Динята вталява, а пъпешът успокоява
В разгара сме на сезона на пъпешите и дините и е страхотно, че можете да ги откриете на пазара или в плод-зеленчука на кварталния супермаркет. Сладките плодове са не само вкусни, но и очистващи и разкрасяващи. Полезните им вещества помагат на сърцето да работи по-добре, кожата да сияе, тялото да е стегнато, а лицето да е усмихнато.
Да започнем с динята. Преди много хилядолетия за пръв път африканците започнали да отглеждат зеленокория плод. След което и египтяните започнали да садят бостани с дини по поречието на Нил. Семки от диня са били открити в гробницата на фараона Тутанкамон, което е сигурен знак, че знатните египтяни са обожавали този плод.
Динята е достигнала нашите географски ширини чрез рицарите кръстоносци. Тя утолява жаждата, засища глада и изхвърля отровите от тялото ни. Когато е узряла, съдържа 95% вода, захароза, глюкоза и фруктоза.
Има още пектинови вещества, целулоза, фолиева киселина, каротин и няма никакви мазнини. Динята прочиства бъбреците, килограмите и лошия холестерол. Плодът складира калциеви, магнезиеви, железни соли и кобалт. Магнезият се бори със стреса, но изтича през лятото от тялото ни заедно с потта.
Освен всички тези положителни за здравето неща специалистите твърдят, че динята действа като виагра и стимулира либидото. Динята служи и за разкрасяване, тъй като хидратира кожата. Достатъчно е да натриете лицето и шията.
А знаете ли, че китайците оползотворяват динените кори, които ние хвърляме на боклука? В най-многолюдната страна ги пържат. Семките от динята са много богати на цинк, полезен за кожата и косата.
Сега за пъпеша. Той съдържа желязо, калий, калций, натрий, магнезий. Ето защо е полезен при изтощение и малокръвие, при атеросклероза, сърдечносъдови заболявания. Редовното хапване на пъпеш действа добре при нервност и умствена преумора.
Фолиевата киселина в пъпеша е изключително полезна за нервната система. Подходяща диета за здраве и отслабване е веднъж в седмицата да изяждаме от 3 до 5 кг пъпеш. С хапването на сладкия плод може да си правите по 1-2 разтоварващи дни.
Най-разпространената кулинарна кръстоска у нас през лятото е диня с мастика, а някои предпочитат пъпеш с джин. Във Франция и Испания плодовете се предлагат като предястие. Динята и пъпешът може да са част от коктейли, мусове, плодови салати, сладолед.
Произхождаща от Африка, динята е ценен и преносим източник на вода за пустинята или в ситуации, когато природните водоеми са били заразени. Дините са отглеждани в Египет и Индия още през 2500 г. пр. Хр., за което сочат древните йероглифи.
Повече от петстотин сорта диня, отглеждани в целия свят дават много голямо разнообразие за потребителите по отношение на размери, форми, цветове. Освен червени съществуват бели, розови, жълти и оранжеви сортове, със и без семена, пише "Gotvach.bg".
Състав на динята
Водата представлява 92% от масата на динята. Интересен факт е, че дори семките на динята са богати на белтъчини и мазнини и от тях се прави растително масло. Динята е богата на витамини A, С, големи дози калий, калций, желязо, бета каротин и фибри.
Advertisement
Ароматната диня учудващо има само половината от захарното съдържание (5%) на една ябълка. Динята съдържа само 80 калории в 100 г, не съдържа никакви мазнини и холестерол.
Динята е източник на антиоксиданта ликопен, за който са направени изследвания и е установено, че може да помогне за предпазване от тумори.
Избор и съхранение на диня
Няма 100% сигурна техника, която може да ви помогне да разпознаете истински сочната и сладка любеница. Все пак има някои приоми, с които можем да си помогнем при избора. Първото и най-важно е да погледнете дръжчицата на плод - ако динята е хубава и зряла, дръжката трябва да е леко засъхнала и спаружена, а не зелена и свежа. Втора стъпка е да почукате по кората на динята.
Ако чуете кух, глух звук, навярно плодът, който се каните да купите, не е добър. Почукването трябва да ви подскаже, че съдържанието на динята е плътно и то да се отрази в чист и ясен звук след почукване. Други признаци за зряла диня могат да са лесно белещата се с нокът кора на плода, бяло а не жълто долно петно, лъскава кора и, разбира се, голям размер и тежест.
Кулинарно приложение на динята
Най-честата употреба на динята е охладена, нарязана на парчета за бърза закуска или десерт. В Италия, популярен десерт е пудингът от диня, обикновено направен от диня, бадеми, шоколад и канела. Популярен десерт е също и сладоледът от диня. В южните щати на САЩ се прави туршия от диня. Руснаците от своя страна правят бира от динен сок.
Всъщност кората на динята също е ядлива и може да се приготви като зеленчук. Доста обичано ястие е пържената, варена или маринована динена кора в Китай. Когато китайците пържат кора на диня, те първо я белят, нарязват и пускат да се пържи със зехтин, овкусена с чесън, люти чушки, лук, захар и ром. Като специалитет маринованата динена кора е по-разпространена и в Русия. От диня се правят и уникални летни коктейли и напитки.
Ползи от динята
Динята действа профилактично срещу някои ракови заболявания, а високо ѝ съдържание на калий помага за регулиране на сърдечните функции и нормализира кръвното налягане. Тя също е добър източник на фибри, които помагат за поддържане правилното функциониране на червата и работи за предотвратяване на тумори на дебелото черво и ректума. Семената на динята съдържат веществото cucurbocitrin, което помага при понижаване на кръвното налягане и за подобряване на бъбречната функция.
Хапвайки редовно диня през летните месеци, можем да прочистим организма си токсични продукти, което я прави подходяща храна при проблеми с отделителната система. Те съдържат много течности и облекчават заболявания на бъбреците, като предпазват от образуване на камъни в бъбреците, а помагат и при някои заболявания на черния дроб и жлъчката, също и при лечение на подагра. До 2,5 кг сочна любеница на ден може да помогне при отслабване на хора, страдащи от затлъстяване.
Дините съдържат доста по-малко въглехидрати, което ги прави добра храна при хора с диабет, за които препоръчителната дневна доза диня е около 200-300 г. Смята се, че фруктозата от динята подобрява работата на черния дроб, успоредно с което и усвояването на белтъци, мазнини и въглехидрати.
Ако страдате от запек, било то дори и хроничен, динята би могла да ви е от голяма полза заради високите нива на магнезий и фина целулоза. Редовното хапване на сочния плод ще регулира перисталтиката на червата и ще стимулира отделянето на жлъчен сок. Поради факта, че е нискокалорична, динята влиза в състава на различни диети и е много подходяща за храна през разтоварващи дни.