Днес празнуват хората с "най-галените" имена: Галина, Гала, Галя, Галка, Галуна, Галин
На 10 март Православната църква почита паметта на Св. мъченица Галина. Тя става една от жертвите, пострадали при управлението на император Деций Траян в гр. Коринт (дн. Гърция).
Била е последователка на Св. мъч. Кодрат. По това време много мъже и жени, верни на Христовата вяра, стават жертви на областния управител, предприел гонения срещу християните в областта.
По време на своето детство,
Галина е много палаво момиченце и често е част от момчешките компании. В младежките си години става доста кокетна и около нея винаги има много ухажори.
В зрелите си години,
Галина е властна и доста твърда жена и затова често има голям успех в бизнеса си. Приятел само с тези, от които може да извлече полза. Тя е пряма и казва каквото мисли, дори, когато осъзнава, че може да нарани човека срещу себе си.
Като съпруга
винаги прави забележки на съпруга си и редовно му показва недостатъците. С нея може да живее само човек, който искрено и предано я обича. Тя е изключително ерудирана.
Според някои от вярванията името произхожда от старинното "гал", което означава мургав и здрав. В древността мургавите хора са били по-тачени, защото бледността била смятана за болестно състояние.
Някои източници посочват, че името има гръцки произход - Galini и означава тишина, а старобългарската му версия означава покой, безветрие.
Съществува и версия, че Галина произлиза от глагола "галя".
Което пък води към версията, че "галя" идва от символа за майчината любов и закрила.
Независимо от произхода обаче според народните вярвания всеки, който носи това име, ще бъде обичан.
Имен ден празнуват всички, носещи имената Галина, Гала, Галя, Галка, Галуна, Галин и производните на тях.