България е в Топ 10 на страните любители на алкохола

14 Февруари 2016 | 00:37
0 коментара
Общество
България е в Топ 10 на страните любители на алкохола

Открай време се носят легенди, че руснаците са най-пиещата нация в света. Да, обаче и легендите имат давност. Националните стереотипи са силни и внушителни, само дотогава, докато са подкрепени със статистика - в случая цифрите са важни, за да видим чие гърло никога не пресъхва. Последните проучвания показват, че руснаците са изместени от пиедестала на първото място, твърдят експертите от "Евромонитор".

 И разсейват мита, че най-пиещи са северните народи. Нищо подобно. Оказало се, че най-ярките любители на чашката били жителите на Южна Корея. Там запоите били доста сериозни, и на всичкото отгоре в тях не били безучастни и представителките на нежния пол. Ето как изглежда пияната десетка според "Евромонитор".

1. Южна Корея (13,7 порции алкохол на седмица)
2. Русия (6,3)
3. Филипините (5,4)
4. Таиланд (4,5)
5. Япония (4,4)
6. България (3,9)
7. Украина (3,9)
8. Словакия (3,8)
9. Бразилия (3,6)
10. САЩ (3,3)

Трябва да се знае, че за порция алкохол се приемат 340 грама сухо вино или бира, 140 грама червено тръпчиво вино или 42 грама водка, уиски или друг алкохол с висок градус. Любимият алкохол на корейките и корейците е традиционната национална напитка "сочжу". Това е един доста силен алкохол с висок градус, където спирта може да е от 20% до 45%. Напитката е прозрачна с лек сладникав вкус и се приготвя от ориз. Алкохолът в Южна Корея е напълно достъпен и по джоба на всекиго, а страната е с най-много алкохолици в света. Не просто хора, които обичат да си почерпят малко повече от нормалното, а алкохолно зависими. С тяхното принудително лечение се увеличават и разходите на социалните ведомства и министерството на здравеопазването.

Разходите за лечение на алкохолици в Южна Корея възлизат на над 20 милиарда долара годишно. Не всички корейци разбират, че прекомерното пиене е вредно.

Много от тях са убедени, че без него е невъзможно да се премахне стреса

В Южна Корея работният ден е с най-дълга продължителност в света, и това ги кара явно да посягат към чашката след работа. Со Сон Пом, който е уважаван банкер от Сеул, споделя пред "Ал Джазира", че смята за необходимост пиенето при водене на делови преговори в неформална обстановка. Той напълно отрича, че алкохолът пречи и замъглява съзнанието при бизнес-преговорите."Той (алкохолът) е за изглаждане на деловите отношения с партньорите. В офиса не можем да се отпуснем. А когато сме на маса с чашка, можем да решим доста въпроси. След това дори има какво да си спомним", казва откровено банкерът. Един от деловите партньори по чашка на банкера е Брент Ли, който е на висок пост в банковата федерация на Корея. Той си признава, че пие много, без мярка и че понякога съжалява за последиците от алкохола, тъй като осъзнава тяхната опасност. Въпреки това Ли е убеден, че пиещите хора са изключително полезни за обществото, тъй като допринасят за доброто настроение на околните и освобождават много от натрупаният стрес. Правителството не бърза да разработва нови проекти и да инвестира повече средства в социални анти-алкохолни кампании, пояснява Чхон Сон Соо от Корейската асоциация на здравните работници. Според него на корейците по-скоро им липсват знания за вредата от алкохола. "Няма лимит или точен критерии колко трябва да се пие, и какво означава "да пиеш много", казва експертът. Асоциацията от двадесет години се опитва да предприеме някакви мерки, за да ограничи употребата на алкохол, като вдига цените, ограничава рекламите и местата за продажба, но и това се оказало безполезно, споделя Чхон Сон Соо. По възрастното поколение започва да проумяват вредата от алкохола, но късно, когато вече е поставена диагнозата: "цироза на черния дроб". За младите алкохолът е като лимонада, без която не могат нито за минутка и то ежедневно. Студентката Чион Син си признава, че често посяга към чашката, защото няма друг избор.

Учебните занятия са по 18 часа на ден и това е единственият начин да се отпусне

с колегите си от курса. "Понякога дори си мисля, че съм се превърнала в алкохоличка, защото винаги предлагам да отидем някъде и да пийнем с приятели. Често това завършва с прегръдка на тоалетната чиния", си признава момичето. "Алкохолът е част от начина за общуване със семейството и приятелите. А ние, корейците, го правим с финес. Така че, изобщо не мисля, че нашата нация ще намали пиенето", смята студентката. Интересното е, че Германия не е в класацията. Това е поради факта, че в страната рязко е спаднала консумацията на бира. Немците отчитат същото производство, но значителен спад на употребата. Загуби за сега няма, защото разчитат изцяло на износът. Но фактът, че германецът не пие бира както преди, е за отбелязване. В Чехия пък, процента на пиещите се е увеличил с 1%. Средно в семействата изпиват 9 литра бира седмично. Статистиката показва, че образованите жени между 33 и 44 години пият повече, отколкото необразованите. А българинът не може без традиционната ракия и хубавото червено вино. С вече споменатите 3,9 порции на седмица, ние достойно се подреждаме на шесто място.

Източник: standartnews.com

Добавете Вашия коментар

TOP