Вътрешният министър Румяна Бъчварова заяви, че кметът на община Гърмен Минка Капитанова не съдейства на МВР.
"Основният ни подход след събитията в Гърмен е в съставяне на ежедневни планове за действия. Буквално всеки ден се определят мерките", каза вицепремиерът Бъчварова на заседание на вътрешната парламентарна комисия.
Според нея проблемът е, че местната власт трябва да предприема мерките, които са в рамките на правомощия ѝ. Бъчварова съобщи, че
единствената възможност за настаняване на жителите в ромския квартал в Гърмен е в училище в съседно село – Осиково.
"Кметът беше отказал да разговоря по този въпрос, но това е задължение, което държавата трябва да изпълни по този въпрос", каза Бъчварова и добави, че днес жителите на Осиково имат мълчалив протест, тъй като не са съгласни жителите на ромската махала в Гърмен да бъдат настанени в селото.
Бъчварова уточни, че другото предложение е било да се определят парцелите и зоните, в които може да се предостави общинска земя.
"Ромите изразиха готовност да я закупят, но това не беше направено.
Не знам какво повече можем да направим като изпълнителна власт, след като местната отказва",
посочи вътрешният министър.
Бъчварова подчерта, че МВР няма нито бюджет, нито сили само да изгражда видеонаблюдение, особено в малките населени места.
"Затова разчитаме на сътрудничество с органите на местната власт и Асоциацията на частните охранители. По отношение на напрежението в районите със смесено етническо население, сме определили кои са областите, в които има повишени нива на престъпност", посочи тя и уточни, че това са градовете Видин и Сливен.
"Те са в области, в които обаче няма висока престъпност сред ромското население. Критичните зони, които идентифицираме, са около големите градове", поясни тя.
Бъчварова подчерта, че проблемът с ромите в различни региони е различен и затова трябва да има различни подходи и политики за решаване на проблема