Европа се клати, България се мъчи да пази равновесие, обявиха анализатори
Европа се клати, България се мъчи да пази равновесие. Така обобщават ситуацията анализаторите от Института "Иван Хаджийски" в редовния си месечен анализ. След Париж за втори път е под заплаха мултикултурализмът, коментират от Института и допълват, че първият път е бил след "Шарли Ебдо". Те посочват, че тревогата от мигрантската вълна се е сляла със заплахата от тероризъм и е прераснала в централен проблем на европейската сигурност. Паралелно проличаха тенденции на национално и регионално самозатваряне, смятат анализаторите. Според тях се променя и ролята на държавите от Централна и Източна Европа. Тяхното мнение е, че от конфликта между Турция и Русия губят и двете страни.
В икономически и особено вътрешнополитически план загубите на Турция са несравнено по-големи. Във външнополитическо отношение ескалацията на напрежението ще доведе до по-тежки загуби на Русия, отбелязват от Института. България реагира доста внимателно на събитията в Париж - с декларации срещу тероризма, но и с изявления, че държавата не би участвала във военни операции. Позицията ни е изчаквателна и предпазлива, коментират анализаторите. Във вътрешнополитически план те констатират, че местните избори са довели до "ренесанс" на Цветан Цветанов като силна фигура във властта. ДПС и Реформаторският блок се превръщат в "скачени антиподи", се посочва в анализа. И двете формации акцентират върху евроатлатическия си курс. И двете декларират доверие лично на премиера Борисов. И двете използват записите на Владимира Янева и Румяна Ченалова като аргументи в подкрепа на своята кауза и съзират в тях атака лично срещу премиера. И двете се обвиняват се взаимно, че резултатът им на местните избори е неубедителен на фона на претенциите им, коментират от Института. Според тях БСП е пред риск от самозатваряне, а на пленума на БСП ръководството е надделяло, но най-вече заради фрагментираната опозиция. Лидерските заявки тепърва предстоят, прогнозират те. На този фон партията на Георги Първанов безспорно държи инициативата за диалог в лявото пространство, посочват анализаторите.
Политическият шанс на АБВ е в постепенното влизане на БСП в неговата орбита. Но ако това не се случи по повод на президентския вот, после ще става все по-малко вероятно, отбелязват от Института. Те коментират още, че прави впечатление умелото политическо поведение на Красимир Каракачанов, който нееднократно заема позиции с положителен обществен резонанс. Според тях амбициите на Валери Симеонов от НФСБ сякаш са ориентирани към предстоящите развития в сферата на енергетиката, където като шеф на ресорната комисия той разчита да играе ключова роля. /Симеонов е председател на временната анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в България към 31 януари 2015 г./
Арестът на Волен Сидеров и Десислав Чуколов, наред с гладната стачка, можеха да откроят "Атака" като главен противник на статуквото, репресиран от властта, и да налеят нова вода в мелницата на атакистите. Засега това не се случва. Ефектът на резките действия върху "своите" избиратели обаче не бива да се подценява и "Атака" не трябва да се изключва от сметките, посочват анализаторите.