Дървата за огрев вървят като "топъл хляб" в Благоевград
Дървата за огрев вървят като "топъл хляб" в Благоевград заради студът, съобщи кореспондентът на Pirinsko.com за града.
Зимата наближава и хората се юрнаха за дърва и въглища. Пред "Топливо" и пунктовете за продажба на дърва за огрев вече се заформят опашки от желаещи да си набавят необходимото за отоплението през зимата твърдо гориво.
От бранша обясниха, че интересът се е увеличил още в началото на септември. Хората искат да се запасят с евтино твърдо гориво, тъй като очакват то да поскъпне.
Дървата за огрев вървят като "топъл хляб", принципно не купуват голями количества, както беше едно време по 7-8 кубика, но купуват по 2-3-4, кой с какви пари разполага, коментира търговец на дърва на бул "Пейо Яворов" в областния град.
Дъбовите дърва твърдо държат цена от 80 лв за кубик, докато буковите могат да се намерят и за 70 лева за кубик, като става въпрос за така наречените "метровки". Търговците в бранша предлагат нарязани дърва, които са готови да се слагат в печките и камините, за които се доплаща допълнително по 5 лв на кубик.
Някои фирми предлагат и безплатен транспорт при разстояния до 30-40 километра, но при положение, че заявката е за над 10 кубика дърва за огрев.
По селата обаче масово местните жители предпочитат да си добият сами дърва за огрев, защото им излиза по-евтино. Повечето от тях са пенсионери и затова предпочитат този начин, тъй като нямат възможност да отделят много пари за твърдо гориво, казват кметовете.
"Разполагаме в момента с всички видове въглища. Донбаските са висококалорични и са най-скъпи - 356 лева за тон. Оранските са 225 лева за тон, бобовдолските - 248 лева за тон. Най-евтини - 189 лева за тон, са пиринските от рудник "Ракитна". Много се купуват и дървата, като пале от 0,6 куб. метра е на цена 50 лева", каза шефът на "Топливо" в Благоевград Иван Ризов.
Чувалчета от 15 кг екобрикети струват 7 лева, а пелетите - с лев по-малко.
"За улеснение на клиентите предлагаме и подпалки, които са в торби и струват 2,45 лева. Очаквам да се засили още повече търсенето, тъй като поскъпна токът, производителите ще вдигнат цената и на въглищата и всичко ще е на гърба на крайния клиент. И затова моят съвет е да купуват сега, докато цените не са вдигнати", каза още Ризов.