Будни граждани на Разлог събират подписка за смяна на председателя на ОбС - д-р Мария Копанарова
В Разлог "ври и кипи"! Будни граждани събират подписка за смяна на председателя на ОбС - д-р Мария Копанарова с призив "искаме промяна, а не подмяна"!
Към момента в града и всички населени места в община Разлог се събират подписи с искане за оставката на председателя на общински съвет, заради уронване престижа на институцията общински съвет.
През последните година името на д-р Копанарова бе замесено в поредица от скандали свързани с роднински връзки на лица злоупотребили със служебните си положения с цел финансови облаги. Тя е основен стожер на партията на Борисов, общински ръководител на ГЕРБ и председател на общински съвет в град Разлог.
С подписката будни граждани на Разлог са пуснали и брошури с Етичен кодекс, който определя основните етични и морални норми и конкретизира стандартите на поведение на общинските съветници от Общински съвет, явяващи се задължително условие за издигане авторитета на всеки общински съветник поотделно и на Общинския съвет, като орган на местното самоуправление, както и за увеличаване на общественото доверие към тях.
Клаузите на Етичният кодекс имат действие по отношение на общинските съветници при, или по повод осъществяване функциите им на представители и защитници на интересите на гражданите от община Разлог. Записаните в настоящия кодекс основни морални принципи и норми информират гражданите за стандартите на поведение, които имат право да изискват от избраните от тях общински съветници.
ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ
В своите действия и изяви общинският съветник се ръководи от следните основни принципи: - върховенство на закона, - защита на обществения интерес, - независимост и безпристрастност, - прозрачност, - уважение към гражданите и институциите, - колегиалност и взаимно уважение, - утвърждаване авторитета на Общинския съвет.
В Разлог напрежението ескалира, след като КПКОНПИ, ВАС и ОИК-Разлог отстраниха кмета Красимир Герчев за конфликт на интреси.
Напомняме, че днес към 16:00 часа общинският съвет в Разлог се събира на извънредно заседание с 2 точки – избор на временно изпълняващ кмет на общината на мястото на отстранения в петък от ОИК Красимир Герчев и втора точка – смяната на Герчев в общото събрание и управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група Разлог“.
Под сурдинка се коментира, че най-вероятно за вр.и.д. кмет на Разлог до провеждане на избори ще бъде избран настоящият зам.-кмет по социалните дейности Венцислав Костадинов Гърменов. Той е на 31 г., завършил е Химико-технологичен и металургичен университет – гр. София и Колежа по туризъм в Благоевград, където придобива квалификация по „Организация и управление на хотели и ресторанти”.
Припомняме, че миналия петък общинската избирателна комисия в Разлог прекрати пълномощията на кмета Красимир Герчев заради влязло в сила решение на ВАС от 3 февруари за конфликт на интереси.
От 11-те членове на ОИК на инфарктното заседание тази вечер присъстваха 7 членове. Отсъстваха представители на ГЕРБ и „Воля”, почти всички по здравословни причини. ДПС също нямаше представител в комисията, след като Айше Дервиш подаде оставка. Свободно е още едно място – на председателя, защото досегашният шеф на комисията Елена Пандева също се оттегли от поста.
На 3 февруари 2022 г., Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ успя да спечели съдебна битка във Върховния административен съд срещу Герчев и да убеди магистратите, че в края на предишния си мандат той се е облагодетелствал от властта, като се определил за ръководител на проект за саниране сградата на Професионална гимназия по механизация на селското стопанство и впоследствие едновременно е отчитал и приемал изпълнената по проекта работа, за която е получил и възнаграждение.
КПКОНПИ, която до началото на този януари бе ръководена от бившия главен прокурор Сотир Цацаров, се зае с въпроса след 2 еднотипни сигнала, постъпили при нея през юли 2020 г. При проверката те бяха потвърдени. Въпреки, че Герчев е дарил на болницата и църквата сумите, които получил като ръководител – по 200 лв. месечно, хората на Цацаров го обявиха за нарушител на Закона за конфликт на интереси и му наложиха 3 санкции от по 5000 лв., отнемане от него в полза на общината на сумата от 2494,15 лв. /възнаграждението му като кмет за дните, в които е работил и като ръководител на проекта/ и отнемане на още 5087,68 лв., които Герчев получил за работата си начело на проекта.
Казусът с кмета на Разлог и установения от КПКОНПИ конфликт на интереси не е прецедент в областта.
Миналата година комисията подгони 3-ма общински съветници от Благоевград заради гласуване в зала, което облагодетелствало техни роднини, едното от делата вече е във ВАС и не е изключено всеки момент магистратите да се произнесат и да се наложат промени в състава на съвета.
Пак през 2021 г. антикорупционната комисия глоби със 100 000 лв. бившия кмет на Благоевград Атанас Камбитов, но отстраняване от поста не последва, понеже междувременно той бе загубил местните избори.
Отстраняването на Красимир Герчев от поста ще направи мандат 2019-2023 най-критичен за кметовете от Благоевградска област, защото през 2020 г. с поста си се раздели и предишният кмет на Благоевград Румен Томов, който бе отстранен от съда заради ненавременно заличаване от Търговския регистър на фирмата си.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ!