Бърз или бавен метаболизъм-какъв е вашият?
Имате ли приятели, които си хапват каквото пожелаят, без да качват нито грам? В същото време пък вие само докато помиришете шоколад и вече имате чувството, че сте с 2 килограма нагоре? Това вероятно се дължи на факта, че метаболизмът ви работи по-бавно, отколкото този на други хора.
В тази статия ще си поговорим повече за метаболизма и ще научим по кои признаци да различим от какъв тип е нашият.
Нека започнем с по-облагодетелствания, а именно бързият. Ето кои са признаците, че имате такъв:
- Лесно отслабване
Бързият метаболизъм позволява на съхраняваната в мастните клетки енергия да се преобразува в използваемо гориво, което улеснява загубата на тегло. Това не само означава сваляне на килограми, но и по-добра способност за поддържане на загубеното тегло с течение на времето.
- Толерантност към различни храни
Тялото на хората с бърз метаболизъм се справя по-добре с обработката на различни видове храни, без да се наблюдава наддаване на тегло. Това означава, че калориите се изгарят ефективно и тялото също така правилно разпределя и използва основните хранителни вещества.
- Постоянни нива на енергия
Когато метаболизмът работи с оптимална скорост, тялото е в състояние постоянно да произвежда енергия, без да са налице спадове. Това е тясно свързано със способността на тялото ефективно да преобразува храната в енергия, като осигурява постоянно снабдяване с гориво за клетъчните функции и физическата активност.
- Бързо възстановяване след тренировка
При хора с бърз метаболизъм процесът по възстановяване след тренировка е по-ефективен. Бързото възстановяване на нивата на гликоген, основният източник на мускулна енергия, и възстановяването на износените мускулни влакна са ключови процеси, които протичат оптимално.
Точно обратното се случва при хората с бавен метаболизъм. Нека видим:
- Трудност при отслабване
Хората с бавен метаболизъм може да се сблъскват с предизвикателства при загуба на тегло, тъй като тялото им изгаря калориите с по-бавна скорост. Именно поради тази причина при изготвянето на хранителни режими е важно да се вземе под въпрос бързината на метаболизма и да се направи строго индивидуално според него.
- Умора и ниска енергия
Намалената ефективност при превръщането на хранителните вещества в енергия може да бъде решаващ фактор за постоянната умора. Хората с по-бавен метаболизъм може да изпитват трудности при генерирането на необходимото количество енергия, за да се справят с ежедневните нужди, което води до постоянно чувство на умора.
- По-лесно наддаване на тегло
Когато метаболизмът работи с по-бавна скорост, тялото има тенденция да съхранява повече калории, вместо да ги използва за енергия. Този дисбаланс може да доведе до натрупване на излишни килограми и да затрудни поддържането на здравословно тегло.
- Трудност при обработката на някои храни
Когато метаболизмът работи с по-бавна скорост, обработката на различни видове храни може да стане по-малко ефективна. Тази метаболитна неефективност води до по-голяма склонност към наддаване на тегло при консумация на някои продукти.
Още от автора:
Сънували ли сте бебе? Ето какво означава
Хор, Анубис, Ра: Ето кои египетски богове трябва да знаем
Шест причини да не можете да се съсредоточите при четене
Успешна и независима жена: Навиците, които ни правят такива
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Четири техники за справяне с главоболието (без лекарства)
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
Автор: Елизабет Астарджиева