. Освен това малките летища предлагат удобен достъп до ЕС и специфични региони. Гъстата мрежа от добре поддържани магистрали улеснява свободното движение на стоки и услуги в рамките на ЕС. Освен това е основна възможност за престъпления, която позволява на престъпниците да пътуват и да преместват стоки бързо и анонимно. Пътуването по шосе е най-достъпният начин за пътуване в рамките на ЕС. Транспортните средства по пътя включват камиони, микробуси, автобуси, коли, каравани или таксита. Някои превозни средства са оборудвани със сложни методи за укриване, за да се скрият наркотици и друга контрабанда или лица. Магистралната инфраструктура се използва за контрабанда на суровини до производствените съоръжения и за разпространение на незаконни стоки, произведени в ЕС или пристигащи на входните точки. Престъпниците използват европейска железопътна инфраструктура за превоз на незаконни стоки като наркотици, откраднати превозни средства (и техните части), незаконни тютюневи изделия , както и незаконни мигранти. Използват се както товарни, така и пътнически влакове. Транспортът с влак е от значение за трафика в рамките на ЕС (например кокаин), за износ извън ЕС (например откраднати превозни средства) или за внос в ЕС (напр. синтетични наркотици). Незаконните цигари се крият между легални товари или в скрити отделения, които след това обикновено се изхвърлят от влаковете след влизане в ЕС през външна граница.

Други незаконни стоки, като незаконни отпадъци, синтетични наркотици, произведени в ЕС, и откраднати превозни средства или части се изпращат по целия свят, заминавайки от пристанищата на ЕС. Ускорена от пандемията COVID-19, доставката на поръчки, направени онлайн, изпълнени от пощенски и колетни услуги, продължава да се увеличава всяка година.

Тайни места като частни или наети апартаменти се използват като публични домове, където жертвите се експлоатират сексуално, включително деца. Апартаментите служат като безопасни къщи, използвани за прикриване на нелегални мигранти между различните етапи на пътуванията им. Центровете за приемане на кандидати за убежище са насочени към трафиканти на хора и контрабандисти на мигранти, за да вербуват незаконни мигранти и потенциални жертви на трафик. След влизането си в ЕС улеснените нелегални мигранти и жертви на трафик на хора често се настаняват в приемни центрове, където кандидатстват за международна закрила.

Престъпни мрежи

Организираната престъпност се характеризира с мрежова среда, в която сътрудничеството между престъпниците е плавно, систематично и движено от фокус върху печалбата. Няколко ключови участници си сътрудничат в престъпни мрежи с доставчици на услуги и брокери с ключова роля. Подобно на бизнес среда, ядрото на престъпната мрежа се състои от управленски слоеве и полеви оператори. Това ядро е заобиколено от редица действащи лица, свързани с престъпната инфраструктура, предоставяща услуги за подкрепа, като брокери, фалшификатори на документи, технически експерти, правни и финансови съветници, перачи на пари и други доставчици на услуги.

Ключова характеристика на престъпните мрежи, още веднъж потвърдена от пандемията, е тяхната гъвкавост при адаптирането и капитализирането на промените в средата, в която работят.

Насилие

Престъпниците използват насилие безразборно и таргетират жертвите, без да се съобразяват с тяхното участие или репутация, често нанасяйки вреда на невинни странични наблюдатели. Заплахата от инциденти с насилие се увеличава от честото използване на огнестрелни оръжия или взривни вещества на публични места.

Корупция

Корупцията е характеристика на повечето, ако не и на всички престъпни дейности в ЕС. Корупцията се извършва на всички нива в обществото и може да варира от дребен подкуп до сложни многомилионни корупционни схеми. Почти 60% от престъпните групи, докладвани за SOCTA 2021, са участници в корупция.

Инвестирането на милиарди евро в незаконни печалби, генерирани от организираната престъпност в ЕС, в нашата законна икономика нарушава конкуренцията и възпрепятства икономическото развитие. Професионалните перачи на пари са създали паралелна подземна финансова система за обработка на трансакции и плащания, изолирани от всякакви надзорни механизми, регулиращи правната финансова система. Тази паралелна система гарантира, че доходите от престъпления не могат да бъдат проследени като част от сложна престъпна икономика. Престъпниците са много опитни в експлоатацията на икономиката за техните цели. Легалните бизнес структури като компании или други субекти се използват за улесняване на почти всички видове престъпна дейност с въздействие върху ЕС.

