Двойна хранилка: Георги Кадиев изсмукал над 12 млн. лева от държавата
„Това няма да е партия за печелене на обществени поръчки и кариерно развитие“. Мястото, озвучено от това заклинание, е учредителното събрание тази пролет на поредния бутиков проект на българската партийна сцена, а негов автор е иначе добре запознатият и с растежа под сянката на нечия инкасаторска снага, и с печалбарството на гърба на хазната червен ренегат и новоизлюпен партиен лидер и депутат Георги Кадиев. За протежето на бившия енергиен министър Румен Овчаров късането на опашката на гущера (“мъдрост“ на прехода, за чието авторство Кадиев също претендира) е повече от позната мимикрия, пише "Монитор".Наглото в случая е, че докато разяснява пред камерите, че ще се бори с корупцията и няма и да помирисва обществени конкурси, той и съпругата му печелят милиони именно от над дузина поръчки за доставка на ток към държавни и общински институции и дружества. През годините семейството е направило разпределение на труда, покривайки политическия и икономическия спектър по добре позната и изпитана (мафиотска) схема.
Кадиев използва ролята си на публична фигура, за да прочиства пътя пред съпругата си, а когато семейният бизнес удари на неочакван камък, притиска с лобистки идеи и удря с „разкрития“ човека, поставил препятствието. Най-пресният случай е с бившия вече шеф на АЕЦ „Козлодуй“ Димитър Ангелов, който се лиши от поста си след атака от Кадиев, стартирана заради решението му на Ангелов дръпне за година напред шалтера на фамилния бизнес на депутата заради неспазване от страна на фирмата му „Енерджи съплай“ на договори с централата.
Обществени поръчки за над 12 млн. лева е спечелила половинката на Георги Кадиев – Соня, само за последните три години. За периода от началото на 2013 г. досега фирмата й „Енерджи съплай“ е победила в общо 16 конкурса, като 15 от тях са за доставка на ток на държавни институции, общини и общински и държавни дружества и една към фирма с мажоритарна частна собственост, в която обаче държавата все още е миноритарен акционер. Или иначе казано – двойката печели именно от тази сфера, от която Кадиев се кълне че няма да трупа приходи, показва проверка на Агенция „Монитор“.
При това е на двойна държавна хранилка. Ако в най-тъмните години на прехода бъдещите олигарси заставаха на входа и на изхода на държавните предприятия, сега спокойно може да се каже, че Кадиеви – жена и мъж, са застанали на входа и на изхода на държавата, като й продават със солидна надценка евтиния ток, който купуват от самата нея.
Походът на фамилията към апетитния сектор на обществените поръчки започва в началото на 2013 г., когато енергийният пазар (след повече от 5 години чакане) се либерализира за всички бизнес клиенти, вързани към мрежата „средно напрежение“ и те са задължени да си изберат сами доставчик. В тази група освен обекти като молове, производства с 40-50 работници и други, влизат и държавните институции, общините, както и предприятията към тях. Към онзи момент „Енерджи съплай“ на Соня Кадиева вече е добре печелеща фирма, вкопчила се здраво в търговете на АЕЦ „Козлодуй“ за ел.енергия и разполагаща с достатъчно информация кога точно да играе на тях, за да се добере до най-ниската цена. Приходите й обаче идват от износ на ток, а не от сделки в страната. Така дългоочакваната и от самата „Енерджи съплай“ либерализация отваря вратите на фамилията и към вътрешния пазар. Фирмата използва ноу хауто натрупано вече с търговете на АЕЦ „Козлодуй“ и започва да кандидатства наред в конкурсите за доставка на ток, като подбива цените на останалите мераклии да ги спечелят.
Първата обществена поръчка, до която „Енерджи съплай“ успява да се добере, е от декември 2013 г. на „Софийска вода“ (в която миноритарен дял все още има държавата) за впечатляващите 1,55 млн. лева без ДДС (1,8 млн. лева с данъка). Фирмата печели въз основа на най-ниска предложена цена, но в крайна сметка получава само 222 835 лева по контракта. Причината – доставила е само 11,91% от предвидения ток. Любопитното в случая е, че броени месеци преди сключването на договора Кадиев все още е част от червените членове на Столичния общински съвет, където групата на левите упорито се бори за разваляне на концесията със Софийска вода. Нито там, нито в парламента, където влиза няколко месеца по-късно обаче, не обявява публично интересите на жена си към доставката на ток на дружеството, макар да е отявлен конфликт на интереси.
А за такъв трябва да се подава конкретна декларация всеки път, когато съответната публична личност се изказва по въпрос, засягащ него или свързано с него лице каквата е съпругата му и бизнесът им.
Следва поръчка за доставка на ток за Командването на Военноморските сили във Варна, по която са изплатени дори повече пари от предвидените в договора. При записани в контракта 2 2 439 999 лева, ВМС-Варна в крайна сметка дава на „Енерджи съплай“ 2 507 584 лева. След този пай фирмата се добира до поръчка на „Водоснабдяване и канализация“ София (прогнозна стойност 120 000 лева), “Тролейбусен транспорт – Плевен” (изплатени 731 200 лева, тъй като е доставен само 82,36% от предвидения ток), Министерство на отбраната (изплатени 99 866 лева), ВиК Йовковци, Велико Търново (изплатени 771 640 лева при предвидени първоначално 750 бона), две поръчки на доставяне на еленергия на община Бургас за съответно 106 800 лева и 275 280 лева, една за летище Пловдив (прогнозна стойност на договора 300 000 лева), бившата ДАИТС (600 000 лева прогнозна стойност) и дори Президентството (прогнозна стойност 114 000 лева за доставка на 540 000 кВт/ч) и Министерски съвет (1 068 000 лева). Не са за подценяване също така поръчките, спечелени от „Енерджи съплай“ по конкурсите, обявени от „Градски транспорт“ Варна за захранване на 6 броя токоизправителни станции (6785 мегаватчаса на месец) и на НКЖИ. Първата е за 689 620 лева, а втората за впечатляващите 3541 440 лева, които са били изплатени от дружеството на съпругата на Георги Кадиев.
От протоколите за част от конкурсите, които могат да се намерят в интернет, става ясно, че „Енерджи съплай“ продава тока на институциите и предприятията
на цена в диапазон около и над 70 лева на мВт/ч.
В същото време от данните става ясно, че цената, на която купува електричеството от АЕЦ „Козлодуй“, стартира от 49 лева на мВт/ч. Според информациите за спечелените от „Енерджи съплай“ търгове на ядрената централа, за периода от началото на 2014 г. до 31 март 2016 г. дружеството е закупило общо 1 548 116 мегаватчаса. Любопитното е, че количества – макар и малки, са купувани от друга от фирмите на Соня Кадиева- „Енерджи съплай грийн“. Дружеството е успяло да се добере до 3408 мегаватчаса евтин ток, а в същото време основният му предмет на дейност е производството на зелено електричество, което, както се знае – задължително се изкупува от НЕК. Защо точно на подобна фирма е бил нужен ток от АЕЦ остава загадка, чийто отговор тепърва ще се търси. В енергийните среди обаче се твърди, че има ВЕИ-та, които купуват ток и след това го продават на НЕК под паравана на „зелен“. А както се знае подобен ток се изкупува от държавата на преференциални стойности.
Съпоставка на данните от цените, на които Кадиеви вземат ел.енергията от „Козлодуй“ и след това я продават на вътрешните си клиенти, показва, че
рейтът на печалба върви в рамките на над 10%.
Така например, от протокола за обществената поръчка на Градски транспорт-Варна става ясно, че „Енерджи съплай“ е спечелила с оферта за доставка на тока на цена от 74,78 лева на мегаватчас. Поръчката е спечелена през март 2016 г. В същото време дружеството печели търг за покупка на 66 010 мегаватчаса от АЕЦ „Козлодуй“ за периода от 1 април до 31 декември 2016 г. на цена 63,51 лева. Въпросното количество е достатъчно за изпълнение на повече от половината доставка, предвидена по договора с Градски транспорт-Варна, а печалбата е в размер на над 12%. Внушителна хапка, достъпа до която обаче сега му е спрян. Причината е, че непосредствено преди да бъде атакуван от Кадиев, шефът на АЕЦ „Козлодуй“ Димитър Ангелов е наложил забрана година напред фирмата да бъде допускана до търговете на централата заради системно неизпълнение на ангажиментите й и разваляне на договори по вина на дружесвото. Сред неизпълнените ангажименти са например непредоставени обезпечения от „Енерджи съплай“ в размер на милиони левове.