Доклад на ЕК: България и Румъния със значителни нива на корупция

04 Февруари 2014 | 05:31
0 коментара
Общество
Доклад на ЕК: България и Румъния със значителни нива на корупция

Навярно е показателно, че Европейската комисия никога досега не е издавала доклад за корупцията.

Европа е една от „най-чистите” в света, а скандинавските страни винаги са били начело в класациите за прозрачност. Но обхватът на корупцията в Европа, разкрит в първия по рода си доклад в понеделник, е „поразяващ”, каза европейският комисар за вътрешни работи Сесилия Малмстрьом. В доклада се твърди, че нито една от 28-те страни членки на ЕС не е свободна от корупция и че тя струва на техните икономики общо 162.2 милиарда долара годишно, пише The Christian Science Monitor.

Изводите вредят на имиджа на ЕС като цяло, най-вече на някои определени страни, а именно най-тежко ударените от икономическата криза и най-новите пълноправни членки - Румъния и България. В свое изявление преди доклада Малмстрьом каза, че корупцията подрива доверието на гражданите в демократичните институции, тя вреди на европейската икономика и лишава държавите от така необходимите приходи от данъци. „Страните-членки през последните години са направили много за борбата срещу корупцията, но днешният доклад сочи, че това далеч не е достатъчно.”

Докладът е добра новина за Севера. „Отговорите потвърждават положителното възприемане и ниското ниво на корупция в случая с Дания, Финландия, Люксембург и Швеция”, се отбелязва в него. Жителите им твърдят, че рядко са плащали подкуп – под 1%, а делът на хората, вярващи, че корупцията е широкоразпространена в страните им (съответно 20%, 29%, 42% и 44%) е значително под средното за ЕС от 76%.

Новините за Юга обаче не са толкова добри. В Португалия, Испания и Италия почти всички смятат, че корупцията е широко разпространена (респективно 90%, 95% и 97%), въпреки че делът хората, които заявяват, че са плащали подкуп, е под 3%. ЕК заключава, че скорошните политически скандали и икономическата и финансова криза допринасят за тяхното обезверение.

Най-лошите изводи в доклада са за Румъния и България. Той показва, че в двете страни, заедно с Хърватия, Чехия, Литва и Гърция, има значителни нива на корупция и висок процент на хората, които казват, че рушветчийството е широкоразпространено в страните им.

Изводите ще добавят тежест към аргументите за онези, които твърдят, че Румъния и България не са готови да се присъединят към Шенген, пише The Christian Science Monitor.

Добавете Вашия коментар

TOP