Древни поверия за Гергьовден, завещани от дедите ни
На 6 май празнуваме Гергьовден - един от най-обичаните български празници, който също така бележи началото на пролетта и пробуждането на природата.
И както се пее в една българска народна песен: "Хубав ден Великден, още по-хубав – Гергьовден...", днес ви предлагаме да се върнем назад към хубавите традиции, завещани от нашите деди и да предадем поверията за Гергьовден на поколенията.
Ето кои са поверията за Гергьовден, завещани от дедите ни:
1.На Гергьовден може да се направи магия с конци. Момите връзват на трендафила жълт конец, а на ръката червен. На сутринта конците се разменят три пъти. Вярва се, че чрез трендафила болестите си отиват.
2.На Гергьовден за овчарите и говедарите се приготвят специални кравайчета. Носят им се на кошарите, обикаля се с тях три пъти за предпазване от магии и болести.
3.На Гергьовден на кръста се връзват върба или дрян, също и три стръка ръж или ечемик. Вярва се, че това ще ги предпази от болки в кръста.
4.На Гергьовден за изцеление болните се провират три пъти под вековно дърво.
5.На Гергьовден болните хора се къпят в лява вода – там, където водата завива на ляво. Вярва се, че това ще им донесе изцеление.
6.На Гергьовден стомните се пълнят с отвори, обърнати по течението, а не срещу него. По този начин, за да влезе в стомната водата се обръща обратно и става лява вода. А тя се използва при баене и лекуване на екземи или болни очи.
7.Водата, която се носи на Гергьовден, трябва да е от място, където се се къпали и мили жените преди изгрев.
8.С роса от Гергьовден, хваната на брадвата се лекуват екземи, ранички, струпеи.
9.С роса от Гергьовден се замесват обредните хлябове, подквасва се млякото.
10.На Гергьовден млади и стари се търкалят в росата за здраве, защото всичко в тази магическа утрин е покрито с блага роса.
Вижте останалите поверия в нашата галерия ТУК и разберете какво не трябва да взимате назаем и какво трябва да пиете, за да пречистите кръвта и тялото си.
източник: Edna.bg