Европейският съюз гласува и прие нов закон, който дава допълнителни правомощия на регулаторите за защита на потребителите в страните-членки. Законът обаче има доста общо определение, което им дава възможност да блокират достъпа до интернет сайтове без да им е необходимо съдебно разрешение, предупреждава евродепутатът Джулия Реда в своя сайт.
Реда е член на германската "пиратска" партия, като е и сред най-активните противници на закона. В реч пред парламента преди гласуването на закона тя казва, че тези мерки не са нито подходящи, нито пропорционални за гарантирането на сигурността на потребителите и са без задължителния съдебен надзор.
В блога си Рида допълва още, че новият закон на практика позволява на регулаторите да заповядват на интернет доставчиците да блокират сайтове по тяхно усмотрение. Освен това новият закон автоматично влиза в сила за всички страни-членки и няма нужда от индивидуалното им одобрение.
Онлайн изданието BleepingComputer отбелязва още, че законът е доста променен и разводнен спрямо първоначалната му идея от 2016 г. Махната е например възможността регулаторите да налагат задължителни компенсации за потребителите, когато става дума за търговец в нарушение и оставя компенсациите доброволни. Махната е и възможността регулаторите да искат от нарушителите да върнат печалбите, които са придобити по нечестен път.
Вместо това обаче са дадени правомощия на регулаторите да изискват от интернет доставчиците информация за притежателите на домейни и сайтове. Ако преценят, че сайт нарушава правата на потребителите, регулаторите могат не само да блокират достъпа до тези сайтове, но и да получат контрол над техните домейни.
На теория тези правомощия трябва да се използват срещу измамни и фалшиви онлайн магазини или сайтове, които не връщат парите на потребителите, които са поискали това. Според Реда обаче липсата на участие на съда в процедурата означава, че регулаторите могат да злоупотребяват, а доставчиците трябва да изградят и поддържат необходимата за блокирането инфраструктура. Всичко това означава, че тя може да се използва и за налагане на цензура, твърди Реда. Тя е предложила поправки в закона, които да конкретизират правомощията на регулаторите, но те са били отхвърлени при гласуването.
източник: Vesti.bg.