Добивът на злато е най- горещата инвестиция за 2016 г.

22 Февруари 2016 | 00:56
0 коментара
Общество
Добивът на злато е най- горещата инвестиция за 2016 г.

Златото поскъпна с 15% от началото на година и е най-добре представящият се актив на финансовите пазари. Инвеститорите залагат на благородните метали, за да предпазят портфейлите си от падащите цени на акциите и от разпродажбите на петрол и на индустриалните суровини. Страхът винаги е бил добър двигател за цената на златото и този път не е изключение от правилото, смята Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант, ЕЛАНА Трейдинг.

Индексът DAX 30 на водещите немски акции загуби 30% от стойността си за последната една година и дори след силното му покачване през последните две седмици е четвърт по-надолу от върха си. Щатският пазар не регистрира такъв силен спад, въпреки че инвеститорите са изключително негативни в момента. Спадът на акциите от началото на годината е много подобен на корекцията на развитите пазари, която се наблюдаваше през август-септември. Тогава обаче нямаше толкова осезаемо повишение на цената на златото, въпреки че причините за продажбите на акции бяха подобни.

Поскъпването на златото – криза или добра новина?

Не смятам, че ръстът на металите е сигнал за финансова и борсова криза. LIBOR-OIS спредът, който показва кредитния риск в банковия сектор, се повиши, но не повече отколкото беше през 2011-2012 г. На кредитните пазари няма предпоставки за сериозна криза. Това подсказва, че златото не само е застраховката на инвеститорите към повишените рискове на фондовите пазари, но и вероятно започва дългосрочното си покачване след близо четири години на спад.

Графиката на златото е изключително интересна в момента.

Цената преодоля ключовото равнище от 1 200 долара за тройунция и се задържа над него след първоначалния спад, който отразява изтеглянето на печалби от най-предпазливите спекуланти. Това движение нагоре отхвърли вероятността, че пазарът на злато няма да бъде интересен за инвеститорите докато продължава спада на петрола и докато няма инфлация.

Такива бяха моите очаквания в началото на годината, базирани на представянето на златото по време на корекцията през август-септември и на прогнозата за нулев или малък ръст на фондовите борси през 2016 г. Ръстът на метала дава началото на бичия пазар.

Как може да се инвестира в злато през тази година?

Спекулативната стратегия в момента трябва да следи две важни нива – 1 200 и 1 250 долара. Спад под първото равнище означава, че паниката на фондовите пазари е приключила и инвеститорите изтеглят печалби от силното движение на златото. Пробив под 1 200 долара може бързо да се ускори от стоповете на позиции, които са отворени през последната седмица. Индикаторът RSI е на много високо ниво и по-скоро е знак за предстоящо успокояване на търговията и дори формиран краткосрочен връх. 1 250 долара е горната граница на низходящия канал и пробив над него също ще доведе до силно и значимо движение, като знак за началото на бичия пазар. Предстои да видим дали импулсът на пазара ще се запази.

Какво да правят дългосрочните инвеститори?

Дългосрочните инвеститори е по-добре да се ориентират към борсово търгувани фондове (ETF) върху акции от добивната промишленост. Но тук има един нюанс: те не са по-малко рискови от динамичната цена на златото в момента и също зависят в голяма степен от краткосрочните движения на металите. Фондовете обаче са близо три пъти по-евтини спрямо цената на златото в сравнение с края на 2010 г., измерено чрез съотношението злато/GDX (борсово търгуван фонд, който държи в портфейла си акциите на най-големите производители на злато). А тогава цената на златото беше 1 420 долара за тройунция. Потенциалът на акциите е много по-голям от възможностите, които дава повишаването само на цената на златото.

 

Източник: Blog.elana.net 

Добавете Вашия коментар

TOP