ЕП зове Брюксел да ни спре еврофондовете
С втори "червен картон" от Европа се сдобиха българските управляващи ден след тежкия евродоклад за състоянието на върховенството на закона у нас. Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) в Европарламента изготви нова унищожителна критика в специална резолюция, която бе предвидена за гласуване снощи. В нея евродепутатите призовават Брюксел да продължи мониторинга над България, като обвърже европомощите с борбата с корупцията и състоянието на върховенството на закона. "Парите на данъкоплатците в България се използват за обогатяване на кръгове, свързани с управляващата партия. ЕК да продължи да наблюдава съдебната реформа и борбата с корупцията в България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка. ЕК да използва и всички налични инструменти, включително процедури за нарушаване на европейските ценности, мярката за върховенство на закона и инструментите на бюджета. Необходимо е българското правителство в сътрудничество с ЕК да гарантира по-строг контрол върху начина на изразходване на фондовете на ЕС", гласи документътт.
Проектът е изготвен от председателя на LIBE Хуан Фернандо Лопес Агилар. Като основание се посочва дискусията в мониторинговата група за България от 28 август в ЕП, на която Бойко Борисов и Иван Гешев отказаха да се явят и пратиха заместници.
Евродепутатите обръщат внимание на изтеклите скандални записи и видеа с премиера, "Апараментгейт", измамите с къщите за гости, случая с либийския танкер "Бадр", летните сараи на Ахмед Доган и парични прехвърляния от Българската банка за развитие. В документа се изразява солидарност с протестиращите българи. Тревога предизвикват и незаконните и прекалените проверки срещу частни бизнеси, изразили открито подкрепа за протестите, подчертават евродепутатите.
Новината на безпрецедентната резолюция идва часове след изключително критичен доклад на Брюксел за България, управляващите обаче настояват, че той отчитал борбата им с корупцията. Евродепутатката от "БСП за България" Елена Йочева отбеляза, че документът е изключително добър, защото обективно показва болестта на България. "В него се казва, че законодателството ни е заплашено, няма разделение на властите, няма свободни медии - основно са проправителствени, няма законодателна сигурност. Докладът е катастрофален за управляващите", ккоментира тя пред БНТ.
Изданието "Политико" преброи проблемите на всяка от страните в доклада, назовани като "притеснения". България е на второ място в негативната класация с 16 "притеснения" и 3 "силни притеснения". Пред нас е само Полша с 28 обикновени и 2 силни притеснения.