Д. Христова: Народ без дух, без култура не е народ

23 Ноември 2014 | 09:11
0 коментара
Общество

На първо място трябва да бъде и образованието, и културата, а след това вече да говорим за икономика и прочие. Един народ без дух, без култура, без желанието да изрази себе си духовно – това не е народ, той просто води някакво вегетиращо съществувание.

Това каза пред БГНЕС диригентът на "Мистерията на българските гласове" професор Дора Христова.

Тя сподели, че от фолклора от доста години са на много заден план, счита се, че са на автопилот и продължават. "Ние наистина продължаваме, но докога, не мога да кажа. Действително това е българската идентичност, това е нещото, което ни отличава от всичко в този свят и това, че ни се радват все още, че ни искат и че все още сме живи – това означава, че няма да умре българският фолклор", каза професорът.

Магията на фолклора завладя за около половин час днес посетителите в столичен МОЛ. Мистерията на българските гласове изпълни атмосферата там, а традиционните български песни на Коледа замениха по–комерсиалните christmas songs за малко. Невероятният ансамбъл събра овациите на хората, а терасите на етажите в МОЛ-а се бяха изпълнили с хора, които се спряха да ги видят и чуят. Хубавите песни и носиите, които изпълниха, създаваха празнично настроение. Според Дора Христова така и фолклорът става по-близък до хората. "Тук има всякакви хора, които може би няма да дойдат на концерта ни, няма да си купят билети и няма да влезнат в концертната зала, но така ще ни чуят на живо", каза тя.

Категорична е обаче, че мистерията на българските гласове отдавна не е тайна. Била е в началото и то повече за чужденците. "Ние си я знаехме, мистерията всъщност не е само гласовете. Гласовете с песните – те не могат да се отделят песните от гласовете, защото нашите певици са родени с тези песни, те ги пеят от детските си години. Но в съвремието, ние, стараейки се да съхраним фолклора, прибавихме и майсторството на композиторите, които направиха аранжименти на най–хубавите наши старинни, автентични песни за многогласен ансамбъл", каза диригентката. Така тук звучат и 5-6, а понякога и 12 гласа. Да създадат ансамбъл от такива уникални индивидуални гласове е много трудно и това е голямо постижение на нашата култура. "Защото събрахме цвета на нашите певици, родени с тези гласове. Събрахме ги на едно място и направихме хор, което е букет от цветя – просто невероятна красота", сподели Дора Христова.

А тези, които искат да чуят повече от тази разгадана, но вълнуваща мистерия, могат да го направят на 5 декември на концерта в НДК. "Мистерията на българските гласове" с диригент професор Дора Христова отдавна се е превърнал в една от емблемите на българската национална идентичност. Певиците са изнесли повече от 1250 концерта в едни от най-престижните концертни зали на Европа, Азия, Америка и Африка. През 1990 година хорът е удостоен с голямата американска награда за музика "Грами", два пъти е носител на наградата "Кристална лира", номиниран е от Международната федерация на хоровете за културен посланик в страните от Европейския съюз. "Мистерията на българските гласове" има съвместни проекти с американския квартет "Кронос", Ванеса Мей, Боби Макферин и Кристофър Тин.

Добавете Вашия коментар

TOP