Честваме Огнената Св. Марина: Какво НЕ се прави днес

17 Юли 2024 | 10:46
0 коментара
Любопитно
България
Честваме Огнената Св. Марина: Какво НЕ се прави днес

17 юли е денят, в който православните християни почитат паметта на Света великомъченица Марина. Светицата е родена в Антиохия Писидийска и е била дъщеря на жрец идолопоклонник. Едва 16-годишна е била убита мъченически.

Това е един от трите най-горещи дни през годината – 15, 16 и 17 юли. Народът ги наричал "горещници” и се празнували в чест на огнената слънчева стихия. Първият ден наричали Чурлига, вторият – Пърлига, а третият – Огнена Марина.

В българските народни вярвания Св. Марина символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите.

Иконописният канон я изобразява на трон, като лявата ѝ ръка е пред гърдите, а в дясната държи кръст.

Празникът на светицата е в третия ден от т. нар. "горещници”. Дните са посветени на християнските светци Юлия, Марина и Емилиян.

Св. Марина се почита и като покровителка на брака, водите и Южното Черноморие.

 

Какво се прави:

На 17 юли се пали новият жив огън и се прескача за здраве, а от него се отная вкъщи за берекет. В стари времен огънят се взимал от двама братя близнаци или мъже, които носели редки имена и били едноименици. Те отивали през деня в гората за клони, които отсичали от липови, лескови или хвойнови дървета. А вечерта се събличали голи и триели едно в друго два клона, докато пламне огън. Отнасяли ги в домовете си и палели с него огнището. Вярвали, че той ще ги пази от небесните стихии, болестите и зловредните насекоми.

 

Жените месят питки, които мажат обилно с мед. Раздават се на близки, съседи и познати за здраве на стопанина, да му е спорен и доходен занаятът.

Какво не се прави: Знае се, че каквото и да се изработи в тези дни, ще изгори

Не се започват ръкоделия

-0:27

Не се купуват нови вещи

Днес не се ходи пеш.

Според старо поверие св. Марина имала лечителски способности

Св. Марина често е изобразявана като победителка на дявола. Казват, че тя посещава сънищата на хора, които вярват в нея, пророкува или дава съвети какво да се направи, за да се спасят вярващите от болести и нещастия.

В много от църквите и манастирите, които носят нейното име, има лечебни води, чиито сили се увеличават в деня на светицата.

В Странджа, Родопите и по поречието на р.Струма светицата е известна като господарка на змиите и лечителка на ухапаното от тях.

Хора с очни проблеми, ходели на извор или река в близост до манастир или оброк, който носи името на светицата. Миели се с водата, която смятали за лековите и се молели на св. Марина да бъдат изцелени. Връзвали на близко дърво парчалче или конче от дрехите си, за да остане там болестта.

Казват, че през тези дни и от най-засъхналите корита бликва вода и който се окъпе в нея няма да боледува през цялата година.

Започват седенките, изпълнени с магии за любов.

Кой празнува днес?

На Маринден празнуваи всички занаятчии, които работят с огън: хлебари, ковачи, грънчари, железари, калайджии

Имен ден е на хората, носещи имената Марина, Марин, Маринчо, Маринка, Марин, Марчо и сродни.

На света Марина е и празникът на Созопол.

Добавете Вашия коментар

TOP