Днес - 13 ноември, светът отбелязва Световния ден на добротата
На този ден през 1998 г. в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта, в която участват Австралия, Канада, Япония, Тайланд, Сингапур, Великобритания и САЩ.
За този ден френският художник Орел е създал специален символ – „открито сърце“.
Днес освен това е и Международният ден на слепите хора, който е избран от ООН през 1946 г. и то съвсем не случайно – на 13 ноември е рождената дата на френския благородник Валентин Аюи, който отчита съществуващата несправедливост към незрящите хора и се заема да направи живота им по-достоен. Той полага основите на световното обучение на слепите и основава в Париж първия в света интернат за слепи.
Колкото повече добри постъпки вършим, толкова по-щастливи се чувстваме - това показват изследванията на психолози от Япония и САЩ.
Хората, които ежедневно показват своята благодарност, нежност и други положителни чувства към другите, се чувстват много по-добре физически и изпитват вътрешна удовлетвореност и хармония, твърдят учени.
Когато човек прави нещо добро за другите, неговият мозък изработва по-голямо количество ендорфин и серотонин – хормони на щастието.
Добрите хора по-малко боледуват и живеят по-дълго, пък констатират учените от университета в Мичиган (САЩ).
Учените отбелязват, че отзивчивите хора живеят средно с около 9 години по-дълго, вероятно благодарение на това, че имат добър имунитет и здраво сърце.
Освен това известният експерт по сексуалните отношения Трейси Кокс твърди, че
жените често се заблуждават, че мъжете ценят у тях най-вече красотата и интелекта.
В челната десетка на търсените качества влизат на първо място добротата, благият характер, способността на една жена да изслушва, да вдъхва доверие, да разведрява и да се смее на шегите на мъжете.
Ако един мъж иска сериозна връзка, той ще потърси първо тези качества в една жена, независимо колко килограма тежи и дали има перфектна прическа.