Чехия: Малките пивовари се завръщат на сцената

25 Март 2015 | 07:52
0 коментара
Бизнес

Полуразрушени пивоварни, изпъстрящи тази част на Централна Европа, известна най-вече с множество световни марки като Pilsner Urquell, отварят отново, за да бъде съживена местната традиция, датираща от X в. Ще трябва обаче да посетите Чехия, за да пробвате местното пиво, тъй като производството все още е твърде недостатъчно за износ и много бири могат да се намерят само в градовете или селата, където се произвеждат, коментира агенция Ройтерс.  

Чехите – без съмнение най-големите консуматори на бира в цял свят,

прегръщат идеята за по-богат избор. Пък това е и символ на утвърждаване на идентичността на страната. По думите на Ян Шуран, който ръководи чешката асоциация на дребните пивовари, част от успеха е, че те могат да предложат голямо разнообразие от бира, но в същото време и исторически промишлени сгради биват обновени по прекрасен начин.

Повечето от около 600-те пивоварни, съществували на територията на Чехия в началото на XX в., са били затворени, когато комунистите са взели властта през 1948 г. и съвсем малко от тях са се запазили. 

Други пък не са преживели завръщането на свободния пазар и конкуренцията на мултинационалните бирени корпорации след антикомунистическата Нежна революция през 1989 г. 

Големи производители на марки като Pilsner Urquell, първата в света бира тип пилзнер, и Budvar, притежават лъвския дял от вътрешния пазар. 

Откриват се обаче и много на брой малки обекти, които предлагат разнообразие, макар и не в големи обеми.

Над 50 нови пивоварни от традиционен тип са отворени миналата година с производство, достигащо до 10 хил. хектолитра годишно. 

Сега малките пивоварни в страната наброяват вече 280 и предстои още да отворят врати, посочи Шуран. Цялото производство все още е на равнище 1,2% от общото производство на бира в страната. 

В град Цвиков, близо до границата с Германия, се произвежда бира от 1560 г.,

но местната пивоварна е била затворена през 1968 г., за да бъде използвана по-късно за склад за картофи и плодове. В избите, където е отлежавала бирата, пък са се отглеждали гъби. 

Нейните остарели съоръжения обаче бяха пощадени и пивоварната беше наново открита през ноември 2014 г. 

След четири месеца работа бирата „Цвиков“ може да се открие в 60 кръчми и ръководството дори поглежда към съседна Германия, за да разшири пазарното си присъствие. 

Шестимата работници на пивоварната произвеждат около 10 хил. хектолитра, предимно традиционна чешка светла бира, нефилтрирана и непастьоризирана. 

Източник: Thinkstock/Guliver

Цвиков възражда и едно питие, което отдавна е любимо на работниците от стъкларските предприятия в региона, който е сърцето на световноизвестната чешка стъклодувна промишленост:

нискоалкохолна бира, която работниците могат да пият, за да се справят с горещината по време на работа. 

Радваме се, че пивоварната отново работи, казва Радек Котен от стъкларската компания „Айето“ в близкото село Линдава. 

„Бирата е вкусна. Не е високоалкохолна. Три или четири на ден няма да ви навредят“, споделя той. 

Източник: БТА, Ройтер  

Добавете Вашия коментар

TOP