Директорът на благоевградското VI СУ Д. Арабаджиев разработи собствена система за райониране, предлага училищата да приемат първокласници от прилежащите им детски градини
Директорът на благоевградското VI СУ „Иван Вазов“ Димитър Арабаджиев разработи собствена система за прием в 1-ви клас с райониране на училищата според избирателните секции.
Припомняме, че след разразилите се скандали около записването на първолаци в столицата Министерството на образованието и науката спешно промени т.нар. Наредба № 10 за организацията на дейностите в училищното образование.
Според новите правила за предстоящата учебна 2018/2019 г. съответните общини ще определят прилежащи райони за обхват на учениците, като при приема водещ критерий е близост на училището до постоянния/настоящия адрес на родителя/настойника.
„Имайки предвид, че 90% от избирателните секции са разположение в училища и детски градини, а правото на образование е като правото на гласуване, не е трудно това да се използва за райониране по постоянен адрес“, сподели училищният директор, който предлага община Благоевград да ползва системата му. Така, следвайки основния критерий – близост до училището, Д. Арабаджиев определя на базата на секциите за гласуване прилежащите територии на 5-те основни и 5-те средни училища в Благоевград с прием на първокласници. Според разработката районът на II ОУ например е от площад „Гоце Делчев“ през улиците „Христо Силянов“, „Антим I“, „Петко. Д. Петков“, „Тодор Александров“ №12, 16, 18, 22 до махала Баларбаши.
Прилежащата територия на V СУ според Арабаджиев е от ул. „Сотир Атанасов“, „Дъбравска“, ул. „Борис Сарафов“, „Христо Чернопеев“.
Съответно, наред с централните улици в близост, VII СУ взема част от жк „Запад“, а VIII СУ и ХI ОУ си поделят жк „Еленово“.
„Училищната мрежа в града ни е перфектна и е направена така, че до всяко училище има детска градина. При положение че 4 години децата са били заедно и са се социализирали в детското заведение, най-добре е те да не се разделят, а да учат заедно. Затова училищата трябва да приемат деца от прилежащите им детски градини“, обяви и друга от идеите си школският шеф, който е на мнение, че приемът в 1-ви клас може да се урегулира с централизиран такъв.
Най-общо централизираният или електронният прием може да се обясни с този при кандидатстването след основно образование. Родителите подават заявления с 1, 2, 3… желания според това къде искат детето им да учи и на базата на събраните точки се извършва електронно класиране на кандидатите.
„Така например, ако детето живее в квартал „Грамада“ /районът на IV ОУ/, но родителите му искат да го запиша другаде, то те ще получат по-малко точки, тъй като не живеят в района на желаното от тях училище“, разясни централизирания прием в 1-ви клас директорът на VI СУ.
Миналата седмица по време на срещата в община Благоевград, на която бе обсъждано разпределението на децата от малцинствените групи, подлежащи на записване в 1-ви клас, Д. Арабаджиев дойде с обемиста папка, съдържаща системата му от 32 страници, и я предложи на началник-отдел „Образование“ Симона Митова. Тя изтъкна, че е най-добре папката да стигне до нея по официалния ред, и посъветва Д. Арабаджиев да входира предложенията си в деловодството на общината.Струма