Цецка Цачева: Има система в действията на Волен Сидеров

30 Октомври 2015 | 08:12
0 коментара
Политика
Цецка Цачева: Има система в действията на Волен Сидеров

Аз кандидат за президент? Сигурно се шегувате. Това коментира пред „Стандарт” председателят на Народното събрание Цецка Цачева. Тя отговори на въпроси и по най-актуалните теми – стрелбата по Алексей Петров, скандалите около Волен Сидеров и местните избори.

- Г-жо Цачева, няма как да не започнем разговора си по горещата тема - атентатът срещу Алексей Петров опит за дестабилизация на страната ли е?
- Все още много малко знаем от официалните източници. Мога да коментирам само това, което вицепремиерът и министър на вътрешните работи г-жа Румяна Бъчварова представи пред народните представители. Тя беше поканена и се отзова, за да ни информира за известните до този момент факти. Винаги съм смятала, че трябва да оставим на спокойствие компетентните органи да проведат разследване по необходимия начин. При всички случаи не е приятно няколко дни преди втория тур на изборите да се случва такова събитие. Много се надявам и вярвам, че ще получим отговор на всички въпроси, които и мен като гражданин ме вълнуват.

- И друга публична фигура предизвика ажиотаж с поредица от свои прояви в предизборната кампания - Волен Сидеров. Кулминацията бе в изборната нощ с нахлуването в НАТФИЗ. Какво ви притеснява в този казус? Трябва ли да има промени по отношение на депутатския имунитет?
- Като част от ръководството на партия ГЕРБ съм изразила и позицията си чрез официалната реакция минути след случая в НАТФИЗ. Осъдихме остро злоупотребата със статута на народния представител, погазването върховенството на закона и незачитане автономността на ВУЗ-овете, както и на държавни институции, визирам служителите на МВР. Като председател на Народното събрание също съм изразила отношение, внасяйки проекта за решение за създаване на комисия, която да проучи фактите по искането на главния прокурор. Към този момент комисията вече е провела заседание, има готови проекти за решение по отношение на искането от 12 октомври. Става дума за случая с клекшопа на ул. "Раковски". По отношение на събитията от 25 октомври още не са изтекли сроковете съгласно нашия правилник. Така че парламентът има реакция, своевременна при това. И през следващата седмица аз ще внеса проектите на решения, които вече са приети от временната комисия.

- Какво е вашето обяснение за действията на Волен Сидеров?
- За мен има системност в действията му. Неведнъж обществото е било свидетел на провокации от страна на този лидер на политическа партия. Оттук насетне са конкретните деяния. Компетентна да се произнесе е съдебната система и очакваме нейните действия.

- Имаше критики, че не бива да се правят промени в конституцията заради конкретен човек...
- В никакъв случай поправки в основния закон не бива да се правят заради конкретна личност. Но аз се възмущавам от превратното тълкуване, безкрайно разширително на наказателната неотговорност на народните представители, която е уредена в конституцията и в правилника. Злоупотребява се от народни представители, тъй като по отношение на гражданската и административна отговорност народните представители имат същите задължения като всички граждани на Република България. Но обществото проявява нетърпимост към тази злоупотреба със статута на депутат.
И ние като законодателна институция сме отговорни да реагираме на тази чувствителност и да предложим преуреждане на този институт. Това е и решението на ГЕРБ. Инициативата, с която излязохме, вече бе обсъдена във формат ръководство на четирите парламентарни групи, които подкрепят правителството на премиера Борисов. Разбира се, ние сами нямаме конституционно мнозинство, което налага да се търси подкрепа и от нашите опоненти в този състав на НС. Това е тема, която ще ни занимава както тази седмица, така и след втория тур на местните избори.

- Ще успее ли парламентът още следващата седмица да влезе в делови ритъм на работа? Как вотът ще повлияе на отношенията между партньорите в управлението?
- Изненадващо за мен точно по време на предизборната кампания парламентът демонстрира най-висока степен на деловитост, тъй като в извънредните пленарни заседания, в дните с удължено работно време ние успяхме да изпълним такава част от законодателната ни програма, която в друго време не сме постигали. На практика пред нас до края на есенната сесия остават втори четения на законопроекти, тъй като вече сме ги гласували на първо. Разбира се, тук трябва да държим сметка, че традиционно най-важният дебат за всяка есенна сесия е приемането на държавния бюджет и законите за бюджетите на Здравната каса и общественото осигуряване.Това ще бъдат актуалните ни въпроси веднага след приключване на изборите, още през месец ноември. На първо гласуване със 184 гласа бе подкрепен проектът за изменение на конституцията в частта за функциониране и структуриране на съдебната власт. Докладът на комисията за второ четене е готов, сроковете за нови предложения изтекоха. Очаквам до края на есенната сесия, т.е. до Коледа да се произнесем на второ и трето четене по отношение на конституционния проект.

