Българи и македонци на море в Гърция въпреки кризата
Бяло море е пълно с туристи от Балканите – предимно македонци, мяркат се и българи, но те се наслаждават на морето за максимум 5 дни, присъствието на всички тях на плаж "Балканика" прави на пух и прах "гръцката" криза, предаде специалният пратеник на БГНЕС Божидар Стоилов.
Курортът Неа Врасна се намира западно от делтата на река Струма, това е типично курортно градче, посещавано от хиляди туристи, предимно от Балканите. Заради чистото и тихо море, тишината, спокойствието и много други предимства. Едно от тях е, че днешна Гърция като че все още е във времето на Алексис Зорбас. Гъркът, символ на находчивостта, преодоляването на препятствия и намиране на верните решения.
Сиртакито на Зорбас продължава да е живо. Това е предимство, а не минус. И може би затова Гърция е толкова желана дестинация. Тук морето не порят джетове, моторници, в небето не се вдигат балони и парапланери с туристи. Туристът в Гърция е на плажа и общува само с морето, шумът на вълните и жаркото слънце. По крайбрежните улици се движат велорикши за четирима, старци въртят педалите на триколки с кош за стока отзад, пък и за какво ли още друго. Е минава и по някой мотоциклет, но бавно, едва-едва. Чадърите от камъш, осигуряващи кръг сянка са неповторима и типична за южната ни съседка гледка. На плажната ивица се редуват зони с шезлонги и чадъри със свободни за плажуващите, на които можеш да забодеш свой чадър. Сутрин по изгрев очертаната пътека от слънцето пресича по някоя рибарска лодка и толкова. От заведенията край плажа звучи само гръцка музика, при това тихо, за да я почувстваш и влезе в сърцето, в душата ти. Толкова познато, такова бе и нашето Черноморие, но преди 30-на години.
По няколко пъти на ден минават коли със зарзават, търговците рекламират стоката си по микрофон. Върху дините и останалите плодове в палатка лежат децата или съпругата на търговеца, станал рано-рано, за да обере това, което е произвел. "Нектарина парадайз, евро кило, супер сладка диня, кукуруза, любеница", сипят се от микрофона суперлативи на универсален балкански език, всички плодове и зеленчуци и други, са "парадайз".
На плажа имаш чувството, че цяла Македония се е изсипала на Бяло море. Македонците са най-многобройните туристи в района на Аспровалта. Те са навсякъде, ще ги познаеш по споделянето на радостта от морето от типа на "леле що ми е убаво тука", по шумните пазарлъци с крачещите по плажа търговци, черни като абанос африканци, предлагащи на почиващите какво ли не.
Македонците се пазарят като за световно, дори за едно украшение или гривна от 2-3 евро. Ставам свидетел на пазарлък за дамска чанта. Африканецът иска 25 евро. "Леле колко скъпо, отвръщат клатейки глави съседите ни от запад. Африканецът сваля със скок на 17 евро, което си е честа грешка. Македонците усещат, че пред себе си си имат слаб търговец. След писане с пръсти на числа по пясъка цената пада на 12 евро. Докато мъжът отива за пари до "собата", жената обръща чантата като джобовете на мъжа си. Открива някакъв микроскопичен дефект. Цената пада на 10 евро. Стискат си ръцете, но вкусът от "успешната" сделка разваля едно от децата. "Ако баба беше тук, щеше да я вземе за 5 евро", казва малкият. Щастливите купувачи, пазарили се 10-на минути, млъкват. Добре, че бабата не е тук.
Не всички македонци са толкова шумни. Филип от Скопие е на почивка за 10 дни с двете си момченца и съпругата. Гой се грижи за децата, те се катерят върху него, заравят го на плажа с пясък, а най-малкия Андрей услужливо тича да донесе лопатката.
"Тук и тихо, спокойно, не виждам никаква криза, в магазините има всичко, по бензиностанциите предлагат бензин. Бил съм и на вашето Черноморие, там е по-евтино, но пък и по-далеч. За това сме тук", обяснява Филип. Той почива тук за 10 дни. Нещо почти непостижимо за нас българите.
На плажа в Неа Врасна се чува и българска реч. Курортът бе открит за жителите на Югозапада преди 10-на години и те вече му се наситиха. Повечето бягат на изток от делтата на Струма, към Офронио, Неа Перамос и другите курорти в посока град Кавала. И въпреки че ужким всичко ни е наред, болшинството от нас – българите, почиваме за максимум 5 дни. А повечето и по-малко. Хит са еднодневните екскурзии-плаж за един ден за 20 лв. Някои "прескачат" да Бяло море, на 100 км от българо-гръцката граница през уикендите. С една нощувка. Българите си носят продукти, плащат на агенциите в този сезон по 150 лв. за 5 голи нощувки, готвят си в кухненските боксове, които ги има във всяка стая в гръцките хотели.
"Айдуци са нашите по Черноморието, скъпо вземат за чадъри, а тук вземаш сянка срещу кафе, вода или безалкохолно. Не съм чул спасител да свирка като при нас за щяло и нещяло, тук е по-първично и спокойно, пък и по-близо", каза Стоил Германов от Благоевград, "отскочил" за уикенда до Бяло море. На 200 км от Благоевград. "Каква криза, гърците са си богати, затова се "дървят" на Европа", добавя Германов.
Заведенията по плажа са почти безлюдни, в тях сядат предимно гърци и чат-пат сърбите. Останлите се разхождат по крайбрежната алея и толкова.
На самите гърци привидно не им пука за кризата, като изключим, че не могат да теглят пари от банките, а банкоматите пускат само по 50 евро. Парите им ги носят туристите, при това на ръка. Болшинството говорят за Ципрас, прибавяйки комплимента "Мегалос". Като на Александър Велики.
Ципрас ги води като Язон в плаването с кораба "Арго" до Колхида за Златното руно. В плаването до там аргонавтите преодоляват Сцила и Харибда. Заради този мит гърците вярват, че Ципрас ще им поднесе отново Златното руно. Или гърците да си получават пенсиите от над 1 000 евро месечно, да си пият узото и танцуват сиртакито. Като Зорбас, гордият и свободен грък.
А тяхната "криза" показва само едно-колко е голяма нашата, дето едвам можем да си позволим 5 дни на гръцкото море. А българин-пенсионер на гръцки плаж, е все едно да видиш бяла лястовица да пори гръцкото небе. Това, в което гордо се вее гръцкият флаг. Това е национално самочувствие, да се опълчиш на Европа. Нещо напълно непонятно за нашите политици. /БГНЕС