Цацаров ще поиска ли имунитета на кандидат-депутатът от ГЕРБ Димитър Гамишев! Подсъдим за убийство по непредпазливост
Лидерът на ГЕРБ в Гоце Делчев Димитър Гамишев е подсъдим за убийство по непредпазливост, съобщава Enovina.bg.
На 13 март в Окръжен съд-Благоевград бе поредното заседание по наказателното дело срещу Гамишев, който е кандидат-депутат в Благоевградската листа на ГЕРБ.
Делото се отлага няколко пъти от адвокатите на обвиняемия, коментираха окръжни магистрати.
Димитър Гамишев е на подсъдимата скамейка за смъртта на възрастен мъж от село Копривлен.
В края на месец ноември 2014 година, той прегазил с колата си "Хюндай" пресичалия пътното платно Иван Георгиев Жбантов.
Гамишев карал със 100 километра в час в населеното място, сочи експертиза по делото.
Жбантов бил на разходка с братята си Атанас и Тодор.
При силния удар дядото получил множество наранявания. Починал дни след инцидента в столичния институт "Пирогов".
Справедливост сега търси внукът на Иван Жбантов, който не може да се примири с безнаказаността спрямо Гамишев.
По случая е изпратено ръчно написано трогателно писмо до лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Издигнатият за кандидат-депутат Димитър Гамишев накърнява авторитета и доброто име на ГЕРБ", пишат до Борисов роднините на убития от Гамишев възрастен мъж.
Според близките на Жбантов, Гамишев редовно е нарушавал правилата за движение. Имал съставени актове за различни нарушения и дължи 600 лева към държавата.
Даваме възможност на Димитър Гамишев да коментира случая!!!!!
Припомняме, че Главният прокурор Сотир Цацаров внесе мотивирано искане до Централната избирателна комисия (ЦИК) за даване на разрешение за привличане на д-р Валентин Павлов като обвиняем за престъпление по чл. 123 ал.1 от НК по разследване на Софийска градска прокуратура. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата.
Д-р Павлов е кандидат за народен представител в изборите за народни представители, насрочени за 26.03.2017 г.
С постановление на СГП от 16 септември 2016 г. е образувано досъдебно производство срещу медицински специалисти, причинили смъртта на 14-годишния А. И. поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или друга правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност - престъпление по чл. 123, ал. 1 от НК.
Поводът за образуване на досъдебното производство е постъпила в СГП молба от бащата на починалото дете, в която се съобщава, че на 14 юни 2016 г., след стоматологична оперативна интервенция на 14 - годишния му син в софийска стоматологична клиника, детето не е излязло от поставената му пълна упойка и след транспортирането му в болница „Пирогов“ е починало.
В хода на разследването е установено, че на 14 юни 2016 г. А. И. постъпва на лечение в дентална клиника за отстраняване на киста в лявата част на долната челюст. Центърът е с управител д-р В. Павлова, която е съсобственик с д-р Валентин Павлов.
Д-р Павлов осъществява оперативната интервенция, в качеството си на стоматолог със специалност „Орална хирургия“ под обща ендотрахиална анестезия. Д-р Павлов еднолично, без консултация с анестезиолог насрочва операцията под пълна упойка, чрез обща интубационна анестезия. Това негово решение не съответства на множество медицински стандарти за преценка на оперативния риск и въвеждането на пациента в анестезия. По-конкретно – клиниката не разполага с логистична и материална обезпеченост за въвеждане на пациентите под обща интубационна анестезия, в случай че възникне усложнение от някакъв вид. Д-р Павлов е знаел за това, като съсобственик и бивш управител на клиниката. Той не е изискал провеждането на задължителните медицински консултации и изследвания – задължителната по стандарт консултация с кардиолог и педиатър, както и с алерголог във връзка с евентуално наличие на алергии; не са били спазени и изискванията за предоставяне на „информирано съгласие“ – информиране на родителите за възможните рискове при предстоящата операция и поставената упойка. Било им е обяснено, че става въпрос за „рутинна интервенция“, като последствията можели да бъдат леко неразположение и незначителни болки.
На 14 юни 2016 г., към 14 ч., А. И. е поставен под обща ендотрахиална анестезия. Д-р Павлов оперирал кистата, но към 15,10 ч. състоянието на детето рязко се влошило – вдигнало температура 39,5 С, получило тахикардия-152 уд/мин., затруднено дишане и повишено отделяне на въглероден диоксид, признаци, които отговарят на състоянието „Малиигнена хипертермия“. В кратката характеристика на продукта-анестетик, приложен на пациента е посочено, че употребата му би могла да доведе до злокачествена хипертермия. В „листовката“ изрично е указано, че са докладвани постмаркетингови случаи на малигнена хипертермия, като някои от тях са били фатални.
Лечението на това клинично състояние включва преустановяване на провокиращите средства (като използвания в случая анестетик), интервенозно приложение на дантролен натрий. В същата листовка е посочено, че приложението на инхалаторни анестетици е свързано с повишаване на серумни нива на калий, водещи до сърдечни аритмии и смърт при деца по време на пост оперативния период. От заключението на съдебно-медицинската експертиза е установено, че приложението на дантролен е успешен в първите 15-20 мин., като неприлагането му води до 100 % смъртност, а с приложението му според най-съвременните проучвания на американски анестезиолози, са излекувани 95% от лекуваните с дантролен и е избегнат фатален край. Установено е също, че при здраво дете, без психично или соматично заболяване, приложението на инхалаторния анестетик не е било необходимо. След като А.И. изпада в клинично тежко състояние, в продължение на около час анестезиологът д-р Филипова не прилага „дантролен натрий“, който не бил наличен в клиниката, въпреки изричното предупреждение в листовката от опасност анестетика да предизвика у пациента именно това състояние, което е по-често срещано именно при деца.
След като състоянието на детето не се подобрява, д-р Павлов се обажда на "линейка", която по същество е частен автомобил, вид транспортна услуга, предоставена от санитар в „Пирогов“ и няма нужното оборудване, нито медицински екип. Така А.И. не е бил придружен до „Пирогов“ с необходимата за това апаратура, за мониториране. Детето е откарано в „Пирогов“ в 16 ч. в състояние на cardiac arrest, а в 17.05 ч. е констатирана смъртта му. От експертизата е видно, че причина за смъртта е провокираната с приложението на конкретния анестетик злокачествена хипертермия, която веднъж предизвикана не е била третирана своевременно и качествено.
В хода на разследването са повдигнати и предявени обвинения на управителя на болницата д-р В. Павлова и анестезиолога д-р Й. Филипова за нарушение на медицинските стандарти по анестезиология и интензивно лечение – престъпление по чл. 123, ал. 1 от НК. Ако ЦИК уважи искането на главния прокурор, СГП ще предяви постановлението за привличане на д-р Павлов като обвиняем и ще продължи разследването.