Д-р Радка Божикова: Няма по-голямо щастие от раждането на дете МБАЛ Д-р Асен Велев Разлог работи активно за репродуктивното здраве на младите хора

09 Декември 2024 | 08:53
0 коментара
Общество
Благоевград
Д-р Радка Божикова:  Няма по-голямо щастие от раждането на дете МБАЛ Д-р Асен Велев Разлог работи активно за репродуктивното здраве на младите хора
 Д-р Радка Божикова: 
Няма по-голямо щастие от раждането на дете МБАЛ „Д-р Асен Велев“ Разлог работи активно за репродуктивното здраве на младите хора

 
„Няма по отговорна професия от това да си родител. За света може да си просто един човек, но за един човек може да си света. Това са два взаимносвързани процеси – раждането и отговорната роля на  родителството. 

 
В тази връзка, като специалист по акушерство и гинекология и репродуктивни проблеми пред мен   стои огромната задача да  застана до всеки пациент и  заедно да  извървим нелекия път към сбъдване на това щастие. В България броят на семействата, страдащи от безплодие, наброява около 200 000. МБАЛ „Д-р Асен Велев“ Разлог работи активно за репродуктивното здраве на младите хора.“ – споделя Д-р Радка Божикова, лекар - специалист по акушерство и гинекология и репродуктивно здраве в МБАЛ „Д-р Асен Велев“ – Разлог с над 27 годишен професионален опит. 

Д-р Божикова, болницата в Разлог посвети на репродуктивното здраве цяла кампания. Какви са тенденциите в репродуктивните проблеми на младите хора?
 
  • За съжаление, не само от тазгодишната кампания, но и като цяло изводите, които правим са, че все повече семейни двойки  имат репродуктивни проблеми. 

Какво означава репродуктивен проблем или стерилитет? 
 
  • Стерилитетът или безплодието се определя като невъзможност на зачеване след една година неуспешни опити при редовни полови контакти без предпазни средства в рамките на една година  при жени на  възраст под 35 години,  или непостигане на бременност в рамките на  шест месеца опити при двойки над 35 годишна възраст. След този период на безуспешни опити двойката следва да потърси специализирана лекарска помощ и да се започне съответното лечение.

В днешно време и много жени  имат проблеми с износването на бременността, което също е голям репродуктивен проблем.

Какви са основните причини за безплодие?
  • Причините за безплодието засягат и двамата партньори еднакво. Задължително е изследванията да започнат едновременно и при мъжа и при жената.Най- честата причина за безплодие при жената е нарушена яйчникова функция, следвана от патология на маточните тръби, заболявания на маточната шийка и на влагалището, заболявания на маточното тяло. Освен от органични причини, причините за безплодие могат да бъдат и психични – много двойки нямат нито женски, нито мъжки фактор, отговорен за безплодието , и въпреки това не могат да осъществят мечтата си за дете.
Стерилитетът при мъжете може да възникне по различни причини – с намалено производство  на сперматозоиди или с тяхната влошена функция. Причините за това могат да се крият в заболявания, лекарства, травми  както и неправилен начин на живот.

            Трябва да обърнем внимание и на още няколко фактора: 
На първо място - късното желание на младите хора да имат дете .Животът ни принуждава да се утвърдим и докажем като професионалисти и след това да  създаваме поколение.
За съжаление, колкото по-късно се реши една жена да има дете, толкова по-голям е рискът от безплодие. 

На второ място е липсата на профилактиката на репродуктивните проблеми и заболяванията водещи до тях.
Тази профилактика трябва да започва още с  раждането на детето. Тук е мястото да отбележа изключителната роля на родители ,педагози и психолози за половата ориентация и  полово възпитание на подрастващите. 

На трето място е важна  ролята на ваксините за профилактика на полово предаваните заболявания. В момента има програма за профилактика на рак на маточната шийка за жени  на възраст от  20 до 49 години. При  тези  профилактични прегледи се установяват около  30 – 40 % от репродуктивните проблеми на жените.

Не по-маловажни остават липсата на полово възпитание в семейството и училището, ранното полово съзряване, наднорменото тегло, липсата на физическа активност и стреса в различните му страни .

Можем ли да кажем, че обществото е в дълг към репродуктивното  здраве?
  •  Всички трябва да си подадем ръка и да  работим съвместно за половото възпитание на подрастващите. Да говорим за риска от инфекции   предавани по полов път, за борбата със СПИН, хепатит Б, Хепатит С , Сифилис. Трябва да работим заедно: институциите,  училищата, родителите. 

Община Разлог отдавна има програма за финансово подпомагане на семействата с репродуктивни проблеми, което е добър знак.

Но като цяло, трудно се говори по тази тема с младите хора, особено по темата полово възпитание. Трудно се говори, защото темата е табу в семейството и всеки един родител се надява, че при тяхното дете съзряването ще стане по-късно.  Тук е нашата грешка, защото като изключително ангажирани  родители, времето ни изпреварва.

При  репродуктивен проблем, какви стъпки да направят семействата?
  • Да се доверят на специалистите, които да установят причината и да се направи правилен план за действие с диагностика на безплодието, отстраняване на причините за безплодие, морална и финансова подкрепа.
И в този процес на диагностициране участваме голям екип от лекари – специалисти: акушери -гинеколози, имунолози, ендокринолози, андролози , грижещи се за мъжкото здраве, уролози, специалисти по клинична лаборатория, психолози.
Да – психолози, защото е установено, че при 11% от семейните двойки причината е психологическа бариера. 

МБАЛ „Д-р Асен Велев“ Разлог разполага с добри специалисти, модерна апаратура, а от месец април 2024 година  Клинична лаборатория разполага с  уникален хемилуминисцентен имунологичен апарат , който има много добри възможности за изследване на всички репродуктивни хормони. С тях  можем да установим  хормоналния статус на съответната двойка и да се насочат към специалистите за хормонална терапия.

Д-р Божикова, днес се роди поредното бебенце в Родилно отделение на МБАЛ „Д-р Асен Велев“ – Разлог, това ли е най-голямото ви професионално удовлетворение?
 
  • Да. И това беше трудна бременност, но детенцето и майката са здрави. През тази година до момента  са родени  271 здрави деца. Отделението се развива непрекъснато. Надграждаме умения и опит, подобряваме битовите условия, следим за качеството на  апаратура и нивото на дезинфекция, обгрижваме  бременните  и родилките, подкрепяме ги морално в този най- болезнен, труден и вълнуващ момент  - посрещането на новия живот.
Имаме едно от най-хубавите отделения в страната, мотивирани сме,  защото знаем, че нашата професия е и наша мисия.
 
TOP