Бум на противогрипните имунизации
Личните лекари отчитат по-голям интерес към противогрипните ваксини тази зима. Това се отнася особено при хората над 65 години, като по този показател сме започнали да се доближаваме дори до европейските стандарти.
„На фона на антиваксиналните настроения отчитаме един много добър ръст тази зима. Особено при хората над 65 години, които могат да се имунизират по националната програма. Много от тях дори предпочитат да се ваксинират против грип, но не и против ковид. Причината е, че се страхуват, защото ковид ваксините са нови, докато с другите са свикнали. Споделят, че противогрипните наистина им помагат и не боледуват през зимния сезон“, коментира пред „Монитор“ председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София д-р Георги Миндов. Той уточни, че тази година джипитата са поставили повече такива ваксини, тъй като държавата е осигурила по-големи количества, но и интересът бил по-голям.
„Вече дори гоним европейските стандарти, а започнахме от нищото почти, постепенно се засили интересът. Преди години против грип се имунизираха едва 2-3%, а вече достигнахме 15-20%. Хората свикнаха да си ги поставят безплатно при джипито“, коментира д-р Миндов. Той обаче открои два проблема. Единият според него е, че общопрактикуващите лекари не могат да имунизират хора извън пациентската им листа, а вторият-заплащането, което от години не е променяно и е 4 лева на ваксина. Според него това трябва да се промени, но то не зависи от Здравната каса, а от министерството.
„При мен всичко се изразходи. Тази зима имаше голямо търсене, във вторник поставих последната противогрипна ваксина. Определено тази година имунизирах повече хора“, каза и общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
Междувременно в аптеките противогрипни ваксини вече почти няма. Могат да се намерят само единични бройки на някои места, но това е обичайно за януари. В аптеките обаче отчитат по-слаб интерес в сравнение с миналата година.
„Противогрипни ваксини вече почти няма. Търсенето беше малко по-слабо от миналата година. Може би причината е, че, както миналата година, така и тази зима все още няма грип. Донякъде носенето на маски предотвратява разпространението му. Също така има и доста ваксини, които се поставят безплатно при джипитата. Това повлиява до някаква степен“, коментира и Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки.
Тази година 230 хил. души на и над 65 години имат възможност да се ваксинират срещу сезонния грип безплатно. Противогрипни ваксини за най-възрастните се осигуряват по линия на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019-2022 г. Така хората, навършили 65 години, можеха да се имунизират при личния си лекар още след средата на октомври. В аптечната мрежа пък бяха осигурени още около 160 хил. ваксини срещу сезонния грип.