Емил Костадинов: Никой не иска управление, на което не му пука за хората
Не бих искал обществото да остане с впечатлението, че БСП сама се е отказала от призванието си да бъде морален лидер на обществото. Ние имаме много голяма кауза и това е каузата на българския народ. По-значима от тази кауза не може да има за нас. Това заяви в интервю за БЛИЦ кандидатът за депутат от Благоевградска област на „БСП Лява България” Емил Костадинов.- Първо по най-актуалната и най-тъжната тема от днешния ден. Как ще коментирате трагедията в Горни Лом?
- Освен да изразя съболезнования и съпричастност за близките и познатите на загиналите хора, какво бих могъл да добавя? Но този трагичен инцидент поставя много категорично и остро въпроса, че в специалните производства, в които наблюдаваме в последните години неколкократни тежки аварии с човешки жертви, очевидно организацията на труда, организацията на безопасността не са на изискуемото ниво и очевидно, поне според мен, и не само в специалните производства, но и във всички рискови производства, собственикът прави икономии за сметка на сигурността и безопасността на работещите там.
- Днес, освен ден на национален траур, е и последният ден от предизборната кампания. Според вас два дни преди изборите коя е най-важната тема, която смятате, че не е повдигната и си заслужава да бъде коментирана по-сериозно пред избирателите?
- Въпреки че тази кампания като цяло – това е моята скромна преценка, премина някак си вяло и се надявам, че не се е състояла под повърхността на погледите на обществото, защото това би било притеснително, действително много теми се коментираха. Какво бих добавил, което касае моята партия? Не бих искал обществото да остане с впечатлението, че БСП сама се е отказала от призванието си да бъде морален лидер на обществото. Защото в определени периоди членове и симпатизанти на БСП болезнено приемаха очевидните разминавания между думи и дела. Вредното свързване на името на нашата партия с корпоративни и задкулисни интереси ги вгорчаваше и ги отблъскваше. Аз обаче бих искал, и това е свързано и с нашия предизборен документ: „Достоен живот в справедлива България”, много по-ярко да се открои, но и след това да го доказваме всеки един ден, историческата отговорност на БСП да бъде морален лидер на обществото, което е и неотложна днешна задача. И аз неотклонно ще се боря за това. Защото съм дълбоко убеден, че това е историческо и актуално задължение и отговорност на социалистите в България. Не бива да позволяваме да се натрапва внушението, че ние нямаме кауза. Напротив, ние имаме много голяма кауза и това е каузата на българския народ. По-значима от тази кауза не може да има за нас. Друг е въпросът до каква степен успешно работим в отделни периоди в нейна защита. Независимо, че дори в последните 14 месеца на управлението на правителството на Орешарски, бяха направени удивително много неотложни неща.
- Вие лично, след обиколките си във вашия избирателен район, смятате ли, че достатъчно добре сте обяснили на хората точно тези ваши идеи и цели? Дали сте им го обяснили достатъчно ясно и достатъчно активно, защото все пак споменахме, че кампанията беше по-тиха от обичайното?
- Както аз, така и останалите колеги от листата на коалиция „БСП Лява България” проведохме много срещи. Фокусът на нашето усилие този път беше насочен преди всичко към директните срещи с хората. Аз си въобразявам, може би, че сме постигнали максимална мотивация и мобилизация на традиционното избирателно тяло на БСП и сме успели в тези разговори, които са протичали като диалог и от които всички ние, в частност и самият аз, съм научил много от тези разговори с хората, да стигнем до разбирането, че няма хора, които да желаят у нас да бъде допуснат реванш, да бъде допусната реставрация в посока управление, което е загубило по всякакъв начин своята социална чувствителност, загубило е своите сетива и, грубо казано, не му пука за хората. Може в едно управление и във всяка една дейност да допускаш грешки, но когато не ти пука за хората, това вече е непростимо.
- Доколко смятате, че сте привлекли хора извън традиционния електорат на БСП, а по-скоро млади хора или колебаещи се хора? Това е по-интересно от гледна точка на това, че БСП традиционно разчита на един основен твърд електорат.
- С оглед възможностите, които предпостави новият Изборен кодекс и въвеждането на мажоритарния елемент – възможността за преференциален избор, аз мисля, че се дава възможност за разширяване на традиционното поле на всички партии, ако те съумеят в своите листи да посочат солидни, авторитетни хора, лидери в съответните общности – професионални, териториални, това би ни донесло допълнителен ресурс. Искрено се надявам, че ние привличаме такъв ресурс, който традиционно не гласува за социалистическата партия, този път ще даде своето доверие в подкрепа на партията, подкрепяйки конкретни отделни представители в листите.
- Това беше следващият ми въпрос. Вие смятате ли, че сега избирателите на БСП ще се възползват по-масово от преференциалния вот – доста повече, отколкото предишния път? Дали са достатъчно информирани, дали са достатъчно подготвени, дали имат желание...
- Няма достатъчно традиция, опит, култура, ако щете, в този вид гласуване. И това може да изиграе лоша шега, защото част от избирателите обективно се стресират, когато влизат в тъмната стаичка. Мисля, че националната кампания в тази посока не беше достатъчно убедителна в посока разясняване на тази възможност. Но аз не съм склонен да подценявам способността на българските граждани да се ориентират в обстановката и да направят своя избор. Способността да правиш избор е това, което различава човека от другите същества.
- Появи се твърдение, че при вас може да се повтори случая „Момчил Неков”, понеже вие сте номер 22 в листата на вашия район, а номерът на партията също е 22. Мислите ли, че може да стане нещо подобно?
- Първо, законовата база е различна за европейски избори и за парламентарни избори. Аз избрах да бъда последен в листата – 22-и, и след това при тегленето на жребия имаше някакъв знак, който посочи същия номер и за моята партия. Това при всички случаи може би облекчава, опростява нещата, не е достатъчно да бъде решен въпросът. Лично аз очаквам сериозна подкрепа, защото усещам такава подкрепа в широки кръгове в цялата Благоевградска област. И извън нея, но всеки гласува там, където живее.
- Има твърдения, че има интрига по места точно с номерата на бюлетините, съответно на кандидатите, за да бъдат изместени водачите на листите така, както са подредени от ръководството на партията. Вие как ще коментирате тази игра с цифрите?
- Тази законова възможност даде шанс на редица колеги да работят мажоритарно. И аз се надявам, че това усилие е насочено към прибавяне на добавена стойност за бъдещия резултат – всеки да разшири обичайното поле и територия на влияние на партията и да привлече по-близки и по-далечни периферии на база на собствения си авторитет. В същото време това не е характерно само за социалистическата партия. Наблюдавам този процес и в други партии, които формално изглеждат твърде консервативни по един такъв въпрос и дори имат указания да не се прилага тази възможност. Така че ще видим. Нямаме достатъчно наблюдения, опит, традиции в този вид гласуване. Така че това, което се заявява на декларативно ниво като предпочитане за гласуване с оползотворяване на преференцията, на предпочитанието си за даден кандидат, дали ще се състои в изборния ден и в тъмната стаичка, никой не може да прогнозира до каква степен.
- Смятате ли, че прогнозите на социолозите за голямата разлика между ГЕРБ и БСП, която те предвиждат – според някои 15 и повече процента, са реалистични?
- Аз съм убеден, че това не може да се случи. Дори мисля, че най-сериозно разочаровани от тези избори в своите очаквания ще бъдат ГЕРБ. Защото обективно няма такъв потенциал, какъвто те биха желали да реализират. Разбира се, ние не можем да калкулираме пазарувания, корпоративния вот. Никой от изследователите и социолозите не може да го улови. Но аз разчитам на мъдростта на българските граждани, защото споменът за управлението на ГЕРБ е твърде пресен и никой не е заинтересован да допуснем реванш на една такава сила – социално безчувствена, да допуснем рекетът и репресията на всичко, което е свързано с възможностите на държавата – на данъчна администрация, полиция, жандармерия, отново да се въдворят и да бъде върнат страхът.
- Според някои прогнози дори ДПС може да задмине БСП. Вие допускате ли това да се случи?
- Изключвам такава възможност. Въпреки че при ДПС наблюдаваме пределна мобилизация и решимост да постигнат максимален резултат. По моя преценка никога досега, в годините на прехода, ДПС не е имала така ярко и категорично разбирането, че трябва да постигнат максималния резултат. Имало е изборни и ситуации, в които те са дублирали своя резултат./БЛИЦ