ЕК не вижда напредък в борбата с корупцията, мониторингът над България остава
Новата Европейска комисия не е доволна от напредъка на България в борбата с корупцията. Затова планира да запази Монторинга за сътрудничество и проверка. Преди месеци правосъдният министър Данаил Кирилов обеща да си подаде оставката, ако мониторингът се запази. По времето на предишния шеф на ЕК Жан-Клод Юнкер имаше обещания към София, че монигорингът ще падне. Новият председател Урсула Фон дер Лайен обаче не вижда напредък на страната ни.
Сегашната ЕК не е съгласна с българските управляващи по отношение на борбата с корупцията. В т.нар. Пролетен пакет с препоръки към отделните държави комисията заявява, че продължи наблюдението си върху България.
В един от документите се посочва, че страната ни е постигнала сериозен напредък в реформите по отношение на борбата с корупцията - констатация, повтаряна и в предишните редовни доклади на ЕК, които едновременно с това изтъкваха, че напредъкът не е достатъчен. Сега сме в почти същото положение - ЕК подчертава, че са нужни "солиден брой окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта, за да се изгради доверие у обществото".
Комисията изброява още проблеми – криминалните разследвания, непропорционалната натовареност между отделните съдилища, както и повишаването на ефективността на прокуратурите по места.
Друг нерешен въпрос е прането на пари.
Засега никой в България не е коментирал позицията на ЕК. Не е ясно и дали правосъдният министър Кирилов е готов да се раздели с поста си.