Българската мутация на К-19 не се влияе от ваксините?
Нямаме данни дали българският COVID-19 може да избегне наличните ваксини или имунитета, който хората изграждат след преболедуване. Това каза пред бТВ вирусологът от Националният център по заразни и паразитни болести доц. Ивайло Алексиев.
Колегата му доц. Иван Иванов, който е завеждащ Националната референтна лаборатория към НЦЗПБ, пък обясни, че не може да се говори за български вариант на коронавируса. Това е българска мутация на британския вариант, уточни той.
Националната референтна лаборатория е единствената в България, в която се извършва т.нар. секвениране на проби с COVID-19 и по този начин се установяват различните мутации.
„В две от пробите през миналата седмица открихме нова генетична мутация, която не е описана в света. В момента я проучваме. Много интересни резултати се получават. Разработихме наш метод за секвениране, чрез който целият геном на вируса може да бъде разчетен. В апарата може да се пускат наведнъж по 96 проби по новия метод, а преди – само по 48“, заяви доц. Иванов.
„Нямаме данни, че тази мутация води до по-бързо разпространение на вируса или до по-тежко протичане на заболяването. Ясно е, че имаме промяна на аминокиселина в спайк протеин, което е значимо събитие. Тя обаче е на място, което е по-далече от таргета за свързване с рецептура на клетките“, добави доц. Алексиев.
„Анализираме пробите от последната седмица. Не се откриват засега други проби с тази мутация“, изтъкна Иванов.
Той разкри, че двете жени, при които е била открита българската мутация, са на възраст между 60 до 65 години. „Те са от малко населено място в Северна България. От различни домакинства са, но имат епидемиологична връзка“, уточни изследователят от Националната референтна лаборатория.
„Тежко е протекла инфекцията при тях. И двете са били на кислородна терапия, но в момента са в добро състояние“, каза още той.