Пране на пари

Мащабът и сложността на дейностите за пране на пари в ЕС често са подценявани. Сериозната и организирана престъпност в ЕС масово разчита на способността да се перат огромни суми от престъпни печалби. За тази цел професионалните перачи на пари са създали паралелна подземна финансова система за обработка на трансакции и плащания, изолирани от всякакви надзорни механизми, регулиращи правната финансова система. Тази паралелна система гарантира, че доходите от престъпления не могат да бъдат проследени като част от сложна престъпна икономика.

Бизнес структури

Законовите бизнес структури като компании или други образувания се използват за улесняване на практически всички видове престъпна дейност с въздействие върху ЕС. Престъпниците контролират пряко или проникват в легални бизнес структури, за да улеснят престъпните си дейности. Всички видове легален бизнес са потенциално уязвими за експлоатация от тежката и организирана престъпност. Повече от 80% от престъпните мрежи, действащи в ЕС, използват легални бизнес структури за своите престъпни дейности. Около половината от всички престъпни мрежи създават свои собствени легални бизнес структури или проникват в бизнеса на високо ниво.

COVID-19 като катализатор на престъпността в ЕС

Пандемията от COVID-19 е оказала значително влияние върху пейзажа на тежките и организирани престъпни дейности в ЕС. Престъпниците бързо са приспособили нелегални продукти, модифицирани операции и информация, за да използват страха и тревогите на европейците и да се възползват от недостига на някои жизненоважни стоки по време на пандемията. Докато някои престъпни дейности ще се върнат или са се върнали в своето предпандемично състояние, други са фундаментално променени от пандемията от COVID-19. Потенциална дълбока икономическа рецесия след пандемията от COVID-19 ще формира основно тежка и организирана престъпност в ЕС в близко бъдеще, предрича докладът.

Пандемията от COVID-19 разпространява в търговията незаконни медицински консумативи като фалшиви маски, ръкавици и фалшиви ваксини. Престъпниците експлоатират пандемията, предлагайки неефективни стоки като фалшиви комплекти за домашен тест или измамни лекарства с рецепта, използвани за лечение на болестта. Скоро след новината, че ваксината COVID-19 е готова одобрение от здравните власти, в тъмната мрежа се появиха предложения за фалшиви ваксини.

Наркотрафик и производство на наркотици

Над 80% от престъпните мрежи участват в търговия с наркотици, организирана имуществена престъпност, измами с акцизи, трафик на хора, онлайн и други измами или контрабанда на мигранти. Почти половината от тях са замесени в търговията с наркотици (38%). Търговията с незаконни наркотици продължава да доминира над сериозната и организирана престъпност в ЕС по отношение на броя на престъпниците и престъпните мрежи, както и по отношение на огромните суми от престъпни печалби, генерирани като част от производството, трафика и разпространението на незаконни наркотици.

Редица показатели сочат за значително увеличаване на дейностите по трафик на кокаин в ЕС през последните години, включително оценки, че производството на кокаин в световен мащаб е най-високото.

Безпрецедентни количества кокаин се пренасят в ЕС от Латинска Америка, генерирайки многомилиардни печалби за разнообразен кръг престъпници, участващи в търговията с кокаин в както Европа, така и Южна Америка. Търговията с кокаин подхранва криминални предприятия, които използват своите огромни ресурси, за да проникнат и подкопаят икономиката, публичните институции и обществото на ЕС. По същия начин търговията с канабис е повсеместна в ЕС и засяга всички държави-членки. Големи количества канабис се трафикират до ЕС всяка година и престъпниците със седалище в ЕС организират мащабното отглеждане на канабис на закрито и на открито във всяка държава-членка.

Пазарът на хероин до голяма степен остава стабилен през последните четири години. Съобщава се също, че цената на хероина е останала стабилна или е намаляла през последните четири години. През последните десет години конфискациите в ЕС до голяма степен остават стабилни на годишна база. През 2018 г. количеството хероин, конфискувано в ЕС, се е увеличило до 9,7 тона спрямо 5,2 тона през 2017 г., главно поради големи индивидуални изземвания, извършени в пристанището на Антверпен. Преработката и производството на хероин се извършва в Афганистан, Пакистан и Иран. През последните години в ЕС са открити някои лаборатории, преработващи морфин в хероин. Това е нововъзникващо явление, което трябва да се наблюдава отблизо, като се има предвид нарастващият брой открити многоцелеви лаборатории в ЕС, които се използват гъвкаво за производството на синтетични наркотици и извличане на кокаин. В някои държави-членки синтетичните опиоиди, като фентанил и неговите аналози, може да заместят частично хероина като предпочитано вещество поради по-голямата му сила и по-ниска цена.

Смята се, че трафикът на едро на хероин към ЕС следва редица установени маршрути, включително балканските маршрути от Турция, преминаващи през Балканския регион, както и южнокавказкият път през Иран, Турция, Грузия и Украйна. Балканските маршрути остават основните входни пътища за трафик на хероин до ЕС.

Престъпните мрежи увеличават капацитета си за производство и разпространение на синтетични наркотици. Европейските производители на тези вещества са сред най-плодотворните криминални предприемачи в световен мащаб, като си сътрудничат с престъпни партньори по цял свят при снабдяването и разпространението на произведените наркотици.

Мащабното производство на синтетични наркотици, особено тези с произход от Холандия и Белгия, вероятно е предназначено за разпространение извън ЕС и за задоволяване на търсенето на европейските пазари. Производството на синтетични наркотици в ЕС се разширява и се очаква да продължи направете го в близко бъдеще.

Производство на амфетамини се извършва и в Полша, България, Германия и Швеция. Мащабното производство на метамфетамин в Холандия и Белгия се появи през последните четири години и може да се увеличи в бъдеще поради силните стимули за печалба. През последните години в Холандия и Белгия са открити все по-голям брой лаборатории. Холандските престъпни мрежи са водещите производители на синтетични наркотици като амфетамин, метамфетамин и метилендиоксиметамфетамин (известен като MDMA) в ЕС. Те си сътрудничат с разпространители на престъпни продукти в ЕС и по света. Българските престъпни мрежи участват по-малко в производството и изглежда са по-активни в снабдяването и предоставянето на съставки и други основни химикали от името на производителите. В много случаи престъпните мрежи, отговорни за мащабното производство на синтетични наркотици, предават готовия продукт на престъпна мрежа, специализирана в логистиката на транспортирането на пратки с наркотици до пазарите на местоназначение по целия свят. Производството на синтетични наркотици в ЕС генерира значителни суми на химически отпадъци, които често се изхвърлят от производителите на обществени места и имат силно отрицателно въздействие върху околната среда.

Очаква се пазарът на канабис да остане най-големият пазар на наркотици в ЕС. Трафикът на канабис ще остане важен източник на доходи за широк кръг престъпни мрежи.

Албания остава основен източник на билков канабис, трафикиран в ЕС. Мароко остава основният източник на смола от канабис, пренасяна в ЕС. Някои смоли от канабис също произхождат от Афганистан, Ливан и Сирия.

Киберпрестъпления

Използването на технологии е ключова характеристика на сериозната и организирана престъпност през 2021 г. Престъпниците експлоатират криптирани средства за комуникации, за да се свързват помежду си, използват социални медии и услуги за незабавни съобщения, за да достигнат до по-голяма аудитория за реклама на незаконни стоки или за разпространение на дезинформация. Онлайн средата и онлайн търговията осигуряват на престъпниците достъп до експертни познания и усъвършенствани инструменти, позволяващи престъпни дейности.

Бързо прогресиращата дигитализация на обществото и икономиката непрекъснато създава нови възможности за престъпниците, замесени в киберзависима престъпност. Схемите за измами се възползват от дигиталната ера. Схемите за онлайн измами са насочени към частни лица, предприятия и организации от публичния сектор. През последните години непрекъснато се увеличават дейностите, свързани със сексуалното насилие над деца онлайн. То остава силно недостатъчно докладвано. Много жертви остават неидентифицирани, а насилниците им неразкрити.

Трафик на мигранти

Пазарът на услуги за контрабанда на мигранти е стабилен, въпреки консолидацията на миграционните потоци, достигащи ЕС, от разгара на миграционната криза. Мигрантите са подложени на високи такси за услуги, които все повече нарушават тяхното физическо и психологическо здраве по време на пътуването. В допълнение, те често са уязвими за по-нататъшна експлоатация при пристигане.

