Честита Нова година по китайски, Дървеният кон покровител на Меркел, Саркози и Доган

31 Януари 2014 | 00:21
0 коментара
Общество
Честита Нова година по китайски, Дървеният кон покровител на Меркел, Саркози и Доган

Най-многобройният народ на света – китайците, посрещат Нова година. Според техния календар, тя ще е под знака на дървения кон. Китайската Нова година е най-дългият и най-важният празник в китайския календар. Новогодишните празненства традиционно започват на първия ден от месеца и продължават до петнадесетия, когато луната е най-ярка.Някой хора в Китай излат за цели седмици в отпуска, за да се подготвят за пищните тържества по случай Чун Дзие.

Според една легенда, в древността Буда поканил всички животни при себе си, за да отпразнуват Чун Дзие. 12 животни дошли на празника и Буда кръстил по една година на всяко от животните, които го почели. След това Буда нарекъл всеки човек, роден в годината на определено животно да притежава някои от чертите на неговия характер.

Дървеният кон е от най-веселяшките знаци в източния хороскоп. Още древните човеци са смятали, че той, заедно с Кучето, е най-добрият им приятел - независимо дали китайските шамани го определят като метален, воден, огнен или земен.

Точно дървеният син кон закриля родените през 1954 г. Няма случайност във факта, че под негова закрила са редица видни политици по света и у нас - Ангела Меркел, Никола Саркози, Франсоа Фийон, Виктор Янукович, Виктор Юшченко, Кондолиза Райс, Александър Лукашенко, Александър Квашневски, Ахмед Доган.

За жребците се знае, че не търпят ограниченията на затворените пространства, обичат да препускат на воля и се изживяват максимално само на свобода - тя е над всичко останало. Това са черти от характера на някои от най-изявените Дървени сини коне в родния арт пейзаж - Камелия Тодорова, Ивайло Герасков, Силвия Кацарова, Димитър Туджаров-Шкумбата. Между тях са и две много ярки звезди, които отдавна греят в Космоса - Мариана Димитрова и Кирил Варийски. Те като капризните коне на великия Владимир Висоцки с гибелен възторг се втурнаха към вечността.

Китайската Нова година на 31 януари посрещат още Сингапур, Малайзия, Хонг Конг и Индонезия, Виетнам и Корея. В Тайланд, Филипините, Камбоджа и Япония, китайската Нова Година е основен фестивал, но не е официален празник. 

По време на празненствата Чун Дзие китайците обличат червени дрехи и украсяват домовете си със стихове, изписани върху червена хартия. На децата се дават „щастливи пари” в червени пликове. Червеният цвят символизира огъня, който според китайските вярвания прогонва лошия късмет. Фойерверките по случай Чун Дзие се подготвят в съответствие с древните обичаи. Преди много години китайците палели бамбукови пръчки, защото вярвали, че пращящите пламъци плашат и прогонват злите духове.

Добавете Вашия коментар

TOP