- По отношение на него обаче битуват две мнения - че промените са крайно незначителни и че на следващата сутрин след приемането им няма да се събудим с по-справедливо работеща съдебна система. Другото е, че са толкова значими, щом предизвикват такова брожение в парламента и обществото. Вашето мнение?
- Промените са единствено възможните, които могат да бъдат направени от обикновено Народно събрание, тъй като сме обвързани от решение на КС какво би могло да се променя в конституцията. Според мен дори да постигнем само прякото избиране на магистратите съответно от общото събрание на съдии и респективно на прокурорите, е значителна крачка напред към постигането на по-справедлива съдебна система. Това, че Венецианската комисия подкрепя предложението, и фактът, че то ще доведе до кадруването в съдийската колегия от съдии и прокурори и следователи - в другата, за мен също е знак в положителна посока, което гарантира по-голяма независимост на съдебната система. Разбира се, само тази промяна няма да доведе до рязка промяна и няма да предизвика още на следващата сутрин цялостна реформа. Необходими са пакет от законодателни промени в закона за съдебната власт, вероятно Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, но това са все неща, които ние сме длъжни да направим в изпълнение на вече гласуваната в парламента актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система.

- Удовлетворена ли сте от резултата на ГЕРБ на първи тур на местния вот? Изпълнихте ли набелязаните цели?
- Аз мисля, че нашата цел е постигната. ГЕРБ има своята десета поредна победа, и то по категоричен начин. Когато на първи тур печелиш столицата и по-голяма част от големите областни градове като Варна, Бургас, Велико Търново, Русе, Габрово, Благоевград, Смолян, Ямбол, Кюстендил, където сме в дясна коалиция, няма как да не си удовлетворен. Освен това в 95 общини имаме балотажи за втория тур и съм убедена, че и тук подкрепата за ГЕРБ ще бъде голяма, тъй като всеки ще се стреми да върви заедно с победителите.
Очаквам, че българските избиратели ще дадат подкрепа, за да се постигне синхронът между национално ръководство и местна власт.

- Вас не ви ли притеснява, че може да получите подкрепа на принципа "вървим с победителите"? Не става ли твърде голямо надмощието на ГЕРБ? Тази хегемония не крие ли опасност за демокрацията? Все пак е прието след мандат-два властта да се сменя.
- Обратното. Демокрацията и политическият плурализъм създават равни условия за всички политически сили, партии и коалиции. За мен това е резултатът от работата, която при нас не се измерва от избори на избори, защото след провеждането на едни веднага започваме да работим за следващите. Истината е, че ГЕРБ има добре организирани структури по места, че се работи много и това за мен е най-важното. Има и добър диалог между централното и местните ръководства. И най-важното - гражданите виждат резултатите от политиките, които ГЕРБ провежда - градовете са обновени, страната ни е различна и това гражданите няма как да не го видят и да не го признаят. Политиката е работа в полза на хората - да имат по-добре уредени квартали, среда за отдих, инфраструктура - всичко онова, което ни дава самочувствие на европейци.

- И пред скоби - харизматичната фигура на премиера Бойко Борисов.
- Вие го казахте, така е. Премиерът е председател на ГЕРБ. Затова, когато партията печели, това няма как да не е в резултат и на усилията, и на харизмата на г-н Борисов.

- Но успяхте да произведете и фигури, които да печелят не само благодарение на Борисов. Например Димитър Николов в Бургас, който успя да събере феноменалните 85% подкрепа.
- Неговата победа е заслужена. Когато човек денонощно работи, а един кмет наистина е на повикване 24 часа в денонощие по всякакви въпроси, получава резултат. Трябва да подчертаем обаче, че сам кмет, без екип и подкрепата на общинските съвети няма как да успее. Затова толкова много държим и на победа в общинските съвети.

- Подкрепата от страна на реформаторите за вашия кандидат в Пловдив не е еднозначна.
- Аз съм убедена, че колегите в Пловдив ще си свършат работата. Пловдивчани вероятно са очаквали победа още на първи тур и не са се мобилизирали достатъчно да гласуват така мощно, както сме очаквали. Винаги съм казвала, че трябва ние да си свършим работата, а поведението на партньорите ни, дори когато са ни опоненти, трябва да бъде в рамките на общоприетите правила и демократичен процес.

- Притеснява ли ви ниската избирателна активност? Как ще преодолеете този проблем?
- Аз лично очаквах много по-висока избирателна активност. Надявам се, това да се получи в балотажите по места. Могат да се правят много изводи. Една немалка част от българските граждани или са решили, че от тях нищо не зависи, или пък са се предоверили на прогнозите за категорична победа още на първи тур на някои от кандидатите, поради което не са упражнили правото си. Затова призовавам всички да се възползват, за да могат да имат самочувствие, че техният глас е определил бъдещето на общината им.

