Димо Чобанов: Рекорден брой - 130 000, са новорегистрираните леки автомобили от началото на годината в КАТ - Благоевград
Рекорден брой - 130 000, са новорегистрираните леки автомобили от началото на годината в КАТ - Благоевград, съобщи началникът на сектор КАТ „Пътна полиция“ Димо Чобанов. Благоевградската дирекция е единствената в страната, която има два изнесени пункта на КАТ - в Петрич и Гоце Делчев, заради стратегическото положение на региона, който граничи с Гърция и Македония.
Регистрацията на автомобилите протича нормално, като най-голям прилив на клиенти има в пазарните дни, когато обикновено се купуват коли. За десетте месеца на годината са регистрирани и 2700 автомобила от други региони, като таксите, които МВР събира по тарифа №4 за различните услуги - първоначална регистрация, промяна на собствеността, промяна на регистрационен номер, за проверка на техническа и екологична изправност, за издаване или подмяна на контролен талон, са непроменени.
От 10 дни е променена банката, която обслужва гражданите. Това вече е ЦКБ, която е спечелила търга в ОД на МВР за наемане на помещенията. Плащането става в базирания банков офис в сградата на КАТ, което е за голямо улеснение за клиентите.
В редакцията на „Струма“ постъпи сигнал, че банковите такси са повишени, което ще доведе до напрежение сред шофьорите. Репортерска проверка показа, че няма място за притеснение.
„Ако има някакаво повишение, то не е повече от 1 лев. При други услуги банката взима дори по-малко пари, отколкото преди. Аз не съм усетил напрежение, а всеки ден съм тук, защото се занимавам от 3 години с регистрация на автомобили”, каза бившият полицай Николай Доганджийски-Колевеца.
„При нас не са постъпили оплаквания от по-високи такси, тъй като те не са променени. Комисионите на банката не са наш проблем. Предстоят обаче разговори за уеднаквяване на таксите, както беше с предишната банка. Ние работим с групирани такси. В България услугите на КАТ са едни от най-евтините в сравнение с другите държави от ЕС“, разясни началникът на КАТ Димо Чобанов.
Неслучайно през последните месеци се забелязва тенденция за повишаване на регистрацията на италиански автомобили, които получават български табели и номера, застраховка и всички нужни документи за около 300 евро. Докато в Италия тази услуга е поне 3000 евро, а годишният данък за колата е също твърде висок. Същото е положението и в съседна Гърция. Македонците първи се усетиха за по-евтините тарифи и отпреди години масово регистрират колите си в България. Сега обаче този бум отминава, тъй като държавните власти в Македония промениха режима. Сега в Македония можеш да караш автомобил само 6 месеца, след това трябва да се пререгистрираш. Това неминуемо ще се случи и в Италия и със сигурност ще вземат мерки, за да защитят своя интерес, за да не изтичат пари от тяхната хазна към друга държава, пък макар и членка на ЕС, прогнозира шефът на КАТ Димо Чобанов.