Церемония по връчване на годишните награди „ПроКултура“ ще се състои на 12 август 2016 година на сцената на „Международен джаз фестивал Банско“
По традиция по случай 12 август, обявен от ООН за международeн ден на младежта, Българската асоциация на работодателите в областта на културата и Граждански институт ще обявят официално и връчат годишните награди за 2016 „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура чрез иновативни проекти.
За носители на наградите „Достъп до култура“ за 2016 година са определени следните иновативни проекти:
Ø Проект „Международен джаз фестивал Банско“ – иницииран от д-р Емил Илиев в партньорство с община Банско
Ø Проект „Гайда за всяко дете в Смолян“ – иницииран от Община Смолян
Ø Проект „Джаз за деца“ – иницииран от водещия тромпетист Венцислав Благоев и фондация „Джазтет“
Ø Проект „Вълшебствата на арфата“ – иницииран от водещия арфист Анжела Маджарова и „Харп Корнър“
Официалната церемония по връчване на годишните награди „ПроКултура“ ще се състои на 12 август 2016 година на сцената на „Международен джаз фестивал Банско“ след първия концерт за вечерта.
В рамките на националната кампания „Достъп на младите хора до култура“ стартираме национална дискусия #ДА ПОГОВОРИМ ЗА КУЛТУРА с цел иницииране на национално отговорен разговор за създаване на благоприятна, насърчаваща и подкрепяща обществена среда за приобщаване на младите хора към култура в България.
Допълнителна информация за Националната кампания „Достъп до култура“ може да получите на тел.: 0887 652 131 – Момчил Георгиев.
ЗА НОСИТЕЛИТЕ НА ГОДИШНИТЕ НАГРАДИ „ПРО КУЛТУРА“ ЗА 2016:
Международният джаз фестивал в Банско е най-големият летен музикален форум в България, иницииран от д-р Емил Илиев през 1998г и провежда в партньорство с община Банско. По традиция в програмата присъстват стилове и групи, представящи почти всички направления в жанра. Фестивалът е едно от най-значимите международни културни събития на Балканите с устойчив принос за разширяването на достъпа на младите хора до култура. http://banskojazzfest.com
„Гайда за всяко дете в Смолян“ е проект на община Смолян, иницииран по време на Роженския събор‘2016 от кмета Николай Мелемов да се дарява гайда на всяко дете, което има желание да изучава инструмента, но родителите нямат възможност да го закупят. След Роженския събор през 2015 и учредената награда „Млад гайдар“ се наблюдава повишен интерес към обучение за гайдари. Инициативата е насочена към децата с адресна регистрация, живущи или учащи в община Смолян. http://www.smolyan.bg/bg/news/view/3216
„Джаз за деца с Венци Благоев” е проект на фондаиция „Джазтет“, иницииран от Венцислав Благоев -известен български джазов и класически тромпетист, който от 9-годишен се занимава с тромпет, а в гимназията свири в духови оркестри. Образователните концерти дават възможност на деца от всички възрасти да импровизират заедно с млади и утвърдени джаз музиканти, да се запознаят с различните стилове и музикални инструменти, представяйки джаза като достъпна и забавна музика. Репертоарът включва популярни български и чуждестранни детски песни в джазов аранжимент, както и класически пиеси с участието на децата. Малките импровизатори могат да участват с пеене или инструменти, както и да свирят на най-различни перкусии, раздадени от водещия на шоуто – известния български тромпетист – Венцислав Благоев. Докато музикантите свирят, с децата може да твори и друг артист – художник и т.н. Вече шеста година (началото е поставено през май 2010) проектът се реализира в столични клубове, детски и културни центрове, на джаз фестивали и сцени из цяла България – Пловдив („Дни на музиката в Балабановата къща”), Русе („Мартенски музикални дни”), Стара Загора („Джаз форум Стара Загора”), Бургас („Джаз в Бургас”), Велико Търново („Дикси джаз фест – Велико Търново), Видин („Дъ Бридж”), Банско („Джаз и бански песни за деца”) и много други. http://jazztetfoundation.com/джаз-за-деца
„Вълшебствата на арфата” e проект на „Харпс корнър“, инициаран през 2015 година от Анжела Маджарова – водещ изпълнител на арфа и музикален педагог с международна кариера, започнала като дете в Младежки симфоничен оркестър „Пионер“ и с уникалния шанс да музицира с едни от най-великите творици - местро Ленар Бърнстейн, Енио Мориконе, Пинкас Цукерман и др. В София, Кнежа и Боровец проектът представя един легендарен чрез концерти и музикални работилници инструмент обгърнат от мистерия и чар, идващ от зората на човешката цивилизация, да бъде докоснат от деца и младежи в страната на Орфей. Чрез музикални работилници всички желаещи могат да вземат своите първи уроци, да изсвирят на арфа няколко любими мелодии, за да усетят магията на нежния звук. Концертите демонстрират възможностите на арфата да изпълнява музика от различни жанрове: детски мултипликационни филми (Дисни), барокова музика от времето на принцове и принцеси, популярна музика от нашето време, музика от фолклорната съкровищница на света. Редом с преподавателите учениците са изпълнители .