Броят на жертвите на мощното земетресение в Мароко достигна 1037 души
Броят на жертвите на мощното земетресение в Мароко достигна 1037 души, а над 1200 са ранени, заяви вътрешното министерство на страната, цитирано от държавната телевизия.
Трусът с магнитуд 7,2 по Рихтер снощи разтресе мароканската планинска верига Висок Атлас, припомня Ройтерс. Земетресението срути исторически сгради в Маракеш, а жителите на големите градове бяха принудени да напуснат домовете си вследствие на най-смъртоносния трус в страната от над шест десетилетия.
В село Амизиз, близо до епицентъра, служители на спасителни екипи претърсваха отломки с голи ръце. "Когато усетих, че земята се тресе под краката ми и че къщата се накланя, побързах да изкарам децата си навън. Но съседите ми не можаха", каза Мохамед Азау. "За съжаление никой от това семейство не беше намерен жив. Бащата и синът бяха намерени мъртви, а майката и дъщерята все още се издирват".
Около 20 мъже, сред които пожарникари и войници, стояха на върху руините на една къща в Амизиз, докато се опитваха да отстранят отломките, парчетата килим и мебели, стърчащи от пролуките между олющените бетонни подове.
Трусът бе усетен чак в Уелва и Хаен в Андалусия, Южна Испания, съобщи испанската телевизия Ер Те Ве Е. Кадри от улични камери в Маракеш показват момента, в който земята започва да се тресе, как хората започват внезапно да се оглеждат и да скачат, а други се втурват да се скрият в някоя алея и след това бягат, докато около тях се сипят прах и отломки.
В Маракеш, където беше потвърдена смъртта на 13 души, жителите прекараха нощта на открито, страхувайки се да се приберат по домовете си. Има щети по сградите в стария град, който е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Паднало е и минарето на джамия на площад Джемаа ел-Фна, намиращ се в сърцето на стария град на Маракеш. Пострадали от близките райони отидоха в Маракеш, за да търсят помощ.
"Все още не мога да спя вкъщи заради шока, а и защото в стария град има главно стари къщи", каза Джаухари Мохамед, жител на стария град на Маракеш, описвайки отчайващото положение, докато хората се опитвали да стигнат до безопасно място. "Ако една от тях падне, това ще доведе до срутване на други", каза той.
Това е най-смъртоносното земетресение в Мароко от 1960 г., за което се смята, че е взело най-малко 12 000 жертви, според Геоложката служба на САЩ. Експерти казват, че на дълбочина 18,5 км, това е необичайно силен трус за района. Турция, където мощните земетресения през февруари отнеха живота на повече от 50 000 души, заяви, че е готова да помогне на страната да се справи със случилото се, пише БТА.
Земетресението разтресе Мароко непосредствено преди годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка в началото на следващия месец, на които Маракеш ще бъде домакин.