БСК недоволни от бюджета, Тренчев чака криза
"За първи път виждаме бюджет без мотиви какво трябва да свърши бюджетът", заяви Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК на заседание на Националния съвет по тристранно сътрудничество (НСТС). Очаквахме да видим какви ще бъдат реформите за отделните министерства и дали те ги подкрепят, посочи Данев.
Той обърна внимание и на факта, че прекалено много се говори само за еврофондове, а трябва да се обърне повече внимание на бизнеса.
"Стига сме се хипнотизирали с тези европейски фондове.
Инвестициите от българския бизнес са 17 млрд. лв., а тези от европейските фондове - 3 млрд. лв.", констатира Данев. Той коментира още, че в бюджета няма намаление на фискалната тежест, както бе обещано.
След упреците, че в закона няма и помен от реформи, финансовият министър Владислав Горанов поиска "бизнесът да е по-смирен", защото без правителство едва ли би работил по-лесно. Това, че се залага поемането на нов дълг от над 8 млрд. лв. Горанов определи като не толкова драматично, докато и синдикати, и работодатели са притеснени от това задлъжняване.
От своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че е убеден, че създаването на правителство е внесло доза доверие и стабилност в общественото съзнание. "Този, който побеждава в изборите, има отговорността и правото да сформира кабинет, но не смятаме, че рестрикцията може да доведе до прилив на доверие, така че да се повярва, че всичко е стабилно, особено на фона на случилото се с КТБ, не по ваша вана", обърна се той към финансовия министър Горанов.
Димитров постави и друг акцент: че не му е станало ясно как Горанов очаква от 1,5 % дефлация през тази година, догодина да има 0,1 % инфлация. "Не виждам как мерките за ограничение ще върнат доверието на хората. Без мерки, които да стимулира потреблението и в домакинските бюджети, икономическата политика на правителството, ако не се помисли за тази тема, не виждам как ще върнем българската икономика на пътя на растежа", заяви Димитров.
Според него тогава всички очаквания за 0,8% растеж ще бъдат под съмнение. "В бюджетните политики липсват стимули към икономиката и в частност към индустрията. Нека да чуем какви са механизмите за стимулиране на индустрията", заяви президентът на федерацията.
От КНСБ предлагат и криминализиране на неплащане на здравноосигурителни вноски
като един от начините за повишаване на приходната част в бюджета.
"В бюджета за 2015 г. не видях никакви пари за енергетиката. Там нещата не са лоши, те са безнадеждни", коментира Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа".
"Не виждам нищо и по въпроса за заплатите на служителите в "Напоителни системи". Те са хора и пак ще изригнат, кой ли не ги лъга, а те искат просто да вземат заплатите си. Дайте ми аргумент, с който да им кажа: "Недейте да скачате, работете без пари, аз не мога да измисля такъв", каза той. Освен това, според него
не може навсякъде във ведомствата да има съкращения на 10% от администрацията.
Той обърна внимание и на вземането на нов дълг. "Не 8 млрд. дълг, 10 млрд. вземете, ако от това произтекат добри последици, което аз не виждам", добави Тренчев.
Той предлага да се вземат големи държавни заеми за секторите в стагнация, парите да се сложат в банка и да се ползват под обществен контрол.
"Вие нямате чувство за дълголетност и затова с бюджета за следващата година не се предлагат реформи", обърна се Тренчев към управляващите.
"Ако тази зима се разминем с катастрофата ще е много добре, но според мен шансът да се случи тази катастрофа е 90%", каза още президентът на синдиката.