Църквата в благоевградското село Падеш посрещна изгрева с голяма фасадна мозаечна икона "Свети Димитър"
Църквата "Свети Димитър" в благоевградското село Падеш посрещна изгрева с голяма фасадна мозаечна икона 145/90 см, изобразяваща светеца.
Иконата е дело на младата учителка по изобразително изкуство – Димитрина Гошева, която я изобрати по един от най-старите шедьоври на иконописеца Мануил Панселинос, от 14 век намираща се в църквата "Протата" , в Карея, Атон.
Мозаечната икона даде лице на църквата за посрещането за 122 път на храмовия празник "Св. Димитър", в село Падеш!
Църквата е изградена в 1898 година. В архитектурно отношение представлява типичната за епохата трикорабна псевдобазилика с двускатен покрив със скъсен гибел. В началото на XX век е частично преустроена. В интериора ценен е иконостасът, дело на банските зографи Димитър Сирлещов и Костадин Марунчев.
На 26 октомври Българската православна църква почита паметта на Св. Великомъченик Димитрий Мироточец - Димитровден. Християнската история, счита че Св. Димитрий се е родил в трети век в Солун, където баща му е бил градоначалник. Той тайно е вярвал в Христа, но не смеел открито да изповядва вярата си, тъй като по онова време имало голямо и много свирепо гонение срещу християните. Една от стаите в дома си бил превърнал в молитвена, поставяйки иконите на Спасителя и на Св. Богородица. Когато Димитрий поотраснал и можел да разбира истината, родителите го въвели в молитвената стая и започнали да го учат на вярата в Господ Исус Христос.
В народния календар празникът на св. Димитър бележи поврата в годишното време и началото на зимата. Св. Димитър язди на червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки - „Дойде ли Димитър, идва и снегът“. Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници.