Брежани отбеляза юбилей на вековен храм и най-вкусния празник на брежанския кестен
Празникът на брежанския кестен - "най-вкусният" и най-цветният в община Симитли, организиран от сдружение "Хора и традиции" и кметството в Брежани със съдействието на община Симитли, отново събра днес в пиринското село много гости отблизо и далеч.
Стотици гости от цялата страна разграбиха за минути деликатесите, приготвени от бабите от село Брежани, община Симитли. Миньорското селище днес е домакин на традиционния празник на кестена.
В Брежани сутринта се състоя и тържествено заседание на Общинския съвет, на което със званието "Почетен гражданин на община Симитли" бе удостоен инж. Костадин Чонков, дългогодишен директор на някогашната мина "Пирин" в Брежани. Снежана Стоименова представи биографията на уважавания инженер, който е помогнал много за развитието на община Симитли.
„Любовта му към хората, добротата и човечността му е главният двигател на неговия живот. Той е строг, но справедлив, благодарение на управленските си качества, село Брежани се превръща в китно и благоустроено миньорско селище с богат културен и спортен живот.
На площада пред 170-годишната черква бяха изложени местни специалитети, приготвени или гарнирани с кестени. Сред тях баници, зелници, погачи и други, гарнирани с кестен. Младежи и девойки с народни носии предлагаха на желаещите парче баница или сладки срещу заплащане.
Желаещите да опитат местните деликатеси бяха в пъти повече от предложеното и заради това количествата се изчерпаха буквално за минути. „Целта на празника е да се съберем задно млади и стари, да се видим и веселим заедно”, каза леля Катя Лулейска от съседното на Брежани село Ракитна. Тя бе категорична, че има кой да поеме тайната на брежанските баници, предала е дарбата си на дъщери и внучките си. Станалият брежанец италианец Мауро печеше заедно със сина си кестени. Макар и празник на кестена, тази година в Брежани се родиха огромни тикви, някои от които тежаха 15-20 килограма. Те бяха изложени над щандовете, на които освен традиционните тестени произведения, можеха да се видят и плодове, като дини, грозде, ябълки и круши.