Битова престъпност

Общият брой на инциденти с организирана имуществена престъпност остава висок, особено за битови кражби с повече от един милион случая годишно, пряко засягащи милиони хора. Мобилните организирани престъпни групи (MOCG) продължават да пътуват на големи разстояния от регион до регион и от държава до държава, извършвайки организирана престъпност срещу собствеността. MOCG лесно преминават от вътрешни кражби към кражби, насочени към бизнес помещения, физически атаки на банкомати, схеми за измами, престъпления с товари, джебчийство, кражба, в зависимост от сезона или пазарните обстоятелства.

Акцизни измами

Като част от измамите с акцизи, все повече се произвеждат незаконни тютюневи изделия в ЕС, в модерни и по-професионални производствени съоръжения, създадени по-близо до пазарите на дестинациите. България е една от страните, в които произведени цигари се изнасят нелегално за страни от ЕС и извън него.

Измами с отпадъци

Управлението на отпадъци е доходоносна и бързо развиваща се индустрия, която все повече привлича престъпници. Повечето престъпления с отпадъци се извършват чрез фирми. Престъпниците се стремят да проникнат и да използват индустриите за рециклиране и възобновяема енергия. Тези два сектора трябва да се развият значително и ще привлекат както инвестиции от частния сектор, така и публично финансиране. Незаконният трафик на отпадъци е сериозно престъпление, което генерира значителни печалби и води до значителни щети на околната среда и човешкото здраве.

Трафикираните отпадъчни материали включват както неопасни, така и опасни отпадъци, включително химически отпадъци, строителни отпадъци, твърди градски отпадъци, промишлени отпадъци, смесване на масла, пластмасови отпадъци, отпадъци от електронно и електрическо оборудване (ОЕЕО), излезли от употреба превозни средства и автомобилни части (особено гуми и батерии), метални отпадъци, течен тор и черна маса (прах, получен от алкални батерии). Излезлите от употреба морски плавателни съдове се трафикират от ЕС към Азия за разрушаване. Управлението на отпадъците е доходоносна и бързо развиваща се индустрия, която все повече привлича престъпници. По-голямата част от случаите на трафик на отпадъци включват лица, работещи или управляващи компании за управление на отпадъци като мениджъри или служители, които нарушават националното законодателство и стандартите, регулиращи събирането, третирането и изхвърлянето на отпадъци. Често множество компании са собственост на едни и същи лица или на слаби лица. Трафикът на отпадъци е тясно свързан с други престъпления като измами с документи, икономически измами, укриване на данъци, корупция, пране на пари, както и кражби и изхвърляне на отпадъци от незаконно производство на наркотици.

Търговия с оръжие

Търговията с незаконно огнестрелно оръжие е ключов фактор за други престъпни дейности като трафик на наркотици и усилва заплахата, която те представляват за вътрешната сигурност на ЕС. Актовете на насилие, извършени с незаконно огнестрелно оръжие и публични инциденти със стрелба, създават чувство на несигурност и сериозно подкопават общественото доверие в националните власти. Огнестрелните оръжия се произвеждат незаконно в ЕС с помощта на тайни работилници и оръжейници. Огнестрелните оръжия могат да бъдат сглобявани от части, произведени с помощта на 3D технология, придобити в страни, където продажбата им е разрешена и незаконно транспортирани до ЕС.

Сексуална експлоатация

Сексуална експлоатация на жертви на трафик на хора се извършва във всички държави-членки. Произходът на жертвите на трафик на хора, използвани за сексуална експлоатация в ЕС е много разнообразен. Съобщава се за жертви от 55 различни националности от пет различни континента. Тези жертви са предимно жени, както възрастни, така и непълнолетни. Те обикновено се набират, като се използват фалшиви обещания за добре платена работа в чужбина, за да се избегнат несигурните условия на живот, финансовата нестабилност и социалните и семейни трудности.

Експлоатация на труд

Експлоатацията на труд се случва в различни сектори на икономиката. Някои по-слабо регулирани сектори са особено уязвими. Сред жертвите са нискоквалифицирани, сезонни и евтини работници за транспорт, строителство, селско стопанство, горско стопанство, преработка на храни, фабрични монтажни линии, гостоприемство, търговия на дребно, автомивки, козметични и почистващи услуги, домакинство и домашна помощ.

