Димитрина Хаджиева-Недина: Двете малки пухчета на снимката преди няколко седмици бяха изхвърлени на околовръстния път на Сандански
05 Април 2026 | 01:28
0 коментара
Общество
Благоевград

Двете малки пухчета на снимката преди няколко седмици бяха изхвърлени на околовръстния път на Сандански – точно до Спешна помощ.
Обречени.
Сара не остана безразлична.
Нахрани ги. Прибра ги. Заведе ги на лекар.
Оказа се, че са с парвовироза.
Всеки ден ги води на лечение. Плаща от джоба си. Бори се за живота им.
Знаете ли колко такива кучета се изхвърлят всеки ден?
И колко „Сари“ са нужни, за да оцелеят всички изхвърлени животни?
Днес е Световният ден на бездомните животни.
В Сандански този ден е болезнено реален.
В общинския приют – или мястото, което наричаме така – живеят над 200 кучета.
В условия, които не отговарят на елементарни изисквания за живот.
А сигналите за изоставени животни не спират.
Като доброволец виждам това всеки ден.
Като общински съветник не просто няма да се примиря — действам.
Организираме срещи.
Търсим решения.
Но институциите бездействат.
Липсва контрол.
Регистрираните домашни любимци са малко. Проверки няма.
Кастрациите не се насърчават.
Изоставянето на домашни любимци и нерегламентираното развъждане остават без последици.
Това не е просто пропуск.
Това е отказ от отговорност.
Затова са нужни решения – и местни, и национални.
Подкрепям създаването на Национална агенция за закрила на животните – орган, който да гарантира реален контрол, превенция и прилагане на закона.
Затова и поемам тази кауза и на следващо ниво – като кандидат за народен представител.
Защото защитата на животните изисква не само съпричастност, а ясна политика и работещи институции.
Силното общество се познава по това как се грижи за най-уязвимите.
Животните също са част от него.
Мълчанието също е избор.
Аз избирам да действам.
#7#103
Обречени.
Сара не остана безразлична.
Нахрани ги. Прибра ги. Заведе ги на лекар.
Оказа се, че са с парвовироза.
Всеки ден ги води на лечение. Плаща от джоба си. Бори се за живота им.
Знаете ли колко такива кучета се изхвърлят всеки ден?
И колко „Сари“ са нужни, за да оцелеят всички изхвърлени животни?
Днес е Световният ден на бездомните животни.
В Сандански този ден е болезнено реален.
В общинския приют – или мястото, което наричаме така – живеят над 200 кучета.
В условия, които не отговарят на елементарни изисквания за живот.
А сигналите за изоставени животни не спират.
Като доброволец виждам това всеки ден.
Като общински съветник не просто няма да се примиря — действам.
Организираме срещи.
Търсим решения.
Но институциите бездействат.
Липсва контрол.
Регистрираните домашни любимци са малко. Проверки няма.
Кастрациите не се насърчават.
Изоставянето на домашни любимци и нерегламентираното развъждане остават без последици.
Това не е просто пропуск.
Това е отказ от отговорност.
Затова са нужни решения – и местни, и национални.
Подкрепям създаването на Национална агенция за закрила на животните – орган, който да гарантира реален контрол, превенция и прилагане на закона.
Затова и поемам тази кауза и на следващо ниво – като кандидат за народен представител.
Защото защитата на животните изисква не само съпричастност, а ясна политика и работещи институции.
Силното общество се познава по това как се грижи за най-уязвимите.
Животните също са част от него.
Мълчанието също е избор.
Аз избирам да действам.
#7#103








