Част от социалните услуги стават безплатни
Парламентът прие окончателно Закона за социалните услуги. Част от тях се предвижда да бъдат безплатни.
Документът предвижда да се създаде карта на социалните услуги, която ще регламентира къде по места има необходимост от такъв тип помощ. Законът е третият и последен от законодателния пакет, обещан от властта на майките на деца с увреждания, които протестираха месеци наред. Първите два закона от пакета - за хората с увреждания и за личната помощ, вече бяха приети от депутатите.
"В закона е регламентирано, че част от услугите ще бъдат безплатни. Общият принцип е, че социалните услуги са платени и това е съгласно тарифа, която ще бъде разработена след приемането на закона", обясни министър Бисер Петков в кулоарите на НС.
"Без да съм сигурен, че изчерпателно ще ги изброя, те са описани в закона, това са услугите, свързани със създаване на родителски капаците, информиране, консултиране, услуги свързани с даване на подслон за лица, които се нуждаят от това", поясни той. Министър Петков допълни, че също така има и разписани тарифи за частично заплащане на услуги.
"Това, което се регламентира за първи път в закона, това е асистентската услуга. В закона е казано, че право на асистентска подкрепа ще имат възрастните хора, които нямат възможност за самообслужване и хора, нуждаещи се от чужда помощ", коментира социалният министър.
Текстовете в закона създават възможност социални услуги да се предоставят на всяко лице, което се нуждае от подкрепа за превенция или преодоляване на социалното изключване, реализиране на права или подобряване на качеството му на живот. Правото на социални услуги е независимо от възрастта, здравното състояние, образованието, доходите, социалното и имущественото състояние.