Ето кои са носителите на "Оскар" за 2016 г. (снимки)

29 Февруари 2016 | 07:14
0 коментара
Общество
Ето кои са носителите на Оскар за 2016 г. (снимки)

Тържествената церемония по връчването на тазгодишните престижни награди „Оскари” започна в Лос Анджелис с много блясък и малко хумор.

„Добре дошли на церемонията на „Оскар”-ите, известна още и като наградата на белите хора” - с тези думи тъмнокожият изпълнител Крис Рок откри 88-ата церемония и добави: „Ако номинираха и водещите на вечерта, нямаше да получа и тази работа!”.

И докато думите му се приеха с чувство за хумор в залата, предвид скандала с номинирането само на бели творци, навън в близост до "Долби тиътър" група тъмнокожи и бели активисти протестираха срещу „расовата дискриминация” в номинациите за „Оскар”.

Вижте галерия със звездите от червения килим

Източник: GettyImages/Guliver

А ето и наградените до момента:

Мексиканският режисьор Алехандро Гонсалес Иняриту получи "Оскар" за филма "Завръщането".

Това е втори пореден "Оскар" за Иняриту, след като през 2015 г. получи статуетката за работата си по филма "Бърдмен".

За ролята си в психодрамата "Стая" Бри Ларсън получи "Оскар" за главна женска роля.

Ларсън е американска актриса и певица.

Леонардо ди Каприо
Леонардо ди Каприо Източник: GettyImages/Guliver

Номинираният за шести път за главна мъжка роля Леонардо ди Каприо най-сетне получи "Оскар".

Ролята във филма "Завръщането" му донесе най-очакваното отличие.

Шведката Алисия Викандер е най-добрата актриса в поддържаща роля, посочиха членовете на Американската киноакадемия. Тя е носителка на "Оскар" за ролята си във филма "Момичето от Дания" (The Danish Girl).

Алисия Викандер
Алисия Викандер Източник: GettyImages/Guliver

"Опитвам се да си спомня какво се случи през последните минути", сподели изумената Алисия Викандер, когато излезе на сцената, за да приеме отличието си. Актрисата благодари на родителите си, на режисьора Том Хупър и на екранния си партньор и носител на "Оскар" Еди Редмейн.

Алисия Викандер сподели, че се надява лентата "Момичето от Дания" да открие пътя за повече филми, представящи общността на гейовете, лесбийките, бисексуалните и транссексуалните.

Викандер е най-младата сред актрисите, които тази година си оспорваха отличието за най-добра поддържаща роля. Тя беше предпочетена пред Кейт Уинслет за "Стив Джобс", Дженифър Джейсън Лий за "Омразната осморка", Руни Мара за "Каръл" и Рейчъл Макадамс за "Спотлайт".

Марк Райлънс
Марк Райлънс Източник: GettyImages/Guliver

Марк Райлънс бе удостоен с наградата за най-добър актьор в поддържаща роля във филма "Мостът на шпионите".

Приемайки трофея си, Марк Райлънс сподели, че винаги е обожавал историите, вслушвал се е в тях, гледал ги е и се е потапял в тях. Актьорът благодари на режисьора на "Мостът на шпионите" Стивън Спилбърг и на екранния си партньор Том Ханкс. Речта му беше прекъсната от оркестър, докато актьорът хвалеше останалите номинирани.

С "Оскар" за оригинален сценарий бе удостоен филмът "Големият залог", а за адаптиран сценарий - "Спотлайт".

Джош Сингър и Томас Макарти получиха наградата за оригиналния си сценарий на „Спотлайт”. Филмът се основава на реални събития и разказва за шокиращите резултати от разследването на независимия американски вестник „Бостън глоуб” около педофилския скандал със служители на католическата църква в САЩ.

„Големият залог” (The Big short) e на режисьора Адам Маккей. Сценарият, написан от Маккей и Чарлс Рандолф, е базиран на книгата „Големият залог. Машината на Страшния съд отвътре“ на Майкъл Луис.

Мексиканският оператор Емануел Любецки получи наградата „Оскар” за работата си във филма на Алехандро Гонсалес Иняриту „Завръщането” (The Revenant).

Любецки получава "Оскар" за трета поредна година - през 2014 г. той бе награден за операторско майсторство във филма "Бърдман", също на Иняриту, и през 2015 г. за "Гравитация" на Алфонсо Куарон.

С "Оскар" за визуални ефекти бе отличен филмът "Ex Machina: Бог от машината".

Анимационният филм "Отвътре навън" грабна статуетката за най-добра анимация.

Филмът „Лудия Макс: Пътят на яростта” (Mad Max: Fury Road) на култовия режисьор Джордж Милър пък взе наградите и в трите категории, наричани „дизайнерски” - за грим и прически, също за звуков мишунг и монтаж на звукови ефекти.

"Пелтекът" бе отличен с награда за късометражен игрален филм, а с"Оскар" за най-добър късометражен документален филм бе награден филмът "Момиче в реката: цената на прошката".

Лентата за Ейми Уайнхаус, която почина на 27-годишна възраст през 2011 г., също получи "Оскар" за най-добър документален филм.

Автор е Асиф Кападиа, който се прочу на световната сцена с лентите “Сена” и „Ейми” – историите на две покойни знаменитост – бразилският автомобилен състезател Аертон Сена и британска певица.

По-рано, още преди премиерата на "Ейми", семейството на британската певица Ейми Уайнхаус не хареса документалния филм за живота й и го определи като "подвеждащ".

Енио Мориконе
Енио Мориконе Източник: GettyImages/Guliver

Унгарският филм "Синът на Саул" (Saul Fia), режисиран от Ласло Немеш, стана носител на "Оскар" в категорията "Най-добър чуждоезичен филм".

Филмът разказва за двата дни на затворник в нацисткия лагер Освиенцим, който се опитва да погребе тялото на момче, което приема като свой син. Миналата година филмът бе удостоен с Голямата награда на филмовия фестивал в Кан, а в началото на тази получи зелена светлина към "Оскар" със "Златен глобус".

Енио Мориконе спечели награда "Оскар" за най-добра оригинална музика за "Омразната осморка", a "The Writing's on the Wall" от филма "Спектър" спечели награда "Оскар" за най-добра песен от филм.

На 88-aта церемония, която продължава и в момента, наближава моментът за най-главните призове. Очаквайте подробности!

Източник: БГНЕС     Редактор:

Добавете Вашия коментар

TOP