Българската православна църква чества Денят на Светите Седмочисленици - Пантелеймон
Българската православна църква чества Денят на Светите Седмочисленици.
На този ден се отбелязва кончината на Климент Охридски, но тъй като още приживе църквата е определила честването на неговото име в деня на рождението му – 25 ноември, църквата решава да определи 27 юли за празник на светите седмочисленици - Кирил, Методий, Наум, Сава, Горазд, Ангеларий и Климент.
За всеки един от седмочислениците в църковния календар има отделен ден, но в този ден те се празнуват заедно под името Седмочисленици.
Църквата традиционно не включва към тях Константин Преславски, защото не е канонизиран, въпреки че е считан за пряк ученик на Методий.
Руската православна църква чества братята Кирил и Методий отделно, а учениците им се признават за равноапостоли. Българската православна църква е определила 27 юли - Деня на успението на св. Климент Охридски, и за Ден на светите Седмочисленици.
Обреди и традиции
Народът ни нарича този празник Пантелей пътник и Воден Пантелей.
Названието Пантелей пътник идва от наблюдението, че на този ден прелетните птици започват да се събират на ята и да се готвят за дълъг път.
Воден Пантелей е свързан с поверието, че светецът св. Пантелеймон, на когото е наречен празникът, е господар на силните поройни дъждове и наводненията.
Слепи и болни посещават лековити извори и обричат курбани за здраве.
Поверия
Жените не трябва да подхващат никаква работа на този ден, защото в противен случай ще се случат лоши работи и някой от семейството ще се разболее.
На този ден имен ден празнуват: Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка