Драматична сесия на ОбС-Благоевград! Протестъри разпънаха плакати срещу отсичането на дървета в центъра на града
28 Февруари 2025 | 14:08
2 коментара
Общество
Благоевград

С протест започна днешната сесията на ОбС – Благоевград. На сесията присъстваха блаогевградчаните Владимир Христов и Александър Тодоров, които разпънаха плакати с надписи, заради отрязаните дървета на ул. „Братя Миладинови“ под градската градина в областния център на Пиринско.
Припомняме, че десетки дървета бяха отрязани в топ центъра на Благоевград. Това доведе до гневни реакции на граждани в социалната мрежа
От трибуната общинската съветничка Василиса Валеова попита защо са рязани дървета на улицата при градската градина, на улиците „Мара Бунева“, „Братя Иванови“ и „Братя Миладинови“. Тя нарече действията на Общината „поголовна сеч, скандално и варварски акт“.
"Вие сте инфлуенсър, до който обаче трудно се срещат хората в града въпреки приемното Ви време!, обърна се към градоначалника Валеова. Колко дървета сте обещали, за да осигурите паркоместа в града, пита още тя.
На обвиненията кметът Байкушев отговори така:
„На всички улици, които ремонтираме, ще подменяме стари дървета, които не са в добро състояние и/или с разрушителна коренова система. Някои изглеждат добре на пръв поглед долу при дънера, но експертизите показват, че са със сериозни проблеми в горните части без голяма перспектива за живот и потенциално опасни при ветрове и сняг, особено след като неизбежно бъдат засегнати корените при ремонтите. Освен това, те са от изключително неподходящи за тротоари видове, с хоризонтална коренова система, която повдига тротоари, бордюри и асфалт, къса проводи и навлиза в огради и основи на сгради.
Както обявихме преди месец, на трите улици под градската градина всички дървета на тротоарите ще бъдат подменени с нови, подходящи за засаждане на тротоари, като ще засадим 10 допълнителни. Двата острова пред ресторант “Боргезе” ще бъдат разширени, за да станат реални зелени ивици, с адекватни възможности за пресичане. Няма да намалим зеленината, а ще я увеличим, уверява градоначалникът.
Можете да видите вече новите легла на тротоара на “Братя Миладинови” в отсечката между “Менча Кърничева” и “Христо Татарчев”. Там където никога не е имало никакви растения, сега ще има 4 нови дървета. Ще ги засадим напролет след завършване на ремонта. На тротоарите в целия град поетапно ще подменяме всички неподходящи стари дървета с хоризонтална коренна система.
Това, разбира се, ще отнеме години и ще се прави паралелно с ремонтите, защото инфраструктурният разпад, в който се намират “Братя Миладинови”, “Мара Бунева” и “Братя Иванови”, е повсеместен в града, а в кварталите е най-тежко.
Всъщност умножаваме растителността, защото подменяме/компенсираме всяко отрязано дърво и садим допълнителни, казва още кметът.
В парковете премахваме само болни и опасни дървета. Там по правило не изкореняваме, освен ако важни причини не го налагат. Изискваме от строителите по задълженията им за компенсаторно залесяване да купуват хубави видове и максимално зрели фиданки, за да увеличим шансовете им за оцеляване. Уверявам Ви, че за мен растителността е особено важна тема. Живея на съседна улица, на която няма нито едно дърво с корона и лятото е ад, а 50 метра по-надолу има сянка и разликата е драстична“, допълни гранодачалникът в своята позиция по темата. /Струма ком
Припомняме, че десетки дървета бяха отрязани в топ центъра на Благоевград. Това доведе до гневни реакции на граждани в социалната мрежа
От трибуната общинската съветничка Василиса Валеова попита защо са рязани дървета на улицата при градската градина, на улиците „Мара Бунева“, „Братя Иванови“ и „Братя Миладинови“. Тя нарече действията на Общината „поголовна сеч, скандално и варварски акт“.
"Вие сте инфлуенсър, до който обаче трудно се срещат хората в града въпреки приемното Ви време!, обърна се към градоначалника Валеова. Колко дървета сте обещали, за да осигурите паркоместа в града, пита още тя.
На обвиненията кметът Байкушев отговори така:
„На всички улици, които ремонтираме, ще подменяме стари дървета, които не са в добро състояние и/или с разрушителна коренова система. Някои изглеждат добре на пръв поглед долу при дънера, но експертизите показват, че са със сериозни проблеми в горните части без голяма перспектива за живот и потенциално опасни при ветрове и сняг, особено след като неизбежно бъдат засегнати корените при ремонтите. Освен това, те са от изключително неподходящи за тротоари видове, с хоризонтална коренова система, която повдига тротоари, бордюри и асфалт, къса проводи и навлиза в огради и основи на сгради.
Както обявихме преди месец, на трите улици под градската градина всички дървета на тротоарите ще бъдат подменени с нови, подходящи за засаждане на тротоари, като ще засадим 10 допълнителни. Двата острова пред ресторант “Боргезе” ще бъдат разширени, за да станат реални зелени ивици, с адекватни възможности за пресичане. Няма да намалим зеленината, а ще я увеличим, уверява градоначалникът.
Можете да видите вече новите легла на тротоара на “Братя Миладинови” в отсечката между “Менча Кърничева” и “Христо Татарчев”. Там където никога не е имало никакви растения, сега ще има 4 нови дървета. Ще ги засадим напролет след завършване на ремонта. На тротоарите в целия град поетапно ще подменяме всички неподходящи стари дървета с хоризонтална коренна система.
Това, разбира се, ще отнеме години и ще се прави паралелно с ремонтите, защото инфраструктурният разпад, в който се намират “Братя Миладинови”, “Мара Бунева” и “Братя Иванови”, е повсеместен в града, а в кварталите е най-тежко.
Всъщност умножаваме растителността, защото подменяме/компенсираме всяко отрязано дърво и садим допълнителни, казва още кметът.
В парковете премахваме само болни и опасни дървета. Там по правило не изкореняваме, освен ако важни причини не го налагат. Изискваме от строителите по задълженията им за компенсаторно залесяване да купуват хубави видове и максимално зрели фиданки, за да увеличим шансовете им за оцеляване. Уверявам Ви, че за мен растителността е особено важна тема. Живея на съседна улица, на която няма нито едно дърво с корона и лятото е ад, а 50 метра по-надолу има сянка и разликата е драстична“, допълни гранодачалникът в своята позиция по темата. /Струма ком
Добавени коментари
Сатовча публикува:
28 Февруари 2025 | 22:27
Много скоро и тея от Новото начало ще последват бащицата и създателя на целия 35 годишен спектакъл Андрей Луканов .
Бабяк публикува:
28 Февруари 2025 | 17:03
Много сте прости. Протестирайте срещу Новото начало, че скоро ще ви зароби






