Движението на очите издава много за характера ни
Има редица неща, за които се смята, че издават характера ни - почеркът, зодията, изборът ни на шоколад и прочее. Само за някои от тях обаче науката потвърждава.Златният тест за определяне на характера е известен като модела „Големите 5“. Според него съществуват пет основни черти, определящи характера на човек. В нов експеримент учени са успели да програмират изкуствен интелект така, че да разпознава поне четири от тях. Изненадващото обаче е, че той успява да определи различните черти само по движението на очите на участниците, без те да правят теста. Големите 5 включват откритост, добросъвестност, екстровертност, любезност и невротизъм. В своето проучване Тобиас Льотшер и екипът му от Университета Южна Австралия показват как методът за проследяване на движението на очите успешно предсказва четири от петте черти от теста (всички без откритост) както и „перцептуало любопитство“ - тенденцията на хората да наблюдават и изследват нови обекти, звуци и други стимулатори на сетивата. В „очите никога не лъжат“ може би има повече истина, отколкото сме предполагали. Все пак самите ние го изпитваме в ежедневния си живот. Има хора, чиито поглед ни отблъсква или плаши – очи, пълни с гняв. Други пък ни привличат с миловиден поглед, карайки ни да се открехнем и да се почувстваме в безопасност.
Предишно проучване по темата открива, че оптимистично настроените хора задържат погледа си по-кратко върху ужасяващи медицински снимки, отколкото песимистично настроените. Според Льотшер обаче този тип проучвания не са достатъчно задълбочени, защото свързват определено движение на очите с определена черта от характера. Идеята зад проучването на австралийския екип е, че комбинираните движения на очите могат да разкрият характера на човек и ако роботите са програмирани така, че да ги разчитат, биха предоставили по-добри услуги на всеки спрямо предпочитанията му. За проучването 42 студенти правят теста „Големите 5“, за да се определят основните пет черти на характера им. След това извършват ежедневни действия, като разходка из кампуса на университета, влизат в магазин и други, носейки смарт очила, проследяващи движенията на очите им.
В третият етап от проучването екипът въвежда събраните данните в машина и тя изготвя алгоритъм на базата на получената информация. Алгоритмът открива, че определени качества на участниците могат да бъдат свързани с определени движения на очите им. За невротизма например роля играе честотата на мигане, за добросъвестността – скоростта на резките движения на очите. Източник: Thinkstock Любезността се предсказва от машината според това, колко дълго човекът е задържал погледа си върху основата на даден предмет или сцена, а екстровертността от големината на зениците и броят на късите резки движения на окото. Това, разбира се, е опростеното разясняване на откритието на изкуствения интелект. Алгоритмът работи със сложен микс от фактори, на които са базирани резултатите. Може би откритието не звучаи сензационно, защото в ежедневния си живот сме се научили да преценяваме хората по очите им, но за пръв път този ежедневен „трик“ е подкрепен от сложен компютърен алгоритъм. Проучването на Льотшер е малко, но той се надява, че ще успее да го разрасне и задълбочи. „Машиналното учене изисква хиляди и милиони данни, за да прави точни предсказания“, казва той пред „Ню сайънтист“. Когато това се случи и машините наистина започнат да правят по-точни предсказания за хората, това би било нож с две остриета, защото данните могат да се използват срещу нас.
Точно както прави изкуствения интелект в интернет, показвайки ни персонализирани реклами, за да харчим повече пари.