Други видове експлоатация

Жените жертви също са подложени на трафик, за да участват в незаконни програми за сурогатно майчинство, да продават новородените си, да сключват фиктивни бракове и като жертви на домашно робство. Както при другите видове трафик на хора, набирането на жертви все повече се извършва онлайн. Жертвите са привлечени с фалшиви предложения за работа, реклами за женитби с непознати и предложения за закупуване на бебета или органи. Повечето жертви на трафик са бездомни, страдат от умствени и физически увреждания, са самотни родители с деца или са в напреднала възраст. Трафикът и експлоатация на непълнолетни се случва в целия ЕС и е насочен както към жертви от ЕС, така и извън ЕС. Трафикантите експлоатират деца като домашни прислужници или ги принуждават да просят, джебчийстват, крадат или продават вещи. Децата също се трафикират и продават чрез незаконни схеми за осиновяване.

Измами със стоки

Нивата на производство и разпространение на фалшиви стоки остават стабилни в ЕС през последните четири години. Продажбата на фалшиви стоки чрез онлайн платформи е станала още по-разпространена и отразява нарастващата роля на интернет като главен път на дребно за легални продукти и услуги. Онлайн търговията предлага на фалшификаторите директен достъп до потребителите, като по този начин намалява броя на посредниците, като същевременно има по-голям обхват. По-голямата част от дейността на фалшиви стоки на дребно се извършва онлайн, в социални медии, търговски платформи, както и в специализирани уебсайтове. Фалшивите стоки обикновено се произвеждат извън ЕС и след това се внасят за разпространение в магазини, пазари или онлайн.

Измами с хранителни и други продукти

Незаконните хранителни продукти се продават все повече и се продават онлайн и тази тенденция ще продължи да се запазва и в обозримо бъдеще. Хранителните продукти все по-често се етикетират като органични. Хранителните измами водят до финансови загуби и репутация на законните производители, както и до загуба на данъчни приходи. Търговията с фалшиви хранителни продукти нарушава пазарната конкуренция, увреждайки справедливото производство и разпространение. Използването на токсични или опасни съставки при нерегламентирано производство на хранителни продукти може да има отрицателно въздействие върху здравето на потребителите. Някои фалшиви хранителни продукти включват опасни съставки като метанол, живак, фипронил, инсектициди или пестициди. Консумацията на месо от болни животни може да провокира опасни вирусни инфекции.

Онлайн пиратство

Онлайн пиратството е практиката на незаконно копиране и продажба на цифрово съдържание, като музика, книги, компютърни програми и игри. Пиратството еволюира бързо в крак с други технологични постижения.

Трафик на артефакти

Оценява се, че трафикът на културни стоки остава стабилна престъпна дейност, като търсенето поддържа трафик на същите или потенциално нарастващи нива в обозримо бъдеще.

Залагания и уредени мачове

Докато процентът на фиксираните мачове се оценява на по-малко от 1% във всички спортове, високият оборот на залаганията води до милиони евро печалби за фиксиращите мачове всяка година. Годишният годишен доход от престъпления, свързан със залагания, се определя на приблизително 120 милиона евро. Редица спортни клубове претърпяха значително финансово напрежение в резултат на ограниченията, въведени за ограничаване на разпространението на пандемията COVID-19. Много от тези клубове работят в ниско ниво и могат да станат все по-уязвими от проникване или изкупуване от престъпни мрежи, които се стремят да използват клуба за уреждане на мачове и други престъпни цели.

SOCTA 2021 като ориентир за приоритети на ЕС

Опирайки се на аналитичните констатации на SOCTA 2021 и разглеждайки други стратегически документи, оценки и политиките, Съветът ще вземе решение за приоритетите в борбата срещу тежката и организираната престъпност в рамките на EMPACT от 2022 до 2025 г. Тези приоритети ще определят оперативната работа, извършена по EMPACT за следващите четири години. Приоритетите за престъпност, договорени на европейско ниво в контекста на EMPACT, са отразени в оперативните дейности на ниво държава-членка. /БГНЕС

Добавете Вашия коментар

TOP