Честваме паметта на светите Седемдесет апостоли и преподобномъченик Онуфрий Габровски

04 Януари 2024 | 07:44
0 коментара
Общество
България
Честваме паметта на светите Седемдесет апостоли и преподобномъченик Онуфрий Габровски

На 4 януари почитаме паметта на светите Седемдесет апостоли и преподобномъченик Онуфрий Габровски.

Освен дванадесетте апостоли Иисус Христос имал и други седемдесет апостоли, които също изпращал на проповед, още докато бил с тях на земята. 

След възкресението Му заедно с дванадесетте апостоли и те се разпръснали по целия свят да проповядват учението на своя Учител и Господ. Според преданието някои от седемдесетте апостоли стигнали и до днешните български земи. 

Навсякъде те проповядвали не само със слово, но и с примера на добродетелния си живот, с търпение, кротост и дела на християнска любов.

С Божията сила тези апостоли вършили много чудеса сред хората. Някои от тях пострадали заради вярата си в Иисус Христос, а други доживели дълбока старост и в мир предали духа си на Бога.

Свети Онуфрий е роден в Габрово през 1786 г. Казвал се Матей.

Като юноша за някакво непослушание той бил наказан от баща си и безразсъдно заявил, че ще се потурчи. Наистина после се разкаял, но тези думи продължавали да тежат на съвестта му. 

А в подобни случаи турците веднага извършвали обреда на мохамеданското обрязване над този, който е дал такова обещание.

За да не станело това, родителите му го изпратили далече от Габрово и Матей отишъл в Света гора. Приел монашество с името Манасий в Хилендарския манастир, който по онова време бил населен предимно с българи.

Подвизавал се усърдно и строго, но не намирал душевен покой. Като научил, че редица християни, а и монаси от Атон в онези години пострадали за вярата си от мюсюлманите, Манасий замислил същия подвиг. Приел велика монашеска схима с името Онуфрий и отишъл на остров Хиос, където публично похулил исляма. 

Изправен пред съдията, Онуфрийи заявил, че е християнин и макар някога да е обещал да стане мохамеданин, отхвърля тази вяра като лъжлива.

Затова бил обезглавен на 4 януари 1818 г. Житието му било съставено на Атон.

Имен ден днес празнуват Тихомир и Тихомира. Има две теории за това име. Едната е, че то идва от гръцки и означава "съдба". Според другата името е славянско, съставено от думите "тих" и 'мир".

Източник: БТА/Проф. Иван Желев

Добавете Вашия коментар

TOP