Обединените патриоти и ДПС трябва да си мерят приказките.
Това е заявил премиерът Бойко Борисов по време на политическата академия на младежкото крило на ГЕРБ, която се провежда в Хасково.
Премиерът визира двупосочните обвинения на коалиционните му партньори и партията на Ахмед Доган в използване на език на омразата.
Борисов се е обявил „категорично против” езика на омразата, който се завръща в говоренето на националистите и ДПС, съобщиха от пресцентъра на партията.
"Полагаме усилия различните етноси в България да живеят възможно най-добре и в разбирателство. Недопустимо е да се говори кой кого щял да стъпче. Може и с тези изказвания да се втвърдява електората и да се постига временен успех, но на Балканите по-страшно от това няма”, смята Борисов, който предупреждава за възможна „експлозия”.
„Не забравяйте, че само преди 30 г. беше Възродителният процес", предупреди премиерът, изтъквайки, че партиите говорят от името на избирателите си.
„Не се обиждат Карадайъ и Симеонов, ГЕРБ или БСП, а всички, които са гласували за нас", посочи министър-председателят.
Пред младежите на партията си Борисов също изтъкна, че
ГЕРБ никога не са водили разговори за коалиция с БСП и ДПС,
а на конгреса на управляващите на 26 ноември ще се вземе решение „да не се прави такава коалиция, докато аз съм председател на партията."
Според него спекулациите за коалиция между двете големи партии БСП и ГЕРБ е част от вътрешните борби в „столетницата”.
След парламентарните избори през март ГЕРБ предложиха Деница Златева от БСП да запази поста си на министър на европредседателството, а лидерът на партията Корнелия Нинова да стане председател на Народното събрание. Двете предложения бяха отказани от социалистите.
По думите на Борисов, те са били направени в името на стабилността, въпреки че сегашния министър Лиляна Павлова „в пъти” превъзхожда Златева.
"Не сме искали никой да купуваме. Стана като приказката:"Ти мен за каква ме мислиш и ако ме мислиш за такава, колко даваш?",
коментира Борисов.
В момента от БСП предлагат вот на недоверие към кабинета му заради липсата на борба с корупцията в страната. Според премиера това ще дискредитира България в навечерието на председателството на Съвета на ЕС.
Как си представят "национално отговорните политици" от БСП, че ще изглежда България в очите на Европа със служебно правителство и в предизборна кампания по време на Председателството ни на Съвета на ЕС", пита Борисов.
В момента БСП преговаря с ДПС и „Воля”, търсейки подкрепа за вота. От ДПС обявиха, че поемат курс към „демонтиране” на кабинета заради участието на националистическите формации в него.
Цветанов: Вотът на недоверие ще бъде пилеене на време
ГЕРБ се събра след Конгреса на БСП: Мракобесните времена на БКП
Корнелия Нинова обяви: сваляне на ГЕРБ и предсрочни избори
В Хасково Борисов коментира и скандалът в местните структури на ГЕРБ и оттеглянето на подкрепата за кмета Добри Беливанов. В началото на политическия сезон случващото се в града прерастна в скандала „Кумгейт”, включващ обвиненията към местния лидер Делян Добрев, че е настоявал в общинската администрация ключови постове да бъдат заемани от негови роднини и съученици.
В рамките на скандала Добрев подаде оставка като депутат, която Борисов като председател на партията прие, тя по-късно беше отхвърлена от депутатите от ГЕРБ.
"Ясно е, че Добри Беливанов премина в друг отбор, но всеки трябва да си носи отговорността за решенията.
Делян Добрев е сред най-умните хора в партията, въпреки това аз приех оставката му, защото трябва да се научи да носи отговорност.
Но партията се съпротиви. Делян е много обичан в ГЕРБ", коментира премиерът днес.
Според него разминаването между неговото мнение и това на депутатите на ГЕРБ е показало, че БСП е единствената „еднолична лидерска партия”.
Оставката на Добрев не бе приета от депутатите, което създаде прецедент доброволно напускащ поста си народен представител да бъде принуден да остане в парламента.
„ Трябва да си върнем позициите в Хасково като работим още по-усилено и спечелим убедително следващите местни избори тук”, е посочил Борисов.