Една трета от българите са с намалени доходи заради извънредното положение
Над една трета от българите вече са с намалени доходи заради въвеждането на извънредно положение, показва допитване на „Галъп интернешънъл“, проведено между 30 и 31 март. Други над 20% очакват в близко бъдеще доходите им да намалеят.
От запитаните 36% посочват, че доходите им вече са спаднали, 23% очакват това скоро да се случи, а 35 на сто казват, че няма промяна. Други 8% се колебаят да отговорят.
Цели 6% от работещите заявяват, че вече са загубили работата си, посочват социолозите. Това е удвояване в сравнение с първия сондаж на "Галъп", проведен преди седмица. Освен това още 10% казват, че да загубят работното си място е непосредствената им перспектива. Все пак мнозинство от работещите (70%) не смятат, че работното им място е застрашено.
Активните в икономически план възрасти са и тези, които в най-сериозна степен споделят тревожни оценки и перспективи за доходите си. Може би затова и най-младите групи в по-голяма степен намират мерките вече за непоносими, коментират от агенцията.
По отношение на поносимостта на мерките за 82% от гражданите те са "неприятни, но поносими", а за 15 на сто те са "вече непоносими". Сред активното население тези проценти са съответно 80% и 17%.
Две трети от българите продължават да смятат, че мерките, които властта взема, са достатъчни. Леко нараства спрямо предходната седмица делът на тези, които смятат мерките за прекалени (сега те са 20%) и слабо намаляват считащите, че мерките са недостатъчни (12%).
Наред с високо оценените действия на правителството Националният оперативен щаб също запазва одобрението си. Извънредната ситуация създава ново доверие към властите, смятат социолозите.
Няма значима промяна по главния индикатор на проучването, а именно дали хората пребивават в панически страх (посочено от 24% от запитаните), тревога (60%), или реагират спокойно (едва 13%).