- Кога въпросът от референдума влиза за обсъждане в пленарна зала? И какъв ще е изходът от този дебат?
- Броят на гласувалите в референдума е по-малък от изисквания - да е равен на този от последните парламентарни избори. Но гражданите, които са дали положителен отговор на въпроса, ни задължават парламентът да се произнесе с решение. Мисля, че то ще бъде в позитивен план. ГЕРБ категорично подкрепя дистанционното електронно гласуване. И заради това повече да не ставаме свидетели на грозните картини от този начин на отчитане на резултатите от секционните избирателни комисии и разнасянето на торби и чували с бюлетини.
Нещата могат да изглеждат по различен начин, ако се допусне и възможността за електронно гласуване. При положително решение от страна на НС ще се наложат промени в Изборния кодекс. Това ни предстои тепърва.

- Какви други промени предвиждате в Изборния кодекс, поучени от допуснатите на този вот грешки?
- Стана ясно, че за столицата и въобще за градовете с районно деление (освен София, такива са Варна и Пловдив - б.а.) е неприемливо да има само една ОИК, която да обработва протоколите на хиляди СИК-ове. Длъжни сме да търсим друго решение, за да не се повтарят картините от "Арена Армеец". Вероятно ще има и други затруднения - по отпечатване на бюлетините за втори тур например. На този етап обаче трябва да се концентрираме максимално за успешно приключване на вота и коректно отчитане на резултатите, след което ще анализираме и ще видим къде има проблеми. Притеснителен е и големият брой недействителни бюлетини, особено по отношение на общинските съветници. Това за мен е неприемливо. Явно сложността на бюлетината и недобрата информираност на гражданите доведе дотам, че гласът на близо половин милион български граждани не бе зачетен.

- Ще посегнете ли на преференциите? Оказа се, че тъкмо там има най-много грешки. Пък и феноменът 15/15 се случи и на тези избори.
- Този феномен е причинен от неинформираността на гражданите. Преференциите се прилагат едва за трети път. Тепърва ще има анализ и в тази посока. Моето лично мнение е, че запазването на преференциите е важно, защото внася мажоритарен елемент в пропорционалната листа и дава възможност на гражданите да преценят тежестта на отделните кандидати. Колеги противопоставят други аргументи - икономически обвързаности особено в по-малките общини, агитацията и разбира се, възможността за грешки, на които сме свидетели.

- Има и друга теория - че сработва починът "прецакай партийното ръководство".
- Тогава, когато нашата демокрация се основава на партийния плурализъм, ролята на партията е много важна при преценката на хората, които са предложени в една листа. В противен случай би трябвало да отидем към едномандатни избирателни райони и всеки сам да се бори. Никой не пречи на кандидати, които разсъждават по подобен начин, да напуснат пропорционална листа и да се явят самостоятелно.

- Премиерът изтълкува резултата от първия тур като потвърждение на доверието към сегашната управленска формула. Лидерът на ДПС Лютви Местан ви поздрави за успеха, но отбеляза, че ако ГЕРБ са се представили отлично, това не може да се каже нито за РБ, нито за ПФ. Къде е истината?
- Изборите доказаха, че това е устойчивата формула за управление на страната в този пъстър парламент. Няма смисъл да не продължим да работим в този формат на управление и подкрепа. Споделям оценката на премиера.

- Нерядко обаче между вас има напрежение. С кого работите по-лесно - с РБ, с ПФ, АБВ или ДПС?
- Председателят на НС трябва да работи с всички парламентарни групи. Това е негово задължение и няма значение кой е опозиция и кой част от мнозинството. Ще споделя честно - успяваме да постигнем разбирателство в резултат на диалогичност. Знаете, че всеки вторник преди заседанията на парламентарните групи, ние, партньорите от четирите формации, подкрепящи правителството, се събираме, за да уточним позиции по конкретни законопроекти, които влизат в седмичната подкрепа. Имаме добър диалог и съм убедена, че ще продължим така и след местните избори, защото вярвам в разума на народните представители. Трябва да продължим да работим в интерес на държавата, като държим сметка и за сложните дни и времена, в които това се случва. В национален план - бежанската вълна изисква от нас държавническо поведение. Да оставим на заден план партийните страсти.

- Какви качества трябва да притежава следващият държавен глава? Каква фигура ще търси ГЕРБ?
- Още е много рано за отговор на този въпрос. Не сме го обсъждали. Позицията на партията ще се изяснява тепърва.

- Но вече се говори, че вие сте един от вероятните кандидати.
- Вие се шегувате.


Мария Филева, „Стандарт”

Добавете Вашия коментар

TOP