Четири улици с дублирани имена объркват Благоевград, как е допуснато?!
Две улици в Благоевград носят името „Хан Омуртаг“, едната е в кв. „Баларбаши“ над стадиона, между ул. „Ильо войвода“ и ул. „Цар Борис I”, а втората е на другия край на града – в жк „Еленово 2“, перпендикулярна на ул. „Атон“. Други две улици пък са регистрирани в търсачката в Google maps с името „Бяло море“. Едната е в Старо Струмско и свързва ул. „Освобождение“ с ул. „Питу Гули“, а втората е в кв. „Освобождение“ и е разклонение на „Шар планина“, която се намира зад сградата на ОДБХ.
Проблемът с дублажа на имената стои нерешен от години. През 2010 г. линейкаджиите от филиала на Спешна помощ в Благоевград сигнализираха за дублирането, заради което понякога закъснявали, тъй като при приемане на сигналите на единния спешен тел. 112 невинаги се уточнявал кварталът.
С времето и масовото навлизане на мобилните телефони в ежедневието на хората проблемът явно е избледнял, защото главната медсестра на Спешен център заяв за „Струма”, че вече обикновено се поддържа конферентна връзка с подателя на сигнала, който дава допълнителни уточнения за местоположението си и обърквания на адрес скоро не е имало.
„Може би има някаква грешка, но за нас адрес на ул. „Хан Омуртаг“ в жк „Еленово“ няма, или поне оттам не сме имали поръчки“, коментира пък собственикът на таксиметрова компания Росен Начев.
Допитване на „Струма“ до фирмите за куриерски услуги показа, че в системата им с адресите в Благоевград не фигурират две улици „Хан Омуртаг“, а само тази в кв. Баларбаши. В адресите за доставки в жк „Еленово“ улици не се вписват, а само номерът на блока, входа, етаж и апартамент на получателя на пратката, и заради това няма объркване заради името на улица „Хан Омуртаг“. Една буква разлика пък „Бело море“ и „Бяло море“ ги насочва към две различни улици в двата различни квартала и им спестява объркване. Миналата седмица обаче там стана катастрофа и бе посочено, че мястото на инцидента е ул. „Хан Омуртаг” в жк „Еленово”.
Регистър на улиците в Благоевград няма, а имената им се утвърждават с решение на Общинския съвет, поясни собственик на частна фирма, занимаваща се с кадастър.
„Службата по геодезия, картография и кадастър е само един регистратор на данни и няма как при нас да се е получило дублирането”, обясни инж. Валери Тимев. Той отбеляза, че кадастралната карта на Благоевград е от 2006 г., като тя регистрира единствено недвижимите имоти.
„Предложенията в ОбС за даване на имена на улици идват от кметската администрация“, заяви председателят на местния парламент Радослав Тасков и изложи своята теза как вероятно се е получило дублирането: „Над 90% от улиците в Благоевград бяха сменени от временната управа на града в началото на 90-те години. Това е преди управлението на екипа на кмета Елиана Масева и преди да има Общински съвет. Как фактически се е получило дублирането не мога да кажа, но в общинска администрация трябва да се знае при предлагане на име на нова улица дали вече няма такава на територията на града. Подмяна на имена на улици в последните години много рядко се предлага, тъй като това е свързано с подмяната на личните документи на живеещите на въпросната улица. Последният такъв случай, за който се сещам, бе с името на художника дърворезбар Христо Бараковски, на когото бе кръстена улица до Пето училище, където е къщата му. Спомням си, че преди да го гласуваме, разговаряхме с живеещите в двете кооперации на въпросната улица и имахме съгласието им да подменят документите си“, обясни Р. Тасков.
Справка в общинската администрация обаче разкри, че ОбС – Благоевград е одобрил имената на двете улици, позиционирани в кварталите „Освобождение“ и „Баларбаши“. Това е станало с решение, взето на 22.12.2009 г. за ул. „Бяло море“ и с решение от 5.05.2005 г. за ул. „Хан Омуртаг“. Като изход от твърде странната ситуация от администрацията на кметството обясниха, че с писмо до Службата по кадастъра ще се поиска отстраняване на проблема и заличаване на дублажа.
ДИМИТРИНА АСЕНОВA